Vaara: 30% määräysten vastaisia tuotteita

Counterfeit Drugs

Kannattaa koettaa varmistaa mistä ja millaista tuotetta hankkii, ettei mene ojasta allikkoon halutessaan edesauttaa terveyttään.

[ teen nyt oman avauksen aiheesta, sillä se on erityisen tärkeä kaikille ]

Sen halvimman perässä klikkailu voi tulla omalle terveydelle kalliiksi, kun periteisten turvallisempienkaan kanavien tuotteet eivät ole 100%n varmoja (lääkevärennökset globaali ongelma).

Tosin kansainväliset materiaaliketjut ja moninmutkaiset kytkökset riskeeraavat tehdä oman turvallisuutensa varmistamisesta haasstavaa.

"Tullilaboratorion tutkimista Suomeen tuotavista ravintolisistä noin 30 prosenttia on määräysten vastaisia, kirjoittaa sanomalehti Karjalainen."

- http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013042216929464_uu.shtml

"Lyijy, elohopea, kasvintorjunta-aine ja nikotiinihappo ovat esimerkkejä aineista, joita tullilaboratorio on löytänyt ravintolisistä."

- http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/tallaisia-myrkkyja-voit-saada-ravintolisien-kylkiaisina/1889836

Perinteisten lääkkeiden suhteen ongelma on vastaava.

"Lääkeväärennökset yhä suurempi terveysriski - Jopa huumeiden valmistusta tuottoisampaa"

- http://www.laakarilehti.fi/uutinen.html?opcode=show/news_id=8416/type=1

USA.gov.: "Perspectives: Pharmaceutical Quality & Counterfeit Drugs"

- http://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2014/chapter-2-the-pre-travel-consultation/perspectives-pharmaceutical-quality-and-counterfeit-drugs

5

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettänäin

      Ei ollut yhtään vitamiinia noissa mukana.

    • Tietoa on

      Suurempi vaara on ostaa kallista, niissä on ainakin yhtä paljon väärennöksiä.

      nykyään väärentäjillä on tarjolla normaalihintaisia ja kalliita juuri sinunkaltaisillesi.

      Useimmiten väärennöksetkään ei ole vaarallisia, ovat vaan tehottomia.
      Epäterveellisiä väärennöksiä on alle 2 %.

    • nimet esiin

      Jos näistä kirjoitellaan peloittelevaan sävyyn, niin olisi kohtuullista mainita tuotteet/tuotemerkit, joista on ongelmia löytynyt.

    • vakisyöjä.

      Tuo tarkoittaa kaikkea epämäärästä,mitä ihmiset epätoivoissaan ostaa, jotta laihtuis, saisi pippelin seisomaan, lääkkeitä tai lihakset kasvamaan ilman että tekee yhtään mitään.

      Ei koske esim. iHerbin testattuja ja laadukkaita ravintolisiä ja vitamineja.

      D3-vitamiinia on Suomessa 7,5µg, 10µg, 20µg, 25µg, 30µg, 38µg, 50µg, 100µg ja 125µg vahvuuksina kuivatabletteina, imeskelytabletteina tai öljykapseleina sekä imeväisille on tippoja. Joita myydään ruokakaupoissa, apteekeissa, verkkokaupoissa sekä luontaistuotekaupoissa (tuotteet ja hinnat vaihtelee paikoittain ja paikkakunnittain). Apteekeissa on suppein ja kallein valikoima, joten D-vitamiinit kannattaa ostaa muualta.

      Öljykapseleissa EI ole lisä- eikä makeutusaineita, joten lienevät parhaimpia valmisteita. Öljykapseleiden imeytyvyys on todettu monissa tutkimuksissa tabletteja paremmaksi joten osta niitä ja ota aina rasvaa sisältävän ruuan kanssa, koska kyseessä on rasvaliukoinen vitamiini.

      Myös Suomalaisista verkkokaupoista saa edullisemmin kuin kaupasta:
      http://www.ebn.fi/vitamiinit-mineraalit-c-36.html?page=2

      http://www.manninen.info/shop/index.php?route=product/category&path=99_71

      Tässä luotettava kauppa ulkomailla:
      http://www.iherb.com/Vitamin-D

      Softgel = öljykapseli eli parasta, mitä rahalla saa. Öljyjä on erilaisia eli jos on allergiaa esim. kalalle tai soijalle, niin valitse esim. auringonkukkaöljyssä oleva valmiste.

      1000IU = 25µg

      2000IU = 50µg

      4000IU = 100µg

      5000IU = 125µg

      iHerbin tilausohjeet (visa tarvitaan):

      http://quublog.blogspot.fi/2013/02/iherb-info-perusinfoa-ohjeita-vinkkeja.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3015
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      119
      1806
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1729
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      66
      1359
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe