Ensimmäinen eurokalluppi
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013112017743521_uu.shtml
Eikös se persut pitänyt olla suurin?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013112017743521_uu.shtml
Eikös se persut pitänyt olla suurin?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kuka niin väitti?
Mutta eipä huonolta näytä.
ai kukako niin väitti? jos et tiedä niin timo soini on usemman kerran hehkuttanut sitä että perSSuista tulee eu-vaaleissa suomen suurin puolue. lue vaikka tästä:
http://uutiset.perussuomalaiset.fi/soini-perussuomalaiset-on-vakiintunut-voima/
jos ehdit katsoa sen kiljunjuomisen ohessa niin sillä a.studiossa iso paha mustapekka edelleen jankutti että perSSuista tulee suurin, mutta tätähän tämäm palstan perSSu eivät ilmeisesti ole noteeranneet.
kyllä ne brysselin lihapadat persottaa Soinia niin paljon, että mukana on. Luojan kiitos!
Jos nyt vähän kohtuutta sentään :) Aika huimaa kasvua ollut edellisiin EU-vaali lukemiin, ja vaalit vasta 2014 toukokuussa. Kyllä tässä mahdollisuudet tuollaiseenkin on. Ei pahalta näytä tässäkään vaiheessa.
Jos persut eivät halua pettää itseään, kannatuksen kehityksen mittariksi pitää ottaa eduskuntavaalitulos, josta persut jäävät eurovaaligallupissa selkeästi. Jos tehdään kuten kunta- ja presidentinvaaleissa ja verrataan tuloksia pienpuolueaikoihin huijataan tietoisesti.
Kannattaisi tarkistaa, mikä on suurten puolueiden kannatuksen vaihteluväli eri vaaleissa. Persuilla kannatus saattaa pudota eduskuntavaalien ääniosuudesta 50 prosenttia ja silti persut ovat hihkuvinaan riemusta, kun kannatus on muka noussut edellistä vaaleista. Viimeistään sitten kun vaalikierros menee umpeen ja koittavat uudet eduskuntavaalit persuille valkenee todellinen tilanne.
Eurovaalit poikkeavat muista vaaleista, siinä koko EU tekee persuille vaalityötä. Vaaleihin aikaa niin paljon, ettei tässä kannata paikkoja jakaa kenenkään.
Miksi persujen EU vaaliehdokkaat on nimetty ps puolueen sääntöjen vastaisesti? Monet käräjät kuuluvat olevan asiassa tulossa?
Persujen tekemät sääntörikkomukset EU ehdokasvalinnoissa on huomattu kautta maan.
http://vpleivo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/153775-perussuomalaisia-erikoisuuksia-ehdokasasettelussa
Kolmannet floppivaalit tulossa persuille putkeen.
Pressanvaalit menivät pieleen, neljäs sija ja kannatus 9%.
Kunnallisvaalit menivät pieleen, neljäs sija ja kannatus 12%
Nyt sitten eurovaalit menossa pieleen. Taas jää kannatus alle jytkyn.
Jytky on jo historiaa. Ei se enää persuja auta. Ei tavallinen kansa sitä enää muista eikä tavallisia suomalaisia auttanut yhtään. Ainoastaan innokkaimmat persut elävät vieläkin kolmen vuoden takaisia eduskuntavaaleja.
Jytky vaikuttaa jo negatiivisesti, kun kiintiöpersuja pitää kutsua kaikenlaisiin median keskusteluihin ja he pääsevät vapaasti möläyttelemään lehtien kiertohaastatteluissa. Kun tasokkaita persupoliitikkoja ei ole edes yhden käden sormilla laskettavaa määrää, persujen kannatuksen laskua vauhdittavat nämä pietarijääskeläiset ja penttikettuset. Mitä enemmän persut saavat julkisuutta, sitä useammalle paljastuu persujen tarjoaman vaihtoehdon onttous. Jos ihmiset saisivat lisäksi tietää, miten laajasti äärioikeisto on persujen toimintaan soluttautunut, kannatus romahtaisi hetkessä.
Saa nahdä, kuinka kauan Pekka Ervasti ja Ulla Appelsin pitävät vielä tietoisesti soinikuplaa koossa? Heidän kädessään on soinin poliittinen tulevaisuus.