Toukan koteloituminen

Janne

Minulla on kaksi herneyökkösen toukkaa ja ne ovat koteloituneet missä niitä kannattaisi säilyttää Kellarissa vai sisällä.

6

1127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nilla

      lämpimässä ne kuoriutuvat luultavasti kuukauden sisään.

      Voit hoitaa talvehdittamisen sisätiloissa jääkaapissa, jos muiden ymmärrys antaa periksi.
      Hanki jostain muovirasia (riittävän iso/pieni), joitakin suklaita myydään sellaisissa 10x5x5 rasioissa, jotka ovat just passeleita tarkoitukseen. Laita kuivaa talouspaperia pohjaksi tasaisesti ja kotelot sen päälle. Sitten kerran parissa viikossa tiputat pari-kolme tippaa vettä talouspaprille ja kansi kiinni.
      Säilytys jääkaapissa mahdollisimman tasaisessa kylmässä (~ 3 - 4 astetta). Voit näin talvehdittaa koteloita vaikka ensi vuoden syksyyn.
      Tarkista välillä kuitenkin koteloiden kunto, etteivät homehdu tai kuivu.

      Kellari on ok, jos siellä on riittävän kylmä. Kosteutta on luultavasti siellä ainakin riittävästi.

      • Janne

        Kiitos vastauksesta.


    • Janne

      Kun minun toukat ovat koteloituneet ne ovat tehneet semmosen seitin ja sinne sisälle kotelon voiko seitin ottaa pois ja laittaa eri purkkiin ja koteloitumaan.

      • Nilla

        kiitäjät ja monet pikkuperhoset kaivautuvat maahan ja tekevät sinne pienen kammion itselleen, jonka vuoraavat seitillä vedenpitäväksi. Kehrääjät tekevät samantapaisen kotelokopan itselleen kasvillisuuden joukkoon tai puiden rungoille.

        Seitin tai tuon kehrääjien kotelokopan poistaminen ei välttämättä vaikuta kuoriutumiseen haitallisesti, kunhan et vahingoita koteloa.
        Se, että kotelo on paljaana suoraan vapaaseen ilmaan kosketuksissa, voi nopeuttaa kuivumista ja sen takia kehotinkin lisäämään niitä vesitippoja säilytysrasiaan aikaajoin.

        Kehrääjien osalta on kiikunkaakun ottaako ne pois kotelokopistaan vai talvehdituttaa ne niissä. Kopissaan ne ovat ehkä paremmin suojassa, mutta niiden kuivumista ei huomaa kuin vasta sitten kun on jo myöhäistä. Toisaalta osa kehrääjistä reagoi jo pienimpäänkin lämpötilan nousuun (riikinkukkokehrääjät) ja alkavat paljaaltaan säilytettynä kuoriutua siellä jääkaaapissa. Kotelokoppa toimii eräänlaisena lämpöpuskurina estämässä liian aikaisia kuoriutumisia.

        Muut kotelot voi sen sijaan hyvin talvehdituttaa paljaaltaan. Älä kuitenkaan ala siirtohommiin heti toukkien koteloiduttua vaan odota neljä-viisi päivää niin, että kotelo on ehtinyt kovettua. Liian aikaisin hommiin ryhdyttynä kotelo rutistuu tai se saattaa infektoitua siirtovälineissä olleista bakteereista sun muista pöpöistä.


    • perhosentoukka1

      minulla on joku en ole varma mikä toulla se on mutta siltä lähtee iho ja siltä tulee sen alta paljon karvoja mitä syötän sille? ja mitä minä teen olen vasta 12.v

      • joku

        Tee sille ruokaa näin mä oon kokeillu sitä ja se toimi ekaks ota pikku purkki ja siihen hunajaa ja vettä sit sekoitaja pistä sitä sormeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      102
      2324
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      222
      1950
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1762
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1326
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1240
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1118
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      842
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      691
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      675
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      670
    Aihe