Olen tullut siihen tulokseen, että tyypillistä tupakanvastustajaa ei oikeastaan kiinnosta tupakoinnin sivullisille aiheuttamat haitat. Tämän näkee siitä, että tupakoinnin vastustajat ovat hyvin haluttomia taipumaan hyvin ilmastoituihin tupakkahuoneisiin ja muihin vastaaviin järjestelyihin, jotka pyrkivät minimoimaan tupakoinnin sivullisille aiheuttamat haitat. Tyypillinen tupakoinninvastustaja nimenomaan haluaa järjestää tupakoinnin niin, että haitat sivullisille maksimoituvat niin, että ko. haittoja voidaan sitten käyttää verukkeena tupakoinnin kieltämiselle kokonaan.
Haitta sivullisille
punnort
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
samaa mieltä. Ikävintä tässä kehityksessä on roskaamisen lisääntyminen. Kun oppilaitoksista kiellettiin tupakkapaikat, tupakointi vain siirtyi lähimmälle kadulle ja kuinkas ollakaan, tumpit lentelevät nyt tien poskeen. Lisäksi moni ei noudata kieltoa. Tämä on omiaan heikentämään lain ja sääntöjen kunnioitusta. Sama juttu junissa. Ennen tumpit jäivät tupakkakopin tuhkikseen, nyt asemalaitureille, tai, kuten minun tapauksessani bussipysäkeille. Tämä kehitys ei mielestäni ole järkevää.
Niinpä. Haitoista ja roskista kärsivät sivulliset ovat tupakanvastustajalle vain pelinappuloita, joita käytetään silloin, kun se sopii heidän propagandatarkoituksiinsa.