ÖKYPALKAT JA ETUUDET

älyttömyydet pois

EHDOTUKSIA
Ehdotuksia julkisen sektorin yhtiöille, valtioenemmistöisille yksityisille yhtiöille yms.
(voivat toimia suuntaa antavina muillekin)

1. palkat Sveitsin malliin: yhtiön matalin vuosipalkka = ylimmän johdon kuukausipalkka max.
2. autoetu: max 60 000 euroa, ylimenevä osa erittäin korkealla verotuksella
3. asuntoetu: max 500 000 euroa, ylimenevä osa erittäin korkealla verotuksella
4. eroraha: max vuoden palkka
5. eläkkeille katto: 5000 euroa/kk
6. kaikki kohtuuttomuudet tuodaan median ja sosiaalisen median kautta yleiseen tietouteen.

5

150

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älyttömyydet pois

      JATKOA EHDOTUKSIIN: IRTISANOMISSUOJASTA
      Viiden vuoden irtisanomisaika on puhuttanut kuntapuolella.
      7. kenellekään ei jatkossa 5 vuoden irtisanomissuojaa, vaan max 1 vuosi
      8. kansanedustajien sopeutumiseläke ei eläkeikään saakka, vaan max yhden vaalikauden pituinen

      • 2013

        EHDOTUKSIA KYLLÄ SAA ESITTÄÄ MUTTA TOSIASIA ON ETTÄ RIKKAITA AUTETAAN AINA. MAKSUT KÖYHILLE JA HELPOTUKSET RIKKAILLE. KATUSKA AJAA TÄTÄ ASIAA KOKO SYDÄMMESTÄÄN. TYÖRYHMIÄ PERUSTETAAN KEKSIMÄÄN TÄTÄ ASIAA VARTEN OIKEIN.HIMASKA KAVERILLE PITI JÄRJESTÄÄ TÖITÄ JA PALKAKSI MITÄÄN SANOMATON TUTKELMA. HINTA OLI 700 000EUROO. KAVERIA EI JÄTETÄ PERIAATE KUKOISTI SIINÄ TAASKIN.KUKA MAKSAA TUONKI LEIKIN?.


    • säälittävää

      Ailuksen tapainen öykkäröinti on säälittävää. Se kertoo aina äkkirikastumisesta, jolloin ei osata olla pröystäilemättä ja öykkäröimättä. Ei ole kovin pitkiä perinteitä varakkuudesta, jos raha nousee noin pahasti hattuun. Säälittävää. Säälittävänä tätä pitäisi tuoda esille mediankin toimesta. Ailus on ehdottomasti imago-ongelma mille hyvänsä yritykselle.

    • vuorokausi=24h,

      Ailiuksen palkka oli samansuuruinen kuin hänen edeltäjänsäkin,
      remonttiin annettiin vapaat kädet, hän vain käytti hyväkseen
      luvatut etuudet ja teki kaikki viimeisen päälle.

      Niin me muutkin oltais tehty, joku katto olisi remontillekin voitu määrätä,
      mutta se olisi ollut Kevan hallituksen tehtävä, syy on siellä.

      On tuossa noita eläkeyhtiöiden palkkoja paljon suurempiakin,
      lähes milli osalla,mitähän ne tekee tuon rahan eteen?

    • muista siis,

      aiotaan jatkaa. Vanhustenhuollon liiallista henkilökuntamäärää kauhistelevalta Virkkuselta voisi kysyä, kuinka monta tuhatta tai kymmentätuhatta vanhusta pitää vielä unohtaa ylilääkittyinä täysiin vaippoihinsa, että olisi hyvä?

      Leikkausinto ja talkoista puhuminen vaimenee merkillisesti, kun siirrytään tarkastelemaan parhaiten toimeentulevan väestönosan etuja. Voima-lehden syyskuussa TNS-Gallupilla teettämän kyselytutkimuksen mukaan 52 prosenttia suomalaisista haluaisi Suomeen 3000 euron eläkekaton. Voiman laskelmien mukaan tällä voitaisiin saavuttaa noin 850 miljoonan euron säästöt. Itsenäisyyspuolue on esittänyt eläkekaton käyttöönottoa jo vuosia sitten. Ehdotus on vaiettu kuoliaaksi samalla tavoin kuin Voiman lokakuussa esittämät laskelmat.

      Itsenäisyyspuolue on esittänyt myös pääomatulojen verotuksen muuttamista progressiiviseksi, alle 1000 euron kuukausitulojen verovapautta sekä sellaista perustulojärjestelmää, joka rohkaisee toimeliaisuuteen ja turvaa kohtuullisen toimeentulon kaikissa elämäntilanteissa. Ehdotukset ovat edelleen ajankohtaisia.

      Nykyisen kriisin ratkaisemiseen on olemassa rakentavia keinoja, mutta yksi puuttuu nykyisiltä vallanpitäjiltä, ja sen mukana kaikki: tahto. Muutoksen aloittaminen on siis kansalaisten käsissä vaaliuurnilla.

      http://www.anttipesonen.fi/2013/11/nyt-talkoisiin-te-kaikki-muut.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      139
      920
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      667
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      598
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      120
      590
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      542
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      63
      538
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      503
    9. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      498
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      25
      472
    Aihe