En suosittele kenellekään Jari Tervon kirjoja

keisarin vaatteet

Näinhän se menee: TV:stä tuttu naama, kustantaja päättää hyödyntää tv-julkun ei-kirjallista näkyvyyttä myös kirjallisella puolella, painetaan suuria painoksia, satsataan firman mainosmarkkoja säästelemättä, kirjailija itse tekee kaikkensa saadakseen julkisuutta ja katsopas miten käy: kirjahan käy kaupaksi!
Entäs sen jälkeen kun isät availevat pakettejaan: kirja jää lukematta kun lahjansaaja huomaa parin kolmen sivun jälkeen että tämähän on harrastelijamaista kirjoittelua. Muttra kukapa kehtaa sanoa saaneensa huonon lahjan. Niin se perinne ostaa Tervon huono kirja lahjaksi jatkuu ja jatkuu ja kustantaja hykertelee ja Tervo nauraa partaansa.
Finlandia-raati on muuten huomannut nämäTervon kirjojen "keisarin vaatteet" ja siitä johtuu ettei ko. palkintoa tule eikä ole kyllä tullut muitakaan laatupalkintoja.

2

210

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei enää Tervoa

      Juuri näin kävi Iskän päivän
      kirjalle,iskällä jäi lukematta ja
      oli vähän vaivaantunut kun kyselin
      mikä siinä oli vikana. Sanoi että on niin
      tekijänsä näköinen että siinäpä se.

    • Taisteluankka

      Jari Tervo on ollut menestynyt kirjailija jo ennen tv-uraansa. Jos hänen kirjansa ovat todella niin huonoja, niin voisitko kertoa mikä niissä on huonoa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      316
      1325
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      310
      1277
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      98
      1043
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      988
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      103
      935
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      930
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      782
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      20
      734
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      69
      621
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      5
      607
    Aihe