Kirkottaminen vl-opissa

Lars Levi Laestadius oli tunnetusti innokas kirkottamisen ajaja. Vanhoillislestadiolaiset puolestaan väittävät olevansa LLL:n jalanjäljissä. Vieläkö vl:t haluavat synnyttäneet naisensa kirkotettaviksi 40:n päivän levon jälkeen? Jos eivät, miksi oppi on muuttunut?
6236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Lars Levi Laestadius päinvastoin vastusti kirkotusta koska piti sitä harhaoppisena ja taikauskoisena tapana. Miksi yrität levittää täysin valheellista tietoa.

Äänestä
  • Mistähän dokumentista tuo on kotoisin?


    Kiinnostavaa on, että kirkottaminen poistettiin vasta 1965 kirkkolaista.

    Tuolloin joukko vanhoillisia vastusti ko. muutosta kirkon oppeihin, ja he olivat varmoja siitä, että ev.luth. kirkko on menossa kadotukseen, kun ei enää halunnut seurata Raamatun, Lutherin ja kirkon vanhoja oppeja.

    Vanhoillisten mielestä kirkko luopuessaan kirkottamisesta halusi vain mielistellä kansan mielipidettä ja siksi kirkko joutui näiden vanhoillisten mielestä harhaan, kun kirkottaminen lopettiin ja poistettiin kirkon opeista, vastoin Raamatun (VT:n) selkeää sanaa.

    Mainittakoon, että kirkottaminen poistettiin kirkon opeista todennäköisesti siksi, että kaupunkilaiset kasvavassa määrin eivät enää suostuneet kirkottamiseen 1900-luvun alusta alkaen.

    Kansa oli eri mieltä kirkon kanssa ko. Raamatun tulkinnasta. Kirkko muutti ko. opinkohdan opeissaan siis vasta 1965. On kyllä tosi asia, että kirkottamista
    harjoitettiin suomessa joidenkin vanhauskoisten keskuudessa vielä 1970-luvullakin.

    Asiasta keskusteltiin taannoin Suoli24:ssäkin intensiivisesti - myös ammattihenkilöiden osallistuessa historiallisen faktan mieleenpalauttamiseen.

    Äänestä

Lars Levi Laestadius päinvastoin vastusti kirkotusta koska piti sitä harhaoppisena ja taikauskoisena tapana. Miksi yrität levittää täysin valheellista tietoa.

Äänestä
  • Onko juttusi jotenkin heikolla pohjalla, kun pitää toistamalla yrittää todistaa olevansa oikeassa.

    Äänestä

Kirkottaminen oli kirkon opetusta,ei kuulunut vl.llien tapohin,taikauskoa!

Äänestä
  • Kirkottamisella oli saman verran jos ei selkeästi enemmänkin raamatullista pohjaa kuin ehkäisykiellolla. Mutta tunnetusti Raamatussa (Vanhassa Testamentissa erityisesti) on runsaasti materiaalia, jonka vl-opetus syrjäyttää tyystin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


saasta pois naisesta kirjoitti:

Lars Levi Laestadius oli tunnetusti innokas kirkottamisen ajaja. Vanhoillislestadiolaiset puolestaan väittävät olevansa LLL:n jalanjäljissä. Vieläkö vl:t haluavat synnyttäneet naisensa kirkotettaviksi 40:n päivän levon jälkeen? Jos eivät, miksi oppi on muuttunut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu