Olen venytellyt liian pitkään ja kovaa, ja saanut aikaiseksi fysioterapeutinkin mukaan ilmiselvän suojakrampin jonnekin pakaran piriformislihaksen alueelle. Nyt tuntuu kivuliasta vihlontaa, ja kaikki venyttely ja hieronta vain pahentavat asiaa. Syön Buranaa kipuun ja käytän myös lihasrelaksantteja, mutta niiden teho on hyvin rajallinen. Miten muuten voisin nopeuttaa tilanteen laukeamista? Tehoaisiko akupunktio?
Suojakramppi
Hksieero
42632
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Akupunktio voi toimia, mutta esimerkiksi hieronnalla voidaan saada hyviä tuloksia aikaan, jos on osaava hieroja kyseessä. Voihan se olla, että myös ympäröivät lihakset kaipaavat käsittelyä, vaikea sanoa näkemättä. Fysioterapeuttien koulutukseen ei juuri hierontaa kuulu, jos ei ole aikaisempaa manuaalisten menetelmien kokemusta.
Jos siellä on jokin tulehdus, niin burana kuurina auttaa. Älä nyt ainakaan venyttele sitä ja anna muutoinkin olla rauhassa jonkin aikaa, normaalia liikuntaa suosittelen kuitenkin, ettei vain lepoa.
Kiitos! Jos menen mun fyssarille joka haluaa sitä hieroa, uskallanko antaa ettei vaan onnistu pahentamaan? Toisen osaamiseen ei ihan 100% pysty luottamaan. Vai onko iso riski et kramppi pahenee?
Sitä on vaikea mennä sanomaan, koska en tiedä fyssarin osaamista, perus fysioterapiakoulutukseen ei hirveästi hierontaa kuulu. Pitää vain löytää sellainen ihminen joka osaa.
Hieronnassa kyllä luottaisin hierojiin ja kuntohoitajiin. Aina on myös se riski, että kramppi pahenee, mutta sitten täytyy miettiä että ottaako sen riskin että helpottaa tai pahentuu. Joskus noiden hoidossa voi mennä montakin kertaa peräkkäin, lyhyen ajan sisällä, ennen kuin tulee tuloksia.
Oletko koittanut siihen pakaraan lämpöä esim. kaurapussilla tai kuumassa suihkussa? Kannattaa sen venyttely ainakin lopettaa joksikin aikaa.
Käy salilla kyykkää perse lattiaan pienillä painoilla aluksi