Mitä te tekisitte?

Äiti85

Minun tyttöni on kolmannella luokalla, ryhmä on todella iso, tänä syksynä yhdistettiin 2 ryhmää ja olikohan oppilaita peräti 44 kpl. Luokassa on kaksi opettajaa ja heidän lisäksi yksi erityisopettaja maahanmuuttajia varten.

Eniten minua ihmetyttää nuiden opettajien käytös. Vanhempainillassa oli puhetta vanhempainvartista, olen tällä hetkellä kotona joten minulle kävisi mikä aika vain ja laitoinkin wilmaan siitä viestiä, ei vastausta. Kävin koululla hakemassa läksyt tytölle kun oli kipeänä niin sanoin samalla siitä että minulle käy mikä aika vain ja opettaja lupasi lähettää ajan minulle, ei mitään viestiä ole tullut.
Tytölläni oli hammaslääkäri viime viikolla aamulla ja ilmoitin siitä viestillä wilmaan, samalla kysyin opettajien puhelinnumeron kun siitäkin oli vanhempainillassa puhetta että poissaolot ilmotettaisiin puhelimitse kun ei aina kerkeä wilmaa aamulla lukemaan. Opettaja ei siihenkään viestiin ole vastannut mitään.

Mitä te tekisitte tässä tilanteessa? Mietin että pitäisikö sille opettajalle kirjoittaa sinne wilmaan viestiä että mikä tässä mättää vai ottaa suoraan yhteyttä rehtoriin?

2

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opex

      Ilmeisesti opettajilla on homma uudessa tilanteessa vähän hakusessa ja ehkä hernekin nenässä. Onkohan heillä selkeä työnjako siitä, mitkä asiat kuuluvat kenellekin? Ryhmässä on kuitenkin "vain" parikymmentä oppilasta per ope, joten luulisi, että asiat pystytään hoitamaan.

      Ilman muuta viesteihin pitäisi vastata. Soita tai laita viesti vielä kerran ja kerro, että nyt vihdoin odotat vastausta. Mikäli sitä ei tule, seuraava osoite on rehtori.

    • äiti85

      Minulla ei ole opettajan numeroa koska viestiini missä kysyn yhteystietoja ei ole vastattu sekä olen nyt 3 kertaa kysynyt sopivaa aikaa vanhempainvarttiin enkä ole saanut vastausta.
      Koulu on menossa remonttiin ja muuttamassa paikkakunnalla toiseen kouluun, en haluaisi rehtoria häiritä kun hänellä on muutenkin tekemistä vaikka tiedän että tällaiset asiat kuuluvat hänelle ehdottomasti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      241
      4723
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      455
      3393
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      15
      2388
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      23
      2031
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      9
      1273
    6. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      28
      1169
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1083
    8. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1045
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      79
      1044
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      956
    Aihe