Käytä sitä VÄÄRYYKSIEN oikomiseen......jättieläkkeet......ja palkat....RKP-läisten etuisuuksien poistoon.......nuorten työllistämiseen.
VARO valehtejoita.
Seniori sinulla on ääni ja äänioikeus ?
3
131
Vastaukset 3
- anja koivistoinen
Seniori sinulla on ääni ja äänioikeus! Käytä sitä viisaasti vuoden 2015 vaaleissa!
Eläkeläisten määrä kasvaa nopeasti ja yhä useampi vanhenee henkisesti vireänä ja toimintakykyisenä.
Vaikka eläkeläisiä on jo lähes 1.5 miljonaa, yli 65-vuotiaita miljona, yhteiskuntamme sivuuttaa heidät päätöksen teossa. Seniorikansalaisen ääni ei kuulu, eikä heidän kokemustaan ja tietämystään osata hyödyntää.
Jo eläkkeellä oleva on paras asiantuntija kertomaan, miten päätökset vaikuttavat seniorikansalaisen elämään. Tämän vuoksi on tärkeää, että seniorikansalaisia edustavia järjestöjä kuullaan, kun yhteiskunnassa käydään keskustelua ikäpolitiikasta.
Seniorikansalaisten äänen kuuluville saaminen edellyttää rakenteita, jotka mahdollistavat mielipiteiden esille tuomisen. Kunnissa yhtenä ikäihmisten äänitorvena toimivat vanhusneuvostot, jotka voivat tehdä esityksiä ja aloitteita sekä antaa lausuntoja ikäihmisten elämään ja palveluihin vaikuttavista asioista.Vanhusneuvostojen toiminnan kannalta on tärkeää, että neuvostot säilyvät aidosti ikäihmisten puolesta puhujina ja niihin valitaan eläkeläisten edustajia.
Mutta, vanhusneuvostojen rinnalle tarvitaan vaikuttamismahdollisuuksia myös valtakunnan tasolle. Ministeriöissä valmistellaan seniorikansalaisia koskevat lait ja säädökset. Eduskunta säätää sosiaalipoliittiset lait ja eläkkeiden rahoituksen. Niiden tahojen olisi syytä myös kuunnella eläkkeellä olevien näkemyksiä ja kokemuksia.
Suomen kansalaisista noin 25% on eläkeläisiä. Niinpä eduskunnassa pitäisi olla leikkaus täysi-ikäisten kansalaisten koostumuksesta, mutta näin ei ole. Noin 50 edustajan sijasta heitä on vain alle kymmenen ja vielä eri puolueiden sisällä, jolloin puoluekuri vaikuttaa. Se on käytännössä tyhjään huutamista. Joten, seniorit äänestetään viisaasti! - Rahalla on valtaa
Suomessa on myös korruptiolla keinottelevia puolueita joille
harmaatalous on elinehtona jotta rahoitukset puolueelle hoituisivat.
Suomen rikkain väestönosa on suomenruotsalaisia ja siksi eliitti
on saanut vallan päättää asioistamme ja siihen on paha tavallisen
kansalaisen vaikuttaa. Tulevissa EU:n vaaleissa rahalla on suuri
valta ja ne puolueet joilla on suurimmat rahoittajat ovat etusijalla
myös valtio avustaa puolueita mikä on täysin väärin koska niitä
rahoja tarvittaisiin kansalle. Pienpuolue RKP on rikkain puolue
ja sen 500 000 euron satsaus eurovaaleihin on suurimpia.- aakoo45
Jospa kuitenkin yritettäisiin vaikuttaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091330
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129684- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458- 34457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 5448
- 49447
- 51445
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e85441- 52403
- 42400