Cooper vai Cooper S?

Koopperi

Hei!

Mahdollisesti tuleva MINIsteri haluaisi lisätietoja autoista. Tarkoituksena hankkia tulevaisuudessa 1. sukupolven "uusi" Mini Cooper tai Cooper S. Hinta siinä 10k € kieppeillä mielellään. Ehdoton maksimi 13-14k. Olen etsinyt tietoja ja selaillut useita foorumeita asiaan liittyen, mutta muutama asia on jääny askarruttamaan ja pyytäisinkin apua tietävämmiltä.

1) Ilmeisesti ainoa suurempi ja kalliimpi vika näissä on vaihdelaatikko ja nekin käsittääkseni alkupään malleissa? Kuitenkaan en ole löytänyt tietoja, milloin asia on korjattu. Eli mikä on se tarkka vuosi ja kuukausi, josta lähtien laatikot on lujempaa tekoa?

2) Cooperin ja Cooper S:n erot? Ässässä on ahdin ja tehoa se 50-60hv enemmän, mitä muuta? Kumpaa suosittelette? Ajomääräni vuodessa on noin 15tkm, josta noin 90 % matka-ajoa. Onko alustoissa eroja? Joidenkin lähteiden mukaan niissä molemmissa maavara on 14,9cm ja toisten mukaan se on Cooperissa tuo ja S:ssä 13,5cm? Kumpi lie oikein? Onko Ässässä tiukempi alusta muuten, onko liian kova ympärivuotiseen käyttöautoon? Miten jarrut, onko eroja? Muut erot autojen välillä?

3) Viat? Onko Cooperin ja S:n välillä eroja luotettavuudessa? S:ää on varmaan kengitetty enemmän, mutta onko mitään oikeita eroja? Esim. onko ahdin luotettava ja kuinka usein sitä on huollettava? Paljonko koneet kestää kilometrejä?

4) Varaosien saatavuus? Cooperhan on vielä ihan perusauto, johon tuntuu osia saavan suht normaalisti. Entä Cooper S? Onko osissa paljon eroja, että pitäisikö kaikki osat hakea merkkiliikkeestä Ässään?

5) Käyttökulut Cooper vs. Cooper S? Vakuutuksissa ei näköjään ole kuin alle 100€ eroa ja ajoneuvoverossakin vain muutama kymppi. Entä bensankulutus? Toki nettiautosta ym. löytää vaikka mitä lukemia, mutta miten tosielämässä, millaisia kulutuslukemia näillä on? Ja tosiaan ne kuluvien osien, jarruosat, pakoputket, pyöränlaakerit yms. hinnat? Onko eroja?

Muita mainintoja, mielipiteitä, kokemuksia?

1

541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuuupperisti

      1. 2007 siirryttiin "aitoon" Bemarin moottoriin.

      2-5 käyppäs haastattelemassa Minin myyjää ja vaikka koeajolla. Täältä saa vain musta-valkoisia mielipiteitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      138
      3433
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      80
      2172
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      137
      1835
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      129
      1792
    5. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      27
      1714
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1385
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1295
    8. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      2
      1258
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      54
      1186
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      146
      1070
    Aihe