joko seksi on ohi elämässä??

aseksuaaliksi tullut

Olen 57-vuotias nainen. Olen lopettanut hormonikorvaushoidot pari kolme vuotta sitten.

Nykyisin seksi ei kiinnosta. En seurustele. Kaipaan suuria tunteita joita oli joskus ennen rakastuneena ja muistan kuinka nautin seksistä. Nyttemmin ei ole tullut kohdalle ketään johon olisin edes ihastunut vähän enkä ole pystynyt aloittamaan seurustelua vain jonkun miehen kanssa tuntematta mitään positiivista.

Aiemmin masturboin niinä aikoina kun en seurustellut tai asunut yhdessä miehen kanssa. Nykyisin masturboiminenkaan ei kiinnosta.

Toisaalta en tiedä onko tämä tässä iässä edes kummallista.

Muista asioista elämässä osaan edelleen nauttia, esim musiikista, luonnosta, uimisesta, hyvästä ruuasta jne.

Onko tämä vain iän tuomaa muuttumista johon on parasta vain sopeutua?

1

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaalimato.com

      Hei,
      Ikääntyvä ihminen voi olla yhtä seksuaalinen kuin nuorikin eikä ihmisen seksuaalisuus katoa iän karttuessa. On totta, että vaihdevuosien jälkeen vähentynyt estrogeeni vaikuttaa naisen seksuaalisuuteen. Vaihdevuodet aiheuttavat myös monia muita oireita, jotka vaikuttavat naisen psyykkiseen ja fyysiseen hyvinvointiin. Ja tällä on taas vaikutusta seksuaalisuuteen.
      Kenenkään ei ole pakko olla seksuaalisesti aktiivinen, mutta toisaalta seksuaalisella aktiivisuudella on todettu olevan terveyttä edistäviä vaikutuksia.

      Vaihtoehtona voi olla, että käyt keskustelemassa esimerkiksi gynekologin vastaanotolla mahdollisista hormonikorvaushoidoista tai muista vaihtoehdoista jos sinusta tuntuu, että kaipaat apua estrogeenin vähenemisen aiheuttamiin oireisiin. Omiin elämäntapoihin kannattaa kiinnittää huomiota ja tehdä asioita joista pidät. Uudet harrastukset, ystävien tapaaminen, liikunta ja terveellinen ruokavalio lisäävät elämän mielekkyyttä ja hyvää oloa. Oman itsensä arvostaminen, positiivisuus ja itsensä kuunteleminen lisäävät myös hyvinvointia. Näillä kaikilla asioilla on myös vaikutusta seksuaaliseen hyvinvointiin. Uusia ihmisiä voi tavata harrastuksissa tai esimerkiksi nettipalstojen kautta..
      Tässä vielä linkki artikkeliin Ikääntyvän ihmisen seksuaalisuudesta: http://klubi.kaalimato.com/fi/Ikääntyvän ihmisen seksuaalisuus_i_page_level3_yleis_1233580578589_50

      Terveisin
      Kaalimato.com

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe