Elikkä. Jos perustan toiminimen, ja sitten puolisoni(kin) saisi lopputilin, niin miten se vaikuttaisi hänen ansiosidonnaiseen päivärahaansa.
Jostai kun näitä asioita olet tutkinut, on jäänyt korvan taakse, että voisi käydä niin, että hän ei saisikoko päivärahaansa minun toiminimen takia.
Onks tietoo, kiitti.
Jostai kun näitä asioita olet tutkinut, on jäänyt korvan taakse, että voisi käydä niin, että hän ei saisikoko päivärahaansa minun toiminimen takia.
Onks tietoo, kiitti.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei sun yrittäjyys vaikuta hänen ansiosidonnaiseensa. meillä sama tilanne eikä kukaan kysy (avo)puolison tilannetta.
Ei ole edelleenkään niin yksiselitteistä. laki on muuttunut tässä suhteessa parempana suuntaan mutta edelleen tiedän yrittäjien puolisoita jotka eivät työttömionä saa p.rahaa. eli riippuu ja riippuu tää asia
Ansiosidonnaista saa, koska se on liiton kautta tulevaa ja itse maksettua, mutta liitton kuulumaton joka sais peruspäivärahaa, sitä ei saa yrttäjän puoliso.
Jos puoliso on ollut muualla töissä, siis ei puolison yhtiössä niin silloin mikään ei rajoita korvauksen saantia.
Aiemmin kelan korvaus kaatui siihen että puoliso tinaa liikaa jolloin päivärahaa ei saa.
Nyt tuokin on muuttunut joten sekään ei vaikuta mitenkään.
Puoliso joka on töissä puolisonsa yrityksessä lasketaan yrittäjäksi kun perheen yhteinen omistus on yli 25% (muistaakseni).
Myös jos puoliso on päättävässä asemassa yrityksessä (puh.joht. hallituksen jäsenestä en ole varma.