Tämä on ollut surullinen viikonloppu monelle vasurille. Yksi pettyneistä on vasemmistoliiton puoluevaltuuston varapuheenjohtaja Pia Lohikoski, joka yhdessä 23:n muun suoraselkäisen aatteen-miehen / -naisen kanssa äänesti vasemmistoliiton hallituksesta lähdön puolesta. Suosittelen kaikille hänen tänään julkaistun blogikirjoituksen lukemista:
http://pialohikoski.net/?p=3029
http://pialohikoski.net/?p=3029
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Tämän jälkeen kunnat ovat pulassa, ja vasemmiston kuntapäättäjät ovat pulassa: miten voimme leikata palveluita niiltä kaikkein heikoimmassa asemassa olevilta, jotka palveluita eniten tarvitsisivat?
Miten meillä on varaa yhteisöveron alennukseen, ja samalla hyväksyä leikkaukset lasten ja nuorten hyvinvointia tukeviin palveluihin kunnissa?
Onko loogista vasemmistolaista politiikkaa, että joudumme kunnissa taistelemaan näitä leikkauksia vastaan, jotka omat toverimme ovat valtion tasolla hyväksyneet?"
Toverit ovat helsingissä hyvällä palkalla ei niitä kiinnosta kuin oma napa. Ravistele hyvä toveri suomut silmistäsi ja tunnusta tosiasiat.
Sanoihan Siimeskin kajaanin puoluekokouksessa, että häntä kiinnostaa vain valta kun hänet valittiin puoluejohtoon. Kaikki teitä vedättää , Anderssonista en ole ihan varma mutta muut 5-0.
Pia Lohikoski oli yksi niistä, joiden vuoksi voisi palata vaikkapa VL jäseneksi. Nyt olen ps. puolueessa.
Potkii Arhinjengi äänestäjiään munille!
Ei arhinmäkeläiset potki omia munille koska arhinmäkeläisiä äänestää vain aivopestyt tollot! Katsokaa nyt vaikka tätä ex... :ää joka täällä touhuaa!
Niin,katsokaa ja oppikaa.. Kannatus kasvaa ja väki tykkää.. ei itkemällä vaan tekemällä..
ex- veivarin tasosetko? HUH!
"ex" on oikeassa, mutta vain puoleksi. Kannatus kasvaa, mutta muilla puolueilla kuten persuilla.
Kannatta kyllä "katsoa ja oppia"noin varoittavassa mielessä.
Persut ovat jo saavuttaneet lakipisteensä ja suunta on alaspäin..
Kepuleiden kuntopiikki osui väärään kohtaan.Toki kepuleiden pääministeri taival ei ollut suomelle mikään menestysnäytelmä joten sen valossa hieman ihmettelen menestystä..
Demarit varmasti nousee ja kokkareet pysyy samoissa.Vasemmisto nousee ja vihreät tulevat häviämään.Rkp ja krisut pysyy samoissa.Näin minä ennustan ja näin se sitten on..