Moniko nettitilaaja maksaa verot?

noutaxes

Varmaan Suomessakin alkoholin nettitilaajia on ainakin tuhansia mutta moniko niistä maksaa verot Suomeen? Veikkaanpa että ei kovin monikaan ja mitään seuraamuksia ei näytä tulevan mitä foorumeita olen lukenut. Tullilla on tuskin aikaa kytätä jokaista pakettia kun niillä on tärkeämpääkin tekemistä eli kytätä huumeita yms. oikeasti laitonta toimintaa. Alkoholin nettitilaaminen kun ei ole laitonta.

7

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miksi1

      Jos alkoholi tilataan EU:sta, siitä maksetaan verot normaalisti. Miksi siitä pitäisi maksaa uudestaan verot Suomeen? Sama homma kuin esim. auton hakeminen toisesta EU-maasta.

      • aikuisten oikeesti

        Miksi verot pitää maksaa - siksi kun Suomen lait näin määräävät. Saat tilata aivan mutta verovelvollinen olet ellei myyjä ole maksanut veroja Suomeen. Muutaman kauppias maksaa ja aivan varmasti muistaa mainita sen.
        Itse tilaan ja maksan tarvittavat verot - enkä todellakaan ole ainut.

        Jos jokainen saisi valita ne lait joita haluaa noudettaa, voisi tulla aika hässäkkä...
        Ei kannata kinata selväst asiasta - toki joku boooooring selittää, että ei tartte jos ei haluuu...mutta silti.


    • Leo Leo

      Siellä Leo taas kirjoittaa fantasioitaan? Maksaako Leo muuten firmanne itse veroja Suomeen? Olisi mielenkiintoista tietää, kerta tämä veropolitiikka on teille niin lähellä ja peukuttaja-apulaisille myös. Ostamalla Alko -nimisestä liikkeestä, veroille tulee kansantaloudellisesti suurin kokonaishyöty kuin suosimalla bulvaaneja.

      Tässä olikin hyvin kiteytettynä nettikaupoista AT Virtasen kommentti:
      "

      AT Virtanen
      15.11.2013 22:41
      0
      Sulje
      Mistä epäilys etteivät isot toimijat (myyjät) toimisi EU-lainsäädännön mukaisesti sisämarkkinoilla?
      Myyjät osoittaneet luotettavuutensa koska ovat toimineet koko EU-alueella vuosikausia, joka osoittaa että laillisuuskysymykset ovat kunnossa.
      Lähipiirissäni kokemusta kaupanteosta, pelkästään positiivista. Ei laatuongelmia, ei toimitusongelmia. Kaikki toimii, myös Suomeen.

      Tämä juomakauppa.eu ei ole tuttu, epäilyttää koska tuo itseänsä tykö, hakee markkinaosuuksia arveluttavin ja epätavallisin keinoin.
      Luotettavat myyjät tunnistaa asiallisesta ja ymmärrettävästa informaatiosta sivuillaan. "
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/11850697

    • Tenuponu

      Voi pyhä yksinkertaisuus. Oletko joku Alkon agentti, vai etkö tajua; miten monopoli vetää köyhien rahat ja sinä, saatana, ehdotat veroja! Verot on alkon pulloissa, ja syvällä istuvat! Huumeet ne ovat suurempi riski, mutta niitähän jakelevat joka jannut lääkäreitä myöten, ja kansa heiluu nupit sekaisin kun luulevat lääkäreitä ukko-ylijumaliksi. Pitäiskö alkaaa tukea ulkomaita, hä?

    • Yksinkertaista

      Tarkoitti varmaan että jos alkoholista tehdään verokysymys, niin silloin kannataa ostaa suoraan Alkosta, kuin bulvaaneilta jotka väittävät maksavansa sekä verot Alkoon ja yrityistoiminnan verot menee muille maille vierahille.

      Kaikkein tehokkaiten boikotoit Alkoa ostamalta sieltä (esim. Viro) mistä ei tarvitse maksaa valmisteveroa Suomeen omaan käyttöön tuotaessa (rajat 10 litraa viinaa, 90 litraa viiniä (tai 60 litraa sampanjaa jne. ja enemmänkin saa tuoda, mutta voi joutua erittäin huonolla tuurilla todistelemaan tullissa että tulevat omaan käyttöön).

      Eli jos boikotoit Alkoa, suunnittele ostoksesi siten että se mahdollisimman tehokkaasti boikotoi alkoa. Jos taas verotus on tärkeä, osta Alkosta.

    • rhä

      Mistä tämä 10l väkeviä -raja on peräisin? Onko se edes lainvoimainen? Sen ylittyessä kai tulli voi pyytää selvitystä siitä, tulevatko alkoholijuomat todella yksityiseen käyttöön muttei se ole samanlainen kuin EU:n ulkopuolelta tuotavien selvä yläraja (1 litra)?

    • asiasta viinaan

      Tuohon asialliseen verovapaita hiplaavaan viestiisi kommentoisin seuraavaa...
      Jos puhutaan Suomesta, kuten useasti puhutaan...niin meilläpä on kulttuuri, joka ei anna ihmisen omalle harkintakyvylle arvoa mitään. Jos täällä menee Alkoon ostamaan vaikkapa 5 putelia kirkasta... niin vaikkapa synttärijuhliin. Sieltä voi tulla "tyrmäystippoja", kun sanovat, että nyt tuoksahtaa alkoholi. Näin on käynyt useammankin kerran ainakin tuossa Lohjantähden Alkossa Lohjalla. Toisaalla ihmetellään, kun ihmiset hakee viinansa Virosta. Suomelle ei veromarkat kelpaa, joten edelleen haen viinani Virosta, jossa selvästikin luotetaan ihmisen omaan harkintakykyyn. Suomessahan ei edes myydä käytännössä yli 40-prosenttisia juomia. On joitakin 60-prosenttisia, mutta ne on tietenkin pakattu niin pieniin pulloihin, ettei niitä kukaan edes huomaa. Missä on 80% pullot, no Virossapa tietenkin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      238
      2699
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      807
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      805
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      126
      788
    Aihe