Tälläistä täällä

oikeinko?

Hei tuota ajattelin nyt tulla kysymään täältä mies näkökulmaa tähän asiaan. Kerron nyt vähän taustoja tästä asiasta, olen siis tällä hetkellä raskaana kuulin tästä asiasta lokakuussa ja kerroin lapsen isällekkin että olen raskaana. Rupesin sitten siinä miettimään itse että lapsen ei ole hyvä kasvaa siinä kaupungissa missä asuin koska kaveri piiri täynnä alkoholisteja ja mietin myös sitä olisiko lapsen hyvä kasvaa isän luona joka on pahoinpidellyt minua ja muitakin ex-naisiaan. Minä sitten tulin siihen tulokseen että lapsen kannalta parasta muuttaa pois sieltä ja aloittaa uusi elämä täällä, kerroin siitä lapsen isälle ja sanoin että hän voi nähdä lasta kun tulemme käymään ja näin. No hän sitten sanoi minulle että kerran lapsella ei ole isää ei tule olemaan äitiäkään ja muutenkin uhkaillut tappaa minut. Minä tulin siihen päätökseen että ilmoitin tälle miehelle että ei ole lapsen isä koska se oli minun mielestä paras ratkaisu lapsen ja itseni kannalta ettei enää tuota uhkailua olisi. Joten minä tahtosin nyt miehiltä kommenttia tähän että teinkö minä nyt oikein tässä asiassa kun ilmoitin ettei ole isä suojellakseni lasta?

3

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isyyyys

      1. On väärin, että sinua on uhkailtu.

      2. Hienoa, että haluat kasvattaa lapsesi turvallisessa ympäristössä.

      3. On väärin kieltää lapselta isänsä, oli isä millainen tahansa.

      4. Lapsen kasvaessa hän haluaa ehkä tietää kuka on hänen oikea isänsä ja saattaa pahimmassa tapauksessa katkaista välit sinuun, koska olet valehdullut/pimittänyt tietoa häneltä.

    • aloittaja1

      Kyllä aijon lapselle vanhempana kertoa isästään jos haluaa tietää isästään jos tahtoo vanhempana tavata isänsä en sitä kiellä.

    • isäsäsääsäsäs

      Entä kun lapsi menee isompana tapaamaan isäänsä ja isä kertoo, että olet joskus väittänyt hänelle, ettei hän ole isä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      92
      6672
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      52
      4686
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      76
      4377
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4111
    5. 57
      3707
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      3118
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2838
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      39
      2408
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      205
      2208
    10. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      46
      2134
    Aihe