Ruokatermos?

tytär

Isälle lahjaa tässä mietin, niin tuli vastaan tälläinen idea kuin ruokatermos. Sellaista isälläni ei taida olla ja käyttöä voisi hyvin olla metsässä tai pilkillä. Yhden aiheen löysin, missä kehuttiin Retki merkin ruokatermareita, niillä kuulemma pysyy ruoka lämpimänä. Sellainen voisi olla hyvä valinta. Kuitenkin mielestäni se näyttää ihan tavalliselta termospullolta, niin mietin, onko niillä sitten mitään eroa (taitaa suuaukko olla vähän leveämpi?)? Toinen mikä tuli eteen oli Isosteel ruokatermarit, joihin ruoka laitetaan rasioihin. Itse jotenkin näkisin tämän kätevämpänä etenkin, jos ruoka on muuta kuin keittoa. En löytänyt kuitenkaan mistään mitään omakohtaisia kokemuksia.

Onko siis teillä mitään omakohtaisia kokemuksia ruokatermareista ja mitä mieltä olette, olisiko se hyvä lahja?

1

790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neo

      Terve,
      Ihan mukava lahja on.
      Ruokatermosta valittaessa tosiaan on otettava huomioon sen koko. JOtta sapuska pysyisi mukavan lämpimänä se pitää täyttää täyteen ja ennen sapuskan ahtaamiata lämmittää.
      Mulla on käytössä Warhead ruokatermos ja on passeli pitämään nälän kurissa kalareissulla, tietenkin leivällä täydentämällä.
      Tuo Isosteel on melko iso muistaakseni 1.5 l. Ylimääräinen paino reissurepussa voi vähentää käyttöä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      154
      2079
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      308
      1779
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1577
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      80
      1241
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1091
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      976
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      24
      972
    Aihe