Sukukirouksesta..

leeviläinen

Plaratessani TV:n kanavia keskiviikkona 13.11.2013, avasin sen seurauksena myös TV7:n kanavan, katsoakseni, mitä sieltä tulee. No sielä oli just menossa Polvijärven pastori -ohjelma. Jäin siinä sitten kuuntelemaan, mistä aiheesta Veijo ja Aulikki puhuvat. Ja kuinka ollakkaan nämä kaksi puhua pärisivät, taas yhden kerran sukukirouksesta, joka vaikuttaa edelleenkin uskovien elämässä. Tai oikeastaan Aulikkihan siitä enimmäkseen puhui ja Veijo oli ikäänkuin vain hengessä mukana ja myönteli asiaa.

No kun minä tässä aiemmin, erään palstalla olevan keskustelun yhteydessä kysyin tästä sukukirouksesta, niin vastaukseksi sanottiin, että silloin, kun ihminen tulee uskoon ja saa kaikki syntinsä anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä, niin sen seurauksena uskovaa ei enää riivaa mitkään sukukiroukset, eikä mitkään muutkaan kiroukset, vaan hänen elämänkirjansa kirjoittaminen aloitetaan puhtaalta sivulta tuon syntien anteeksiantamisen jälkeen.

Ja sen vuoksi minä nyt aloitukseni laadin, että kuinka tämän asian laita nyt oikein on?

Ensin uskoon tullut ihminen saa vapauden kaikista synneistään Jeesuksen nimessä ja veressä julistetun syntien anteeksiantamisen seurauksena; ja sitten myöhemmässä vaiheessa se mahdollinen sukukirous kuitenkin vaikuttaa olevinaan edelleenkin uskovan elämään.

Emäntäkin aivan kauhistui tuota puhetta, jota Aulikki piti julkisessa TV7:n ohjelmassa ja kysyi minulta, että ovatko nämä kaksi: Aulikki ja Veijo nyt varmasti uskovaisia, kun tuollaista puhuvat aivan julkisesti?

Niin että vastatkaapa Aulikki ja Veijo nyt näihin kysymyksiin, etteivät ne tosiaankaan vaikuta täysin löperöpuheilta.

8

506

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutkittu juttu

      Uskonto tuottaa depressiota,
      neuroosia, riippuvuutta ja paranoidisuutta.

    • leeviläinen

      Minä jo arvasin, ettei aloituksessa esittämiini kysymyksiin tule asianomaisilta Veijo Piipposelta ja Aulikki Hartikaiselta mitään vastausta, koska sukukirousväitteet olivat pelkkiä löperöpuheita.

      Ojareksen on nyt tästä lähtien syytä hyvin tarkkaan harkita, mistä aiheista TV7:ssa asioista puhutaan, ettei uskovien mieliä tarpeettomasti pahoitettaisi millään löperöpuheilla, niinkuin esim. tämä sukukirousjuttu oli.

      Olin mie kyllä varsinainen perhanan pöljä, kun menin avaamaan TV7:n. Mutta tällaisesta vahingosta viisastuneena mie jätän sen jatkossa avaamatta.

      • Qwerty

        Rohkaisuksi 1. Piet. 1: 17-23. Jakeen 18-19 mukaan meidät on lunastettu turhasta, isiltä peritystä vaelluksesta Kristuksen kalliilla verellä. Eivätkö siinä ole kaikki höpö, höpö sukukiroukset katkenneet. Tuollaiset puheet ovat vain ansoja, joilla orjuutetaan kuulijat näiden opettajien seuraajiksi. He tekevät ongelman, johon heillä sitten on muka ratkaisu.


      • leeviläinen
        Qwerty kirjoitti:

        Rohkaisuksi 1. Piet. 1: 17-23. Jakeen 18-19 mukaan meidät on lunastettu turhasta, isiltä peritystä vaelluksesta Kristuksen kalliilla verellä. Eivätkö siinä ole kaikki höpö, höpö sukukiroukset katkenneet. Tuollaiset puheet ovat vain ansoja, joilla orjuutetaan kuulijat näiden opettajien seuraajiksi. He tekevät ongelman, johon heillä sitten on muka ratkaisu.

        Oivalsit asianlaidan oivallisesti Qwerty.

        Tuossa Sinun viimeisessä lauseessasi on lyhyen ytimekkäästi vastaus koko asiaan kyseisestä TV7:n ohjelmasta, josta minä kysymykseni laadin.

        Nämä kaksi: Hartikainen ja Piipponen, antoivat kuulijakunnan ymmärtää asian juuri noin, niinkuin mielipiteesi lopussa kerrot, että ensin tehdään jostain asiasta ongelma ja sitten itse ovat olevinaan asiantuntijoina keksimässä ratkaisua asiassa, joka on pelkkää huulenheittoon perustuvaa löperöpuhetta.

        Johan se todistaa kyseisen asian pelkäksi löperöpuheeksi, etteivät kyseiset "asiantuntijat" millään tavalla kommentoi asiaa myöhemmin, vaikka asia herättää itsekussakin kuuntelijassa kysymyksiä, niinkuin minussakin herätti.


      • impi.umpilampi

        Voe veikkosta. Etkö sie vieläkkää usko, jotta ee Vajjoon-Veijon kaltasilta löperöpuhujilta tule kelevollista vastaasta mihinkää assiisseen. Ja ku häne kamraattisa on samanlaenen löperöpuhuja, nii assii ee selevvii ensinkää.
        Vua kun sulla on kännykkä, nii soettoo rummaata ja sovi aeka, nii siitä se siillaottuu kontiksseen.

        Ja sitte, jos suat sovittuva ajan ja mänet käämmää, nii elä mäne yksin, vuan ota pari luotettavvoo kamraattija mukkaan totistajiksi. Esmerkiksi pari lehtimiestä tae naesta iltahestä tae alibista. Eekä pahitteeksi ou sekkää jos otat jottae kättä pitemppee varalle. Niinku esmerkiksi vaekka kaevinkone. Kun lasket kaohan kynnet kynnykselle, jotta russaos vua kuulluu, ja kysäset sukukirrousassiista tälleesti, jotta panenko mökkis tuhannenpillun pärreiksi, vae alatko puhhuo totta, nii vastooja suattaa alakkoo puhummaa totta. Toenen vaehtoehto assiissa on se, jotta vastooja ee vastoo ollenkaa, vuan häeppyy pirttiisä piilloon lusmuilemmaa ja soettaa sieltä kaekessa hiljassuuvessa polliisit paekalle. Ja sitte ee kyllä naarata.

        Vua jos sulla ee satu olemmaa sitä kaevinkonetta, eekä ies firskarsin käskaevurija eli lapijjoa, nii ne lehtimiehet ja naeset on senttää tolokku assii totistajina, kun puhheetti tulloo tallennettuva. Ja sitte on hyvä ottoo sanasta miestä ja huastoo kysseinen susipariskunta puhummaa julukisesti assiissa totta.

        Jotta silleesti ku toemit, nii suattaahan ne vastaasetti kysymyksiis tulla, vuan suattaahan se olla tulematakki. Määppä tuota tiijä nuin ennakkoon.


      • Anonyymi00006

        Juuri tästä he taas eilen 4.6.2026 puhuivat tv7 ohjelmassa Rakkauden kosketuksessa. Pitääkö jokaisessa ohjelmassa Hartikaisen puhua sukukirouksesta. Eikö sitten Jeesuksen uhrikuolema enää olekaan se ainoa ja tosi? Pois se, muutenhan ei Raamattu vakavasti tästä asiasta varoittasi?


      • Anonyymi00007
        Qwerty kirjoitti:

        Rohkaisuksi 1. Piet. 1: 17-23. Jakeen 18-19 mukaan meidät on lunastettu turhasta, isiltä peritystä vaelluksesta Kristuksen kalliilla verellä. Eivätkö siinä ole kaikki höpö, höpö sukukiroukset katkenneet. Tuollaiset puheet ovat vain ansoja, joilla orjuutetaan kuulijat näiden opettajien seuraajiksi. He tekevät ongelman, johon heillä sitten on muka ratkaisu.

        Julkisesti esiintyvät henkilöt pitäisi ilmiantaa heidän kustantajalleen. Eikö Ojareksen perhe enää olekaan vetovastuussa tästä kanavasta? En tue tätä ohjelmaa, ennen kuin tiedän vastuuhenkilöiden näkemyksen tähän vakavaan asiaan. Kiitos


    • Anonyymi00008

      Ajatus sukukirouksesta tulee Vanhan testamentin kohdista, joissa Jumala sanoo Kymmenessä käskyssä kostavansa isien pahat teot lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen.

      ”Älä kumarra äläkä palvele niitä, sillä minä, Herra, sinun Jumalasi, olen kiivas Jumala, joka kostan isien pahat teot lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen, niille, jotka minua vihaavat.”

      Sukukirousopetuksessa jätetään kuitenkin täysin huomioimatta se, KENELLE Jumala kostaa; niille, jotka vihaavat Häntä - eli eivät ole Hänen lapsiaan. Tervettä opetusta aiheesta on saatavilla mm. Baruch Kormanin toimesta.

      Koko sukukirousopetus on puutaheinää. Ei Raamatussa missään sanota, että pitää juoksennella ympäriinsä kuin päätön kana katkomassa millon mitäkin kirouksia. Uskovat on täydellisessä Jeesuksen veren suojassa, lunastettuja ja Hänen hallintavaltansa alla, ei sukukirousten tai demonien alla. Sukukirousoppi on kytköksissä menestysteologian ajatukseen, jossa ihmisellä on Jeesuksen nimessä valta ja velvollisuus uhitella demoneita vastaan ja julistaa millon mitäkin taisteluita mitäkin henkivaltoja kohtaan. Meitä ei sellaiseen käsketä, eikä sille ole tarvetta, koska ne on kaikki jo voitettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      60
      849
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      817
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      766
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      96
      735
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      31
      622
    6. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      10
      558
    7. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      547
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      536
    9. 42
      529
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      509
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      24
      443
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      25
      437
    13. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    14. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      429
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      417
    16. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      105
      411
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      403
    18. 39
      403
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      397
    20. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      394
    Aihe