Hankimme uuden modeemin TW-EA510 tilalle. Uusi modeemi on siis Asus asus dsl-n12u wireless-n ja ongelmana on että tuosta purkista wlania en saa kunnolla toimimaan koneellani. Muilla koneilla pelittää ongelmitta, mutta omassani netti on hyvin epävakaa: hidastelee ja signaalipalkki hyppii muutamasta palkista täysiin vähän väliä. Joskus myös ei yhdistä ollenkaan. Matkaa modeemille on semmoiset 7 metriä ja välissä yksi ohut seinä. Voiko vikana olla salaus, jota ennen netti toimi niin kuin pitääkin, mutta salauksen jälkeen alkoi temppuilemaan? Huomasin myös että kun laitan tietokonepelin päälle (Battlefield 4, Origin) niin signaalin vahvuus tipahtaa olemattomiin....rasituksesta?
Olen tuota asusta resetannut ja bootannut mutta ei näytä auttavan. Tuolla telewellillä taas wlani toimi ihan hyvin lukuunottamatta sitä että silloin tällöin katkaisi yhteyden kokonaan (syy jonka takia uusi modeemi ostettiin).
Ja sitten seuraavaan ongelmaan: tuohon asuksen purkin asetuksiin en ole selaimen kautta (192.168.1.1) päässyt koska oletussalasana ja käyttäjä ''admin'' ei päästä kirjautumaan sisään ollenkaan, vaan selain pyytää käyttäjätunnusta ja salasanaa aina uudelleen? Mikähän tuohon voisi olla syynä?
Ongelma wlanin/modeemin kanssa.
problemo1
1
457
Vastaukset
Tuo voi johtua myös koneen wlan kortista. Jos se on heikkotehoinen niin singaalin laatu ei välttämättä ole hyvä.
Asuksen modeemin hallintasivulle pitäisi päästä noilla tunnuksilla. Jos ei päästä niin kokeile resetoida se uudestaan tai kokeile kirjoittaa vaon käyttäjätunnus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa13032Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.32075Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1111704Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus91031Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450962Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn100894- 35714
- 64634
- 33601
- 42597