toisella välivuodella peruskoulun jälkee

11+2=13

Oon 17v poika ja oon ny toisella välivuodella peruskoulun jälkee. En oikee tiedä mitä haluisin opiskella. Muutama ala kyl olis mikä vois kiinnosta. Peruskoulussa päättötodistus oli 6.3 eli todella surkea. Sillä ei pääse minnee paitsi jonnei korpeen sellaselle alalle mikä ei kiinnosta. Muutenkaan ei voi ottaa mistä tahansa, koska kulkee pitäis sinne pääst. Ite oon kelannu, et menisin aikuispuolelle, joskus vanhempan, jos sinne olis helpompi päästä. Niin ehk olis parempi unohtaa nuorten puoli sinne vaikee pääst on. Peruskoulusta suoraan hakeneit suositaan siel. Kyllä, jonku koulutuksen haluisin, ettei tarvis lopun elämää olla sossun luukul tai työkkärin turhis kurseis ja työharjoitteluis. Ei se koulutuskaa työtä aina takaa, mut oppis hyödyllisii taitoi, jos ei muuta. Työpajatoiminnas ny siis olen täl hetkel. Töitä tietyst mielummin tekekisin mutta ei suhteit ole millä pääsis.

5

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toni3

      Oh, ite oon ekaa vuotta välivuodella nyt peruskoulun jälkee :( Ite oon myös miettiny, että, jos nyt näin huono tuuri itsellä käy etten pääse mihinkään ensi vuonna, haen aikuispuolelle, mutta jaa'a. Saa nähdä miten tässäkin käy.

    • Ainakin nää muuttu

      Nyt
      8 pistettä, jos sulla ei oo opiskelupaikkaa
      2 pistettä 1. hakutoiveen ammatillisesta koulutuksesta
      1–3 pistettä työkokemuksesta tai työpajatoiminnasta tai työharjoittelusta/työkokeilusta
      Ja kaupan päälle paljon vähemmän hakijoita, kun tutkinnon suorittaneet ei voi enää edes hakee yhteishaussa.

    • 7 + 17 = hukassa

      Mulla kans toinen välivuosi peruskoulun jälkeen. En ole täl hetkellä työpajatoiminnassa mut olin aikasemmin ja ehkä meen vielä jos vaan on paikkoja mut mä olin siellä jo sen verran kauan että en sit saa toistaseksi jatkaa koska paikkoja ei ole riittävästi siel työpajalla. en yhtään tiedä mitä tekisin. Jostan "korvesta" tosiaan vois opiskelupaikan saada kuten aloitttaja kirjotti, mut se olis kuitenkin joku sellanen outo ala enkä varmaa edes sinne pääsis. Opiskelu ei kauheesti peruskoulus kiinnostanut joten ehkä siitä nyt maksan hintaa??

      Niin olishan sekin viel et meni kymppiluokalle mut mahtaako enää tämän ikäisenä (17 v) päästä?? Siis kahden välivuoden jälkeen, kohtahan olen jo 18. Tuskin pääsis enää kymppiluokalle vaikka olishan se hyvä numeroita korottaa. Että siis olis mahdollisuus saada joku opiskelupaikka joka kiinnostaisi itseä edes vähän.

      • aiheen aloittaja

        Itse oon saanut sellasen kuvan, että tonne 10luokalle mennää suoraan 9luokan jälkee. Eli ei sinne kai enää voi mennä... On se aika mahdoton kyllä paskal todistuksella päästä sellasel alal mikä kiinnostaa. Vaihtoehton on sit kouluttautuu vähemmän kiinnostavalle alalle tai ei ollenkaa. :D


      • KybäObe
        aiheen aloittaja kirjoitti:

        Itse oon saanut sellasen kuvan, että tonne 10luokalle mennää suoraan 9luokan jälkee. Eli ei sinne kai enää voi mennä... On se aika mahdoton kyllä paskal todistuksella päästä sellasel alal mikä kiinnostaa. Vaihtoehton on sit kouluttautuu vähemmän kiinnostavalle alalle tai ei ollenkaa. :D

        Kympillä on nähty 36-vuotiaita. Tosin eivät olleet Suomessa syntyneitä. Mutta se oli itse asiassa vain hyvä juttu siellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2048
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      306
      1749
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1567
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1203
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1071
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1017
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      966
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      957
    Aihe