Minkä kokoista kaapelia?

Pitäisi laittaa sähköt veneessä uusiksi, mutta johtojen mitoitus mietityttää. Miten ohutta johtoa voi laittaa vaikkapa pilssipumppuun joka pyörii 6 Ampeerin virralla jossain pilssissä kuuden metrin päässä akusta? Onnistuuko 1,5 mm2 kaapelilla, kun joku taulukko sanoo, että 10 A sulake riittäisi 1,5 mm2 johtoon?
7318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei veneessä kannata alle 2,5mm2 kaapelia käyttää. Halkaisijaero puoleentoista olematon, mutta sähköä letkuun mahtuu jo ratkaisevasti enemmän. Netistä löytyy kyllä mitoitustaulukoita, joilla pystyy katsomaan johdon paksuuuden kuntietää virranja etäisyyden.

Äänestä
  • Voihan sitä sentään mittareita ja vastaavia kulutuslaitteita syöttää vielä 1,5 mm^2 johdolla, on se hieman notkeampaa pujoteltavaa. Mutta ei sillä todellakaan pilssipumppua pyöritetä, vaikka johdin ei siitä 6 A virrasta sula. Sen 10 A johdin kestää vaurioitumatta, mutta päästä tulee vain osa jännitteestä ulos. Johdot mitoitetaan jännitehäviöiden, ei niiden kestokyvyn mukaan. Ohje katsoa mitoitustaulukkoa on hyvä.

    Äänestä

3% jännitehäviöllä 12 volttisessa pärjää kaavalla:

Neliöt mm2 = (virta * pituus laitteelle ja takaisin) / 20

Esim tuo pilssipumppu olisi 6*12/20 = 3,6 mm2 eli 4 mm2 johtoa tuohon.

Äänestä

Kaapelin koko (mm²) = Kaapelin pituus (m) x Virta (A) x 0,046 kertaa kaksi

Äänestä
  • Kaava 1:
    virta*pituus edes takas/20
    6*12/20 = 3,6 mm2

    Kaava 2:
    Pituus*virta*0,046*2
    6*6*0,046*2 = 3,3 mm2

    Jännitehäviön saa kaavalla (0,0146*pituus laittelle ja takas*virta) / kaapelin neliöt

    Jännitehäviö tapaus 1:
    0,292 V = 2,4 %

    Jännitehäviö tapaus 2:
    0,319 V = 2,7 %

    Eli ihan sama kumpaa käyttää. Olikohan katsastajankäsikirja jossa neuvottiin, että 10% alentumaan pitäisi tähdätä. Ei toimi silloin enää ainakaan Fallokset eikä välttämättä navigointilaitteetkaan. Tuo noin 2-3% on oikeampi valinta.

    Äänestä

Sisävesillä saattaa riittää, mutta jos veneilet isommilla vesillä tarvitset oikeaa merikaapelia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voltti Käämi kirjoitti:

Pitäisi laittaa sähköt veneessä uusiksi, mutta johtojen mitoitus mietityttää. Miten ohutta johtoa voi laittaa vaikkapa pilssipumppuun joka pyörii 6 Ampeerin virralla jossain pilssissä kuuden metrin päässä akusta? Onnistuuko 1,5 mm2 kaapelilla, kun joku taulukko sanoo, että 10 A sulake riittäisi 1,5 mm2 johtoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu