Lahja kummipojalle

Meka

Nyt iski pieni muotoinen paniikki, olisi kummipojan ensimmäinen vuosi täyttymässä ja pitäisi keksi mitä viedä lahjaksi. Onko mitään vinkkejä mitä 1v lapsi tarvitsee/tykkää? Oletteko vieneet vanhemmille lahjaa yms? Vanhemmat eivät olleet yhtään "avuliaita" kun kysyin toiveita eli toiveita ei sieltä suunnalta tullut.
Mieluiten joku hyödyllinen lahja olisi tarkoitus viedä.

5

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aina ei onnaa

      Vaatteita, vaatteita, vaatteita.... ja pakastinjäähdytettäviä puruleluja.

      Mutta paras AINA kysyä siltä äidiltä ensin. Se ne tarpeetkin tietää. "Jotkut" kun on todella tarkkoja vaatteista, että ne ovat oikeaa merkkiä. Itse sain juuri erityismaininnan ihanalta kummipojan äidiltä ja hänen snobiystäviltään kun olin kuulemma löytänyt niin laadukkaan halppisvaatteen. No, nyt tiedän sitten itsekin, mitä ne lahjani ovat :)

      Olen aina sanonutkin, mitä enemmän rahaa, sitä huonommat tavat.

      • ...

        Ei taida keskiverto 1-vuotias enää puruleluja kaivata, jollei sitten harvinaisen myöhään tee hampaita. :D


    • jjggkkgk

      duplo legoja, soiva tai tavallinen kirja, nuppipalapeli, vaatetta, siinä muutama esimerkki. Lahja viedään sille kellä on synttärit, ei muille.

    • Ehroton ykkönen meil

      Plaston mopo!

    • kummisetäkin

      Itse olen hieman yli vuoden ikäisen tytön kummisetä. Lahjaideat kysyn aina lapsen vanhemmilta.

      Lisäksi säästän joka kuukausi 20€ kummitytön tilille eli, kun hän on 18.v. tilillä on paljon rahaa tulevaisuutta varten. Karu totuus, että vain rahalla pärjää elämässä.

      Käyn joka viikko pientä katsomassa ja hän on tärkein ihminen maan päällä.

      Tsemppiä kaikille kummeille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      116
      3755
    2. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      71
      3111
    3. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2714
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      84
      2468
    5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      19
      2409
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      33
      2328
    7. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2217
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2191
    9. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      27
      2036
    10. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      90
      1980
    Aihe