Ailus eroaa

303 000 € eroraha.

Ei paha...ei paha.
-jos ajattelee rahasummaa.
Mutta se aina jostain pois.

Vähempi kuin Halosen suihkari vuokra yhdeltä matkaltaan ( 481 000 .€)

Ennätinkö ennen Moosesta !
1287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ennätin...huh:::huh::

Äänestä

Normaalia ammattiyhdistyspolitiikkaa. Sovitaan, etta Ailus eroaa ja maksetaan siitä huolimatta vuoden palkka. Kukaan ei meneta kasvojaan.

Suomi korruptiossa yhä syvemmässä.

Äänestä
  • Kepuli on kepuli kepullille. Kevan hallitus erotti Ailuksen yksimielisesti.
    Eikö kevan hallituksessa ole pari kepuli jösentä.

    Äänestä

  • Ei ammattiyhdistyspolitiikkaa, vaan hyvin pitkälle vietyä sekä tuottoisaa hyvä veli ja -siskotoimintaa.

    Koskahan tavallisille duunareillekin suodaan oikeus määritellä oman eronsa hinta? Moni ottaisi mielellään vuoden palkan ja vähän ylikin, mutta se on mahdotonta kun kaikki rahat on varattu ökypomoille.

    Äänestä

  • 15v.n eläkkeet kirjoitti:

    Kepuli on kepuli kepullille. Kevan hallitus erotti Ailuksen yksimielisesti.
    Eikö kevan hallituksessa ole pari kepuli jösentä.

    Tosin siitä yksimielisyydestä piti vääntää kättä 6 tuntia.
    Saimme oivan oppitunnin sarjasta vallan linnake.
    Poliitikot ja media elävät symbioosissa ja hyödyttävät toinen toisiaan.
    Se on itse asiassa aika epäpyhä allianssi eli rehellisyydestä ei kummankaan
    kohdalla voi puhua.
    Hyeenat päivystää tuntitolkulla saavatko he verta pakkiin kun ovat päiviä sitä
    vaatineet.
    Meillä vallitsee median ylivalta joka on asettunut kansanvallan yläpuolelle
    ja haluaa itse valita myös meidän edustajamme,eikä siinä todellakaan mitään
    puhtoisuutta vaadita.

    Äänestä

heh..heh..
Mooseksella aina kepuli viha päällä

Unissasikin varmaan kepuleita hyppii.

Äänestä

Mokasi itse ja se palkittiin 303 000 eurolla. Järjetön summa itseaiheutetusta erosta, mutta eihän sille rehelliset ihmiset mitään voi, että pomot voivat itse hinnoitella niitä kultaisia kädenpuristuksia. Sillä rahalla olisi maksanut todella monen vähävaraisen ja rutiköyhän joulun kustannukset. Valitettavasti raha meni rahan luo.

Äänestä

Tämmöisen pieni palkkaisen kunnan työntekijän vuositulo n. 31.000. Töissä kunnan palveluksessa 30 vuotta. Eipä tuo kummonen eroraha ole,meikäläisen 9 vuoden palkka tuo eroraha,, että silleen..

Äänestä
  • Kepu syö
    Kuluttajan
    Palkansaajan
    Lapsiperheen ja
    Eläkeläisen pöydässä.

    Äänestä

  • Kutsumaton vieras kirjoitti:

    Kepu syö
    Kuluttajan
    Palkansaajan
    Lapsiperheen ja
    Eläkeläisen pöydässä.

    Näin puhuu se,joka koko ikänsä on leipänsä saanut yksityissektorin kukkarosta.
    joko kunnassa tai valtionhallinnossa tai sitten työttömyyskortiston asiakas

    Äänestä

Ailuksen ei sitä paitsi tarvitse kitkutella tuolla 303.000 eurolla sitä vuottakaan. Ei lähellekään. Ennen tätä show´ta harva oli kuullutkaan jostain Merja Ailuksesta. Nyt hänen nimensä tuntevat kaikki johtajia rekrytoivat yksityiset ja julkiset puulaakit.

Lisäksi kohun sivutuotteena on uutisoitu, että Ailus on johtanut eläkeyhtiötään varsin hyvin, sillä Kevan sijoitukset ovat tuottaneet hänen aikanaan paremmin kuin muiden eläkeyhtiöiden. Ennen Ailusta Kevan sijoitusten tuotto oli muita huonompi eli bisnespuoli on alkoi kukoistaa nimenomaan Ailuksen ansiosta. Tämän täytyy siis olla terävä nainen ja johtaja, kelvollinen minne tahansa, jossa rahan tuottoa ajatellaan. Palkkapyynnön kanssa ei tarvitse kitsailla, kunhan vain on edellistä työnantajaansa tarkempi niiden auto- ja asuntoetujen takia.

Äänestä

EI ole paha summa jos vertaa edellisen kepurosvon, Markku Kauppisen ,erorahaan. Hänkin joutui lähtemään rötöstelyn takia.
Ei ole paha summa jos vertaamme sitä siihen vahinkoon mitä nämä kaksi kepurosvot ovat saaneet aikaan pelkästään Kevassa jo esille tulleissa rikollisessa tai moitettavassa toiminnassa.

Ei ole paha, suorastaan naurettävan pieni kun vertaamme niitä Mauri Pekkarisen heittämiin veronmaksajien rahoihin kovan luokan talousrikollisille tai konkurssikypsille yrityksille, sellaisille jota olivat tai ovat vieläkin Suomen Keskustan kuten KMS ryn, Maseudun Kukkaisrahaston ja muiden kepuleiden peitejärjestöjen kautta rahoittajia.
Osa tästä rikollisesta, tai moitittavasta rahasta on kulkenut erilaisten keskustalaisten peitejärjestöjen kautta, osa on ollut suoraa rahoitusta jopa valituille kepuehdokkaille! Kepuleiden demokratia on vieläkin kekkoslaista stalinismiä.

Ei ole paha summa kun vertaamme sitä maatalouden eläkkeiden, luopumiskustannusten, sairauspäivärahojen ja lomituksen aiheuttamaa kuormitukseen REHELLISILLE veronmaksijille, Nämä tekevät yli TUHAT MILJOONAA EUROA VUODESSA! Kepuloiset lähtevät siitä, etä heidät on elätettävä sanan mukaisesti kohdusta hautaan!

Ei ole paha summa, kun vertamme sitä kepulandian tukiaisissa rypeviin kuntiin ja maakuntiin. Koko Tolliskomaa ei ikipäivänä pysty maksamaa omaa elatustaan, puhumattakaan esimerkiksi Jalasjärven kupruista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sano yks Räty kirjoitti:

303 000 € eroraha.

Ei paha...ei paha.
-jos ajattelee rahasummaa.
Mutta se aina jostain pois.

Vähempi kuin Halosen suihkari vuokra yhdeltä matkaltaan ( 481 000 .€)

Ennätinkö ennen Moosesta !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu