MORO,
Millaisella kytkennällä saisi tuollaisesta normi 24vdc ajoneuvoreleestä päästöhidastetun (kondensaattori kelan kanssa rinnan????) ? Nyt tulee kallistuskytkin ohjaamaan relettä ja sen käytöstä pitäisi hiukan saada "rauhoitettua" ettei räpsi relettä jatkuvasti edestakaisin. Tuohon riittäisi sellainen muutaman sekunnin viive.
Jos tuon saisi parhaiten toteutettua kondensaattorilla niin sen mitoituksesta otetaan kiitollisina vinkkejä vastaan.
Millaisella kytkennällä saisi tuollaisesta normi 24vdc ajoneuvoreleestä päästöhidastetun (kondensaattori kelan kanssa rinnan????) ? Nyt tulee kallistuskytkin ohjaamaan relettä ja sen käytöstä pitäisi hiukan saada "rauhoitettua" ettei räpsi relettä jatkuvasti edestakaisin. Tuohon riittäisi sellainen muutaman sekunnin viive.
Jos tuon saisi parhaiten toteutettua kondensaattorilla niin sen mitoituksesta otetaan kiitollisina vinkkejä vastaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Diodi vetokelan kanssa sarjaan ja electrolyyttikondensaattori rinnan.
Diodi siksi ettei elko purkautuisi virtalähteen kautta ja elkon energiavarasto pitohidastaa.
Mitä se diodi siinä tekee, kun releeltä joka tapauksessa on vetovirtapiiri poikki, kun se päästöhidastaa?
Ei ole noista autoreleistä paljoa kokemusta, mutta mitenkä "laadukkaat" ankkurisovitukset magneettivuomieleeä niissä on? Pitohidastuksessa tarkkudesta olisi hyötyä.
Mitä olen katsellut, niin aika hepposia ovat olleet. Siitähän ei paljoa haittaa ole, jos pitää vaan vetää ja päästää, eikä sähköstä ole pulaa.
Joo onnistuu konkalla mutta jos käytät transistoria niin konkan ei tarvitse olla niin suuri.
Siis konkan koko riippuu täysin kelan vastuksesta. kokeilemalla tuo täytyy tehdä, mutta ilman transistoria vamaan 10 000 - 20 000uF on hyvä lähteä kokeilemaan
Ethän vain maastoautoa rakenna jossa ohjaat jousitusta? Itsellä on projekti vasta ajatustasolla tästä...
Muistaakseni 12v autorele vei virtaa joku 170-200mA kun niitä joskus testailin eli 24v sitten puolet vähemmän.
Voi olla että meni tuo 20 000uF vähän yläkanttiin hatustavedettynä lukuna kun on tosiaan 24V piiri ja vain 2s aikaa.
Sehän olisi oleennainen tieto virran lisäksi että mikä on vetojännite ja kuinka paljon matalampi on pitojännite
Vetojännite on toissijainen tekijä; täytyyhän sen kuitenkin vetää. Rele ja konkka saa aina täyden jännitteen.
Jos päästöhidastusta tehdään, niin päästöjännite on se ratkaiseva tekijä. (Tai virta, mutta periaatteessa sama asia.)
Jos releen vetopiirissä on muutakin kuormaa releen kanssa rinnan, niin sitten se sarjadiodi tarvitaan. Kokeilisin 2200uF elkoa rinnan ja ellei aika riitä, sitten transistori mukaan kytkentään.
Laita ohjaus miinus puolelle niin voit käyttää auton sisävalon viivepiiriä. Biltemassa maksaa muutaman euron. Se kyllä kestää vaikka on periaatteessa 12v laite mutta se rele hukkaa silloin suurimman tehon. Se tulee siis maapuolelle rinnan sen tilttikytkimen kans.
Tai jos haluat pakertaa niin tuosta esim sovittamalla, mä käyttäisin kyllä fettiä niin ei tarvi kun yhden trankun.
http://koti.mbnet.fi/~huhtama/ele/index.php?si=ukk&pa=&ukk=1010137