Suomella ei vara menettää enempää kaivostoimintaa ulkomaalaisomistukseen.
Vastaukset 9
- Puskahuutelia
Sanoi kyllä pelastakaa muttei maininnut millä keinoilla.
- Aapuva.
Kenen rahoilla ja miten se pitäis pelastaa? Hyvä se on Soinin huudelle muille, että pelastakaa pelastakaa. Kukahan pelastais, jos äijä tippuis kohta jäihin.
- miten
Pelastaa miten?
Sitä ei soini kertonut.
Yhtiö tuottaa jok'ikinen päivä tappiota. Miten se pelastetaan. Kuka sitä tahtoo rahoittaa ja laittaa omia rahojaan sinne häviämään. - Kertokee?
Valtion tuella voisi tietysti Talvivaaran pelastaa, eli veronmaksajien varoilla. Joskus tulevaisuudessa se voisi tuottaa voittoa ja työllistää edelleen yli 2000 työntekijää. Tosin Soinivastustajien mielipide, että ei pelasteta Talvivaaraa on seuraava: Annetaan Talvivaaran kaatua, jolloin yhtiö ei ota mitään kantaa ympäristöasioihin. Tämän johdosta veronmaksajat maksavat ympäristövahingot (tämä tullee kalliimmaksi kuin tukeminen Soinin vaihtoehdossa). Työttömiä tulee yli 2000 ja kaivos sulkeutuu?
Kumpi lie parempi?? - fghj..
Ei Suomem valtio pelasta Talvivaaraa! Vaan nekin rahat annetaan Kreikan lisälainoitukseen. Koska meillä uskotaan, että viinirypäleet työllistää Suomea ja varma rahan saanti......... Näin se pölhö Suomessa menee..................
- taas se nähdään
taitaa persut tykätä perästä?
tehdään niin että nyt verorahoja talvivaaraan ja pelastetaan kaivosyhtiö.
rahat otetaan seuraavasta eu-tukipaketista kokonaan.
talvivaara tuo työtä ja verotuloja maahamme.
mutta eu-tukipakettit EI.
miettikää kumppi on tärkeämpi talvivaaraa vain nämä eu-tukipakettit.?
epäilen että talvivaara tuo enemmän hyvinvointi maahan kuin eu-tukipaketit.
kyllä valtion omistajaohjaus on pahasti hakotiellä kun kuuntelee puheita eduskunnasta..
tässä näkee sen että henkilöt jotka tekee päätöksiä niin osaaminen on aivan hakotiellä..
parasta hakotiellä hallituksessa olemista on että toinen ministeri lopettaiasi talvivaaran kun toinen pyöritelee ja puhuu vain ummet ja lammet asiasta.kukaan ei ota vastuuta asiasta lainkaan.miksi heidän pitää olla ministereitä siksikö että palkka ja tuleva eläke olisi heille vain ykkös asia...- kentänharmaa
voisihan persujen johtotähdet näyttää hyvää esimerkkiä sijoitamalla puolueen tukirahat säätiön sijasta yleishyödylliseen Talvivaarahankkeeseen.
- juoppo persu esittää
Talvivaaraan viinatehdas. Johtoon alan miehet Timppa ja Rami. Työntekijöille ilmaiset maistiaiset. Silloin häipyy persuilta työttömyys ja kaikki soiniuskovaiset ryntäävät Talvivaaraan kipin-kapin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102331Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???271085- 71932
- 105930
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha597887- 48855
- 85770
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 69664
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31656