Osaisitteko neuvoa naista mäestä (google ei ainakaan tähän hätään osannut..)
Mulla on aina parin viikon välein windows update, ja kone itsekseen asentelee jotain siten, että koneen joutuu käynnistelemään itsekseen. Viimeinen päivitys oli sunnuntaina, ja nyt avasin koneen ensimmäistä kertaa päivityksen jälkeen. Muuten kone toimii normaalisti, mutta ikkunoiden ulkoasuasetukset on hävinnyt.
Käyttiksenä Vista Home Premium. Nyt siis näkyy se "vanhanaikainen" standardinäyttö ja mm. ikkunoiden läpikuultavat yläpalkit ja pyöreät kulmat on hävinnyt. Olen ollut ohjauspaneelissa mukauttamisasetuksissa ja tälläkin hetkellä auki on Ulkoasuasetukset -ikkuna. Siellä ei ole vaihtoehtona näitä Vistan "uusia" ominaisuuksina laisinkaan.
Mitä siis voin tehdä asetusten muuttamiseksi? En ole tehnyt sitä tyypillistä, eli käynnistänyt konetta uudelleen. Nimittäin nyt tuli mieleen, että sunnuntaina kone taisi sammua sammutuksen yhteydessä, kun yleensä kone käynnistelee itse itsensä päivitysten asentamiseksi. Ja nyt kone käynnistyi itsekseen sillä aikaa kun olin suihkussa, joten en tiedä herjasiko jotain.
Sunnuntain asennukset näyttää muuten olevan ihan normi Vistan päivityksiä, eli olisi hienoa, jos osaisitte vinkata mitä voisin tehdä.
Jos palautan koneen aikaisempaan, päivitystä edeltäneeseen tilaan (system restore), tarjoaako windows update silloin näitä sunnuntaina jo kertaalleen asennettuja päivityksiä uudestaan? Silloinhan niitä ei periaatteessa ole tapahtunut, jos siirrän koneen ajassa taakse päin...
Kiitollinen kaikesta avusta,
chaos
Kadonneet ulkoasuasetukset
8
257
Vastaukset
- chaos
Kokeilin käynnistää uudelleen, mutta ei auttanut. Todettakoon, että tuo vistan työpöydän sivupalkki on edelleen olemassa pienoisohjelmineen, mutta palkki on harmaa. Siitäkin on se läpikuultavuus häninnyt.
Kun klikkaan alapalkkia hiiren oikealla ja valitsen ominaisuudet, aukeaa ikkuna, jossa näytetään alapalkin ulkonäkö. Siinä kuvassa näkyy se oikea alapalkki, joka _pitäisi_ näkyä minulla, mutta eipä näy. Ei ole vistan pyöreää käynnistä -painiketta, vaan neliö nappula, jossa lukee käynnistä. Ihan kuin ulkonäköasetukset olisi taantunut.- chaos
HAA, nyt löytyi Aero -jokin vaihtoehto mukauttamisasetuksista. Unohtakaa aiempi. Uudet värit tuli ikkunoihin, mutta ainakin vistan ulkonäkö palasi.
- Epätoivoinen
Minulla on sama, mutta vain päivitysten jälkeen. Välillä palkki on normaali, välillä,ei. Koneen uudelleen käynnistys auttaa välillä kuten tänään. Mutta ei aina. Mistä se oikein johtuu? Vanhasta koneesta vai?
- vistasekasin
sama homma täällä. Vista sekoilee aina päivitysten jälkeen, nykyään. En tosin itse käytä Vistaa vaan auttelen mummoani atk-asioissa.
- kyllästynyt
Samaa täällä. Windows Vista kenkkuilee jatkuvasti viimeisten päivitysten jälkeen (tarkoittaa touko- ja kesäkuun päivityksiä v, 2014). Välillä se itsestään vaihtaa tilaa Aeron ja Vista Basicin välillä ja koneen käynnistyminen hidastui aivan valtavasti. Välillä saa yrittää käynnistystä 3-4 kertaakin ennenkuin kone alkaa toimia vähänkin normaalisti? Vika näyttää liittyvän näihin viimeisiin Microsoft päivityksiin koska kone toimi ongelmitta hyvin vielä huhtikuussa v. 2014 mutta sen jälkeen se on ollut yhtä tuskaa. Viimeiset päivitykset ovat olleet "täyttä kuraa".
Vaikuttaa siltä, että Vistaa ollaan ajamassa tietoisesti alas. Ei mitään väliä mitä kuraa päivityksissä työnnetään. Näin tärvellään ihmisten ostamia Vista koneita jotta nämä siirtyisivät uutukaiseen eli Windows 8 käyttäjiin. Mutta mihin tämä vanha kone pitäisi toimitttaa? Varmasti elektroniikan romuvuorelle.
Miksi ne päivitykset ovat sellaista roskaa, että ne tärvelee koneen kokonaan? Uudelleen asennus.
Vista oli yksi MS epäonnistuneimmista käyttiksistä joten sinänsä ongelmat eivät yllätä.- tosi kyllästynyt
Asentaisin kyllä uudelleen mutta en jaksa läpikäydä sitä Windowsin aktivointisirkusta. Taitaa olla edessa toimivan linuxdistron asennus ja sitten voi sanoa M$ Windowsille hyvästit.
Mitä järkeä siinä on, että Windows tietokoneen käyttäjiä jokaisen kuukausi päivityksen jälkeen pitäisi alkaa uudelleen asennuksiin?
Minulla on vanhassa pöytäkoneessa jo eräs linuxdistro ja siinä ei yksikään päivitys ole temppuillut millän tavalla eikä koskaan olla vaadittu uudelleenasennuksia. Näin se laatu näkyy. Ongelmat ovat keskittyneet Windows Vista läppäriin.
Miksi tietokoneen käyttäjän pitäisi jatkuvasti kiusata itseään uudelleen asennuksella ja aktivointisirkuksella? Aktivoinnin kyllä voisi ymmärtää JOS tuote olisi edes KUNNON laatua mutta nyt se on täyttä roskaa. Laadusta kyllä voisi maksaa ja kärsiä aitouden tarkistukset aktivointirumbat.
Mutta nykyinen M$ laatu kulttuuri ei kyllä mahdu käyttäjän "kaaliin" millän tavalla.
Miksi en sitten osta Windows 8 konetta? Koska M$ laadusta ei voi olla lainkaan varma, miksi rahoja tuhlaisi toiseen epäonnistuneeseen tuotteeseen? Hankinta voisi olla aivan yhtä tyhmää kuin tämän Vista läppärin osto. Miksi pitäisi olla jatkuvassa rahastuskierteessä heikkojen tuotteiden vuoksi? Laatu käy ilmi päivittäisessä käytössä. Miksi päivän pitää olla jatkuvaa taistelua käyttöjärjestelmän ongelmien vuoksi?
Eikä vieläkään ole tullut selväksi miksi läppäri toimi vielä huhtikuussa 2014 hyvin mutta ei enää sen jälkeen? Päivittäisessä oma käytössä ei ole tapahtunut mitään muutoksia. Windows 7 on mielestäni tämänhetken paras Windows versio. Vistan ongelmat ovat korjattu siinä ja käyttöliittymää uusittu ja tällä pärjää vielä vuoteen 2020 asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain27011679Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-13810960Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2366282Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2165133Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1583606- 1743518
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin532438Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3241944Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov101778Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161674