Kuulin maailmantaloudessa tapahtuvasta muutotoksesta. Johtava taloustieteilijä kertoi ensi vuona alkavasta nousukaudesta, joka kestää 20-25 vuotta.
Nyt olisi Varkauden paikka iskeä, eikä viiden-kymmenen vuoden kuluttua.
Sama ekonomisti ennusti jo 90-luvun lopulla nyt meneillään olevan laman.
Tämä tarina on tosi.
Nyt olisi Varkauden paikka iskeä, eikä viiden-kymmenen vuoden kuluttua.
Sama ekonomisti ennusti jo 90-luvun lopulla nyt meneillään olevan laman.
Tämä tarina on tosi.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Varkauden lasku alkoi kymmenen vuotta sitten ja jatkuu niin pitkään kun täysjärkiset on muuttanu pois...
Olikohan ihan P.K n ennustuksia nuo. Eikös hän ole taloustieteilijä parhaasta päästä. Vai tekikö hän tuostatikin valituksen.
En tiedä taloustieteilijästä, mutta P.K on ennustanut parhaiten Varkauden talouden kehittymisen akkutehdas, savokala, Stora Enso ja nythän AFT:n käy yt- neuvotteluita.
Varkautta on aina siunannut onni,
niin päätöksenteossa, kuin työntekijöidensä
haalimisessa. Kannattaisiko kokeilla jatkuuko
onni edelleen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013112617761589_uu.shtml
Varkautelaisten koulutustaso on noussut vuosien saatossa niin että jokaisella on nykyään oma tietokone kotona.
Onko osasyynä juuri tämä tietokone joka kertoo että miten ja missä on kivempaa kuin Varkaudessa.
27.11.2013
Kunnallisveron kiristyminen syventää pudotusta: Palkansaajan ostovoima alenee 1,6 prosenttia 2014–2015
Kuntien tuoreet veroratkaisut syventävät ostovoiman pudotusta ensi vuonna. Keskituloisen palkansaajan ostovoima alenee 1,1 prosenttia vuonna 2014 ja 0,5 prosenttia vuonna 2015. Yhteensä ostovoima alenee 1,6 prosenttia vuoteen 2015 mennessä.
Palkansaajan verotus kiristyy. Esimerkiksi keskituloisen 3180 euroa kuussa ansaitsevan veroprosentti nousee tämän vuoden 30,4 prosentista 31,0 prosenttiin vuonna 2014 ja 31,1 prosenttiin vuonna 2015.
Mikäli kunnat jatkavat kunnallisveron korotuksia myös vuonna 2015, ostovoima uhkaa alentua ja verotus kiristyä vielä laskettuakin enemmän.
http://www.veronmaksajat.fi/fi-FI/medialle/l/lehdistotiedotteet/kunnallisveron-kiristyminen-syventaa-pudotusta-palkansaajan-ostovoima-alenee-1-6-prosenttia-2014-2015?utm_source=Veroviikko 77/2013 28.11.2013&utm_medium=email&utm_campaign=viikkokirjeet
Kyllä kaikkien koululaisten oliis hyvä jo koulussa miettiä että mitä Varkaudessa valmistetaan ja minne pääsisi ISONA töihin !
Kannattaa miettiä että mitä hommia muut tekevät !
Kannattaa miettiä minne ja mitä lähtee opiskelemaan, ettei tarvitse jäädä Varkauteen ja tyytyä niihin rippeisiin mitä kulloinkin on tarjolla.
Siitä se lähtee, nimittäin jätteenpolttolaitoksesta. Hyvä Varkaus ja sen osaajat.
Näkeehän sen jo nyt: opiskelijat opiskelevat ehkä Varkaudessa mutta valmistuttuaan lähtevät todellakin muualle töihin ja perheitään perustamaan, harvempi jää kuolevaan entiseen tehdaskaupunkiin ihmettelemään kurjistumisen jatkumista. Varkaus on kertakaikkiaan jo taputeltu, sanokoon kuka tahansa ja mitä tahansa.
Jätettä koko kaupunki !
Riikinnevahan tulee LEPPÄVIRRALLE, jonne tulot siit myös virtaa. Eli suotta ylistät varkautta :D kattila on kyllä Varkaudessa, ainakin osin aikanaan valmistettu. Mutta lämmön ja sähkö tuotannon veroeurot virtaa leppävirralle. Elämisen virtaaaaa!!!!
Ps. Minkähän takia Leppävirta tahtoi vapaaehtoisen kuntaliitos selvityksen Kuopion suuntaan ;)
Aivan sama mihin tulee, vaikka Iitin kirkolle, kunhan tuohon jätteiden käsittelyyn saadaan jotain järkeä. Kohta on muovia ja kaikkea muuta paskaa koko pallo puolillaan. Hyvä me, maailmaa pelastuu!!!
Pölöhö! Eiköhän ne tulot virtaa niille ketkä omistavat sen jätteenpolttolaitoksen eikä sille kenen mailla se sattuu olemaan. Vai saako Kuopio rahat Ikean huonekalumyynnistä kun Ikea sattuu olemaan Kuopion mailla??