Kärsin noin 25-30 v asti kaikenlaisista pakko-oireisista häiriöistä ja pakkoajatuksista mutta 30 vuoden jälkeen ne loppuivat ihan itsekseen. Minulla on kyllä muitakin ongelmia mutta tuo lähti itsestään. Samoin rajatilapersoonallisuuteen liittyvät häiriöt ovat vähentyneet todella paljon 30 ja 40 ikävuoden välillä. Muilla samoja kokemuksia?
Selvisin pakko-oireisesta häiriöstä
6
600
Vastaukset
- ihmeissään86
Miten tämä itsestään parantuminen on mahdollista? Millaisia pakko-oireita sinulla oli?
- Silleen
Mä uskon sellaiseen teoriaan, että yli 30 vuotiaana identiteetti alkaa olla aika kehittynyt jo ja kokemuksen myötä on tullut sellaista itsevarmuutta elämässä, ettei se ole haparointia. Joten pikkuasiat alkaa menettää merkityksensä. Ne eivät vaivaa enää. Sama pätee siis pakko-oireisiin. Kokemus tuo älliä ajatella pakko-oireista toiselta kantilta jolloin ne menettävät sen negatiivisen tehonsa. Vapautuu niistä.
Tiedän kokemuksesta, että 20-30 ikäväli on helvetillistä aikaa varsinkin jos on mielenterveysongelmia. Ongelmat alkaa helpottua yli 30 vuotiaana. - maiju
Itse olen vaille 40 ja oireeni ovat pahentuneet... :(
- Pahenee vaan:(
Minullakin ollut lapsuudesta asti OCD mm. Ja nyt 32- vuotiaana oireet pahemmat kuin koskaan:( voimia kaikille tämän kanssa kamppaileville!!
- 55555
Minkälaisia oireita teillä on ja miten pystytte elämään ja toimimaan niden kaa?
- Pakkoja vain
Eipä nuo ole ainakaan täällä helpottaneet iän myötä. Enemmän näitä on kuin lapsena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1504057
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1312646- 252248
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.472144Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191728Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s331661Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301644- 61403
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?321104- 931052