Koululaisten hammashoito hankaloituu
Vantaa aikoo sulkea 32 hammashoitolaa
Hammaslääkäreitä arveluttaa Vantaan aikomus vähentää hammashoitoloiden määrää 34:stä kahteen.
Rankka karsintamalli on osa kaupungin kaikkien terveyspalveluiden kartoitusta. Miljardivelkaisen Vantaan terveystoimi hakee kuumeisesti keinoja, joilla palvelut voisi tuottaa kasvavalle asukasjoukolle työntekijöiden määrää lisäämättä.
Tulee eittämättä mieleen
Demari Halosen suihkari vuokra yhdeltä matkalta 481 000 €
Vantaa aikoo sulkea 32 hammashoitolaa
Hammaslääkäreitä arveluttaa Vantaan aikomus vähentää hammashoitoloiden määrää 34:stä kahteen.
Rankka karsintamalli on osa kaupungin kaikkien terveyspalveluiden kartoitusta. Miljardivelkaisen Vantaan terveystoimi hakee kuumeisesti keinoja, joilla palvelut voisi tuottaa kasvavalle asukasjoukolle työntekijöiden määrää lisäämättä.
Tulee eittämättä mieleen
Demari Halosen suihkari vuokra yhdeltä matkalta 481 000 €
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuten jo vuosia on sanottu: Kreikantie on myös Suomentie :(
Holtiton rahantuhlaus ja velkaantuminen yhdistettynä hyvävelijärjestelmään, joka ylläpitää turhia ja tuottamattomia virkoja, jotta kaverille saadaan palkkio palveluksesta alkaa nyt näkyä konkreettisesti.
Nyt jos laitettaisiin yksi rahan imijä kiinni pariksivuotta ;Ay-liike kaikkine sivukonttereineen mm mahti SAK.
Se raha sosiaalipuolelle suoraan mm tähän tärkeään hammashoitoon.
Siiten parinvuoden päästä katsottaisiiin miten valtio tekeen saman murto-osan kustannuksilla.
-jäsenmaksu heti verolle myös.
Kehitysapu yli mildardista kohdistaa kotimaahan ½
Kiitoksia demarit ja sdp ???
Tosin, kohta ei persujenkaan tarvitse valittaa kreikan tukipaketeista, kun saadaan itsekkin tukipaketteja :(
"Miljardivelkaisen Vantaan terveystoimi hakee kuumeisesti keinoja, joilla palvelut voisi tuottaa kasvavalle asukasjoukolle työntekijöiden määrää lisäämättä."
Tämä on kuin Vanhasen hallituksen tuottavuusohjelma! Porukkaa vähennettiin tuhansilla työntekijöillä, kun luulivat että vähemmällä väellä tuottavuus ja työteho paranee :D :D
Tulee eittämättä mieleen
Demari Halosen suihkari vuokra yhdeltä matkalta 481 000 € "
Sekin keskustan vika.
Vantaan miljardin velkakin keskustan vikaa.
kaikki on keskustan vikaa.
Jopa Mooseksen syntymäkin.
Vantaan Kaupunginvaltuustoon kuuluu 67 jäsentä (kok./18, sd./18, ps./11, vihr./9, vas./4, kesk/3, r./2, kd./2).
Kaupungin suuri lainamäärä tuo riskin myös korkomenoihin. Jo nykyisellä korkotasolla nykyiset noin 10 miljoonan korkokulut nousevat 40 miljoonaan euroon vuonna 2017. Se vastaa yhden veroprosentin tuottoa.
Jos korot nousisivat nykyisestä parilla prosenttiyksiköllä, lasku nousisi yli 60 miljoonaan euroon.
Kaupungin päällä roikkuvat myös maan hallituksen valmistelussa olevat muutokset sosiaali- ja terveyspalveluiden järjestämiseen, sekä osin niihin liittyvissä muissa rakenneratkaisuissa.
http://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/241426-miljardivelan-korot-syovat-vantaan-palveluita
Vantaan kaupungin päättäjät joutuvat kesän aikana ratkomaan erittäin vaikeata talousyhtälöä: Menokasvu pitäisi leikata 1,5 prosenttiin, mikä merkitsee jo karsittuihin palveluihin jopa kolmen prosentin lisäleikkauksia.
Samaan aikaan yli miljardiin nousevan velkamäärän korot ovat nousussa ja uhkaavat viedä jopa kahden veroprosentin tuoton kaupungin kassasta.