Joo elikkä mulla on ollut jo parin kuukauden ajan kamala poni kuume.. Ja harkinnut jo ponia vakavasti. Olen ratsastanut 6 vuotta säännöllisesti ratsastuskoulun tunneilla mennyt erilaisilla poneilla. Tasoltani olen noin Helppo C:n ja Helppo B:n väliltä. Olen myös kisannut tallin kisoissa poneilla sekä hoitohevosia on ollut. Nyt olen vuokrannut yhtä ponia 3kk jolla käyn valmennuksissa säännöttäin, ja olen todella ihastunut tähän, ja haluaisin sen omaksi. Valmentajani mielestä olisin valmis omaan poniin mitä mieltä olette? Saan ponin menemään muodossa ei rehellisessä, ja haluan kehittyä! Osaan loimittaa ponin säähän kuin säähän, laittaa ruuat, huolehtia sen varusteista ja tiiän että siihen menee paljon aikaa ja tarvitsee paljon vastuuta ja säännöllistä liikuntaa ja hoitoa.
Mutta miten saan vanhempani suostuteltua siihen? Siis unelmani oma poni, kilpailla sillä tavoitteellisesti. AUTTAKAA!
Poni kuume!
5
196
Vastaukset
- wäxy
Auttakaa!!! oon siis 14 vuotias tyttö.
- heppatyttö
Sinun pitää puhua vanhempiesi kanssa ja vakuuttaa heille että osaat ne asiat..ja toivottavasti vanhempasi auttavat hevosen kanssa jos saat sen :) minusta olet valmis! Koska itse sain ekan lv:n 4 vuotiaana MUTTA minun mollemat vanhemmat on hevosihmisiä niin siksi sain hepan niin nuorena :D
- Milllllllls
Et ole valmis, järkevät _vastuuntuntoiset_ nuoret eivät tule kysymään nettiin "Olenko valmis poniin plaaplaa ditä ja tätä.."
Entä sitten, kun, jos saat, tuon ponin ja tuo "kaamea ponikuume" menee ohi, etkä enää jaksakkaan nousta aamulla ja lähteä talliin?
Tai kun tuleekin joku jännevamma, etkä pääsekkään ratsastamaan moneen moneen kuukauteen? Tuleeko silloin ponille lähtö?
Tai, kun kaikki muu alkavat viedä aikaasi, niin jääkö poni silloin vanhempien kontolle, koska "sehän on vain poni, kyllä se pärjää muutaman päivän"?
Kyllä, haluan saada sinut miettimään, koska harvinaisen usein lapsi saa ponin ja se myydään kuukauden kuluttua, koska "intolopahti, se ei vastsnnutkaan odotuksiani"..
Mutta joo, voihan olla että olet ihan vastuuntuntoinen ja reilu kaveri, mutta et vain tiedä mistä/keneltä kyayisit :)- wäxy
En valitettavasti ole sellainen lapsi kuka saa ponin jos vain pyytää joten siihen ei ole vaaraa. Ja olen kuten ylhäällä mainitaankin harkinnut ponia muutaman vuoden. Mutta vanhempani eivät suostu siihen koska eivät itse ole hevosihmisiä. Mutta kiitos tekstistäsi! Tämä pisti ajattelemaan asioita.
- Älä pakota
On väärin yrittää pakottaa vanhempia hankkimaan lemmikkiä, varsinkaan hevosta, sillä siihen menee helposti 600-800€ kuukaudessa, tiedät sen itsekkin. On jo paljon, kun vanhempasi ovat auttaneet sinua vuokraamaan tuon ponin niinkin pitkäksi aikaa ja maksaneet valmennustunneista ja kaikesta muusta hevosharrastuksesta.
Kyllä vanhempasi varmasti sanoisivat, jos teillä olisi oikeasti varaa omaan poniin ja ylläpitoon sen loppuelämän ajaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 405575
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2234521Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️364464Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?724285Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k264242Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1583748- 883061
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.203025Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!273021Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill102130