Lähivalot sekoilee...eli releet ,sulakkeet kaikki muut mummeli vaihtanut,mutta ihme sotkua koko valojen ohajus vipu...onko vinkkejä,auttaako tehdas asetusten palautus eli akun kengät irti?
mummeli pulassa Sebring 2,7 2002
mummeli 50
181862
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
No vähän tarkennusta tarviisi. Siis sekoilee miten?
Sitten ihan yksi perus juttu. Kuinka vanha akku? Tiensä päähän tullut akku aiheuttaa näihin mitä ihmeellisempiä häröjä. Ei varmaan ole hullumpi idea nollata tuota ottamalla akun kengät irti. Siinä samallahan ne voi myös puhdistaa, ettei ole ainakaan hapettumia haittaamassa sähkön kulkua.
lähivalot ei pala,sisävalot vilkkuu,nyt meni keskuslukituskin...aamulla irroitan sen akun..uskon kyllä että se on siellä jossain joku häikkä.Ajattelin vaan kun näissä niin omalaatuisia oireita joskus että jos jollakulla toisellakin olisi ollut samat ongelmat.Tuo auto ollut mulla vasta pari vuotta,mutta en raaski vaihtaa sitä kun tykkään sen ajomukavuudesta,tän kahden vuoden aikana ei ole tarvinnut tehdä mitään remontteja. Katsastuksetskin mennyt aina puhtailla läpi.
No nuo on kyllä juuri niitä oireita joita aiheuttaa akun huono kunto / hapettumat.
Eli et tiedä milloin akku vaihdettu? No eihän siinä muuta, kuin mars akkukauppaan. Mittaa kuitenkin lataus, ettei olisi samalla laturissa ongelmaa. Joutuu nimittäin laturi kovile, jos huonolla akulla kauan ajelee.
Huomioi, että näissä on sivunapa-akku joita ei välttämättä löydy ihan joka liikkeestä. Kohta täällä joku tarjoaa, että siihen saa tavallisen akun sellaisella muutossarjalla. No saahan sen, mutta ei sovi "heittämällä" paikoilleen, vaan joutuu leikkelemään niitä muoveja sieltä akkukotelosta ja se on kyllä ihan turhaa. Ei ole niin isoa eroa akkujen hinnoilla, että kannattaisi tuollainen. Tai voihan siinä max 50e olla eroa, mutta kannattaako pilata auton rakenteita tuon säästön takia.
Muuten mielenkiinnosta kysyn mitä releitä olet sulakkeiden lisäksi vaihtanut?
Voisi olla maavika tai alentunut jännite tuo lyhyiden vika, mutta muut oireet viittaa taas sen BCM:n toimintaan eli body control module. Lähteekö auto käyntiin? Jos lähtee niin jännite lienee suunnilleen oikea, toimiiko valot kun käännät kytkimen on-asentoon? Toimiiko ne takana?
ET edes löydä akun paikkaa, tollo.
Heh.
ethän toki luule ettei mummeli akkua löytänyt ,tottahan toki. Oli vähän vaikeempi paikka,mutta nyt uusi akku ja kaikki toimii.(takavalot muuten toimi koko ajan) vaihdoin sitten kaikki releet ja sulakkeet varmuudeksi...että silleen..kiitos vaan asiallisista viesteistä
No nyt paljastui kellä ei edes ole ollut sebringiä taitaa olla ettei edes chrysleriä ole ollut omistuksessa. Vähän jo ajattelinkin tämän "oikean ch. miehen" kirjoituksia.
Mikäli olen väärässä, niin tämä mies voisi kertoa missä on sebringin pitkien ja lyhyiden valojen rele. Tämän tietää se jolla ko. auto on.
En kerro mitään tuollaista, turhaa lässytystä.
Mutta käykää vilkaisemassa oikotien vikalistoja sebring mallista, ei taida olla.
Joku vertaa audiin tai volvoon, mut jos vikoja etsitään niin sebu on paras, onko sebring jättänyt tielle... ei kertaakaan. Jatkuvasti näkee hinausautojen lavalla audeja.
Kaikki jotka on olleet sepon kyydissä tai ajaneet, tietää että paras kyyti on chryslerissä. I´m real chrysler man!
No näinhän minä vähän ajattelinkin. No vielä sinäkin saat joskus kortin ja ehkä autonkin.
ccof senkin tietämätön palstanero.
Emme tarvitse sinua.
No kuule, kumpikohan meistä antoi tuolle alkuperäiselle kysyjälle oikean neuvon?
Joten älä yritä päteä noilla netistä lukemillasi lauseilla.
Meillä sentään on ollut ja on tälläkin hetkellä kaksi chrysleriä taloudessa.
"No näinhän minä vähän ajattelinkin. No vielä sinäkin saat joskus kortin ja ehkä autonkin"
Itseltäsi lähti ala-arvoinen kommentti.
Myönnetään, mutta sinä et edes myönnä omia höpöpuheitasi, kun et edes uskaltanut vastata tuohon edelliseen kysymykseeni, puhumattakaan siitä valoreleen paikasta.
Haukotus.
Vai höpöjä!
Uskallan mutta en aina viitsi.
Tiedän hyvin et sulakkeet/releet ripoteltu ympäriinsä.
No olisit sitten vastannut, että et tiedä missä rele on. Katsos kun sebringissä ei ole varsinaista irtorelettä valoille, vaan sähkö tulee suoraan tietokoneboxista.
Myöskään sulakkeita ja releitä ei ole ripoteltu ympäriinsä, vaan ne ovat kahdessa paikassa. Toinen on konehuoneessa ja toinen sisällä kojelaudassa.
Minun mielestäni 2 paikkaa on juuri ripottelua.
Kuten huomaat, tiedän kaiken.
No sittenhän kaikki auton valmistajat harrastavat tuota ripottelua. Onneksi chrysler ei ole ainut tuon mokan tekijä.