Vanha sähkökynttelikkö

Löytyykö mistään

Tietääkö kukaan, onko missään myynnissä enää sellaisia sähkökynttelikköjä, joissa kynttilät ovat elävännäköistä lepattavaa mallia?Väpättävät liekit on sellaiset hieman punertavat.Joskus muistan lukeneeni, että näiden valmistus lopetettiinkokonaan jostain syystä.Itselläni on vielä tälläinen kynttelikkö ja jopa toimiva.Mutta, entä jos siitä palaa lamput, mistä uusia tilalle?Jos tuotteen valmistus lopetettu, tuskin saa lamppujakaan mistään.Sellaisia suippoja liekinmallisia.

1

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eija5

      Tuohon punertavaliekkiseen en osaa sanoa mitään. Minulla on paha kynttelikköongelma ja jos joku osaa auttaa olisin onnellinen. Sain lahjaksi joskus parisenkymmentä vuotta sitten erikoisen muistaakseni ruotsalaista alkuperää olevan 3-haaraisen kynttelikön, joka muutama vuosi sitten sanoi irti itsensä. Olen yrittänyt haeskella samanlaista kaupoista ja netistä, tuloksetta. Eli: 3-haarainen, muuntaja mukana, jonkin verran koristeellinen valkoinen posliininen kynttelikköosa, irroitettavat ja kynttelikköön ruuvattavat n. 10 cm korkeat "kynttiläosat", joissa "talivalumia" yläosassa. Ja nyt tulee se erikoisuus eli itse palavat liekit tai lamput. Päällä on pehmeähkö ja hieman himmeähkö kuminen liekin oloinen suojus ja sen alla lamppupolttimo ruuvattuna jalustaan. Jalustassa on kahdenpuolen metalliset väkäset ja idea on siinä että kun tämä koko "liekkipolttimo" asetetaan kynttilän päälle (kynttilässä on myös 2 metallikohtaa) niin kynttilään syttyy valo. Erikoista on vielä se että kaikki 3 kynttilänliekkiä palaessaan heilahtelevat epämääräisin väliajoin aivan kuten oikeatkin kynttilät palaessaan. Kynttelikössä on erittäin miellyttävä ja luonnollinen valonsävy, jotkut ovat jopa luulleet niitä oikeiksi kynttilöiksi.
      Jos joku tietää jotain tällaisesta tuotteesta, olisi kiva jos viitsisit kirjoittaa tietosi tänne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      132
      4784
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      3232
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      113
      2644
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      46
      2211
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      259
      1753
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      47
      1689
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1577
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1516
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1500
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1221
    Aihe