Kesärenkailla autoni ei tärissyt lainkaan. Nyt alla on 2 talvea vanhat, hyvin pintaa omaavat Nokian nastat (hakka vitoset?) peltivanteilla. Auto täristi maantiellä joten kävin tasapainottamassa renkaat, todettiin että tasapainotus oli kuin oli tarpeen. Auto parani, mutta edelleen n. 105kmh alkaen alkaa ratti täristämään, ei kylläkään pahasti. Alle satasessa auto menee aina tasaisesti. Kaikista erikoisinta mielestäni on se, että tärinä katoaa ja tulee takaisin, enkä tarkoita eri ajosuoritteita, vaan ihan samaa tietä ajaessa, välillä ratti tutisee (ei siis pahasti, mutta tuntee käsissä/näkee jos ei pidä ratista kiinni), ja välillä se katoaa taustalle lähes täysin olemattomiin, ja taas alkaa... Sillä ei ole merkitystä onko vetoa, vaihdetta yms ja nopeuden pysyessä esim 110kmh mittarinopeudessa jatkuvasti.
Koska kesäpyörillä vikaa ei ole, oletetaan että vika löytyy vanne/rengas paketista, mutta mikä ihme tuon voi tehdä, kun pyörät on vielä tasapainotettukin.
Koska kesäpyörillä vikaa ei ole, oletetaan että vika löytyy vanne/rengas paketista, mutta mikä ihme tuon voi tehdä, kun pyörät on vielä tasapainotettukin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oliko paljon kiviä kuviossa kun tasapainotettiin?? Voi se tasapainoituskin mennä pieleen, tai vanteessa olla häikkää tai vanteen ja pöyrännavassa jokin kökkö ettei vanne asetu oikein.
Eikai kivet tuollaista tee... Vähän vaikea uskoa että vanteessakaan olisi vikaa, 2v vanhat peltivanteet, kuitenkin aika perustavaraa tollaset, halvat alut olisi eri juttu..
Jos vika nyt olisi vaikka jossain tasapainotuksessa tai vanteessa tai missä ikinä, niin mikä ilmiö voi selittää että tutina katoaa ja palailee? Luulisi että se joko on tai ei ole...
jos tasapainossa on hyvin pieni heitto tai pinnassa vaikka jarrutuksesta jäänyt kulunut kohta ja on kahdessa renkaassa niin pini tutina tuntuu vain silloin kun renkaiden kierros on samassa kohtaa, eli muuttuuko tutina loivassa kaarteessa kun toinen rengas pöyrii eri matkan ja kohdistus vaihtuu??
Vaikea sanoa kaarteista, tärinä ilmenee kuitenkin vain motarivauhdeissa eikä sielä juuri viitti pujotella. Tuli mieleen että autossa oli yhdessä vaiheessa kulmat vähän poskellaan noilla renkailla, lievää epätasaista kulumaa renkaissa mutta hyvin vähäistä.
Nyt taas ajelin kotio motaria pitkin (tosin lyhyt pätkä) eikä mitään. hassua. Eikai siinä, näillä mennään.
Itselläni oli nokian nordmannit joissa oli samanlainen ongelma, tasapainoitus ei poistanut tärinää vaan lopputuloksena piti todeta että nokian venäjällä valmistetut renkaat eivät olleet täysin pyöreitä. Ongelma hävisi kun vaihdoin uusiin renkaisiin, samoille vanteille.
Ja ne uudet renkaat olivat japanissa valmistetut yokohamat, venäjällä valmistettuihin en enää sekaannu.
Renkaissa voi olla vikaa. Ne saattavat täristä pystysuunnassa. Eli renkaan kulutuspinnan erot. On pystyheittoa. Sille ei saa mitään. Valmistusvaiheessa kulutuspinnan massan määrä on epätasainen . Rengas veipottaa pystysuunnassa.
Olivat varmaan edulliset?
noista venäläis tai suomalais nokian renkaista voin sanoo sen verran et myös suomessa tehdyissä on pystyheittoo perkeleesti välillä...
Pystyheitto uudessa renkaassa johtuu yleensä asentajan ammattitaidon puutteesta tai laiskuudesta.Kun rengas asennetaan vanteelle se ei läheskään aina asetu jalkaosastaan kunnolla vanteelle ja tästä johtuu kulutuspinnan pystyheitto,tämän toki oikea ammattilainen huomaa ja se on varsin helppo korjata.(jos viitsii)
Jo talven ajetuilla renkailla syitä voi olla useita, esim. routakuoppaan ajaessa rengas saa kovan iskun jolloin se liikahtaa hieman vanteella,seurauksena pystyheitto sama seuraus jos ajaa liian kovalla vauhdilla esim hidastetöyssyyn.Nämäkin viat voidaan korjata pienellä työllä.Jos renkaan pinta on kulunut hieman epätasaisesti,niin peli on pelattu.tärinää ei saa pois millään tempulla.Tasapainoheitosta johtuva tarinä tuntuu vain jossain tietyssä nopeudessa kun pystysuunnassa heittävän renkaan tärinä tulee uudestaan nopeutta lisätessä.Renkaan rakenteesta,vanteista,soviterenkaista,yms johtuvista tärinöistä en jaksa enää kirjottaa kun pitäs lähtee saunaan.
ps seuratkaa tasapainotusta tekevää asentajaa katsooko kuomun alle miten rengas pyörii vai tuijottaako pelkkiä numeroita,helppo tapa erottaa ammattilainen