Sain lähes vuosi sitten lahjaksi 2-vanaisen perhosorkidean. Mietin jo silloin saadessani sen, että onkohan kasvualusta liian maatunutta, mutta se jäi vaihtamatta kukan kukkiessa ja sen jälkeenkin, kun ajattelin että tuskin se siitä kärsii. Viikko sitten aloin tutkia ruukkua tarkemmin, ja huomasin että juuret ovat rusehtavia, mädän näköisiä. Nostin kukan pois ruukusta ja poistin maatuneet kaarnapalat pois ja näin, että vain pari juurta oli enää jotenkuten elävän näköisiä. Leikkelin pois kaikki ontot, ruskeat juuriraadot pois ja jäljelle jäi vain ihan pari juurta. Annoin myös hivenen orkidearavinnetta, kun ajattelin että jos se siitä vähän piristyisi. Tänään orkidea pudotti yhden lehden pois, eivätkä ne jäljelle jääneet juuret näytä kovin hyvinvoivilta. Muuten kasvin vanat ja lehdet näyttävät hyvinvoivilta.
Voiko kasvia enää mitenkään pelastaa, jos nuo loputkin juuret kuolevat? voiko sen saada kasvattamaan uusia juuria jotenkin?? ehkä pitäisi ainakin keksiä aurinkoisempi paikka kukalle... tämä kasvi on oikea murheenkryyni, toinen orkidea voi hyvin.
Apuva, juuret mätänee
1
2378
Vastaukset
- muori viljelee
Minä pelastin sellaisen, kun laitoin uuteen orkideakaarnaan, mutta samaan purkkiin ja melko syvälle ja aika tiiviisti. Sen jälkeen olen kastellut sitä vain hanan alla hieman lämpimällä vedellä, että alusta tulee kunnolla märäksi.
Ei siis mitään liotusta enää, se on juuri sen mätänemisen syy ja alku. Purkissa näkyy ihan selvästi uudet vihreät juuret, jotka voivat hyvin ja uloskin on tullut monta vahvaa ja hyvää juurta. Se teki ensimmäiset kukkansakin kesällä, mutta vain kolme tuli.
Nyt kukkani on eloisa, ja se on tehnyt monta uutta lehteä, joten älä lannistu. Tällä keinolla saat sen vielä henkiin. Odotan uusia kukkia keväällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741349Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2401237Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1511051Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2531026- 51755
- 64714
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62707Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39678Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44641- 30597