"Tulli vei yrittäjiltä alkoholit" - keskustelua

juomakauppa.eu

Iltapäivälehdet uutisoivat eilen, että tulli oli tehnyt ratsian Viljakkalan yrittäjät ry:n tilaisuuteen ja takavarikoinut Virosta tuodut alkoholijuomat maksamattomien alkoholiverojen vuoksi.

Aiheesta on jo perustettu keskustelu yleiselle puolelle, mutta siellä kommentit ovat lähinnä tunteiden purkua. Ajattelimme sen sijaan hakea perusteltuja kannanottoja alkoholin tuonti -osiosta sille, millaisia ajatuksia uutinen herättää.

Toimiko tulli mielestänne oikein? Toimiko se laillisesti? Millaisia linjanvetoja tulli mielestänne hakee tässä - onko tapaus osoitus siitä, että tulli aikoo kiristää alkoholin tuonnin valvontaa? Ja erityisesti yrittäjille: oliko sinulla tiedossa, että yrityksen tai yhdistyksen tarkoituksiin tuodusta alkoholista pitäisi maksaa mahdollisesti alkoholiveroa Suomeen?

Linkki Iltalehden artikkeliin: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013112017734421_uu.shtml

3

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin tai näin

      Anniskeltavasta alkoholista on aina maksettava verot - esim ns maistiaiset ymv tilaisuudet kuuluvat myös näihin. Sillä ei ole merkitystä vaikka alkoholin anniskelisi ilmaiseksi. Tulli teki sen mitä siltä vaadittiin, se onko se oikein tai väärin on aivan oma juttunsa.

      Kolmas asia lienee se, että yksityishenkilöden oikeutta ostaa alkohollijuomia ulkomailta omaan kulutuskäyttöön ei ole rajoitettu (todellisuudessa nykyisin rajoitetaan). Tässä on olennaista se, että kyseessä on omaan kulutuskäyttöön tuotava alkoholi. Jos alkoholin kuluttaa joku muu - asia muuttuu, siitä tässäkin lienee kyse.

    • bahhhh

      Ei pidä paikkaansa. Tullille perusteltu usein esim omia häitä varten tuotavaa juomalastia, joka on maksutonta anniskelua, ja tulli päästää nämä läpi. Tässä tulli toimi täysin EU:n lakien vastaisesti.

      • Hieman harkintaa

        Häät lienevät sinun omat juhlat - tästä ei ollut Viljakkalan yrittäjät r.yn tilaisuudessa kyse. Sama juttu jos sinulla on esim 60-vuotisjuhlat - saat tarjota, ei tarvitse jokaisen tuoda omaa pulloa mukana....ei ole vaikeata erottaa nämä tapaukset toisistaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1632
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1468
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      864
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      839
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      36
      759
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      756
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      708
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      700
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      699
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      663
    Aihe