Eilen maanantaina ilmestyi koneen näytölle ruutu, jossa luotettavan näköinen ilmoitus "Windowsin tärkeä päivitys", jonka sisältönä oli, että voit tästä ladata päivityksen ja että päivitys joka tapauksessa asentuu automaattisesti jossain vaiheessa. No, kun tärkeä päivitys oli kyseessä, niin tottahan vastasin kutsuun kyllä. Mitään ihmeellistä ei tapatunut tässsä vaiheessa. Tänään sitten kuin avasin tietokoneen, salasanan antamisen jälkeen tulikin ilmoitus "käyttäjätunnusta ei voi ladata". Näin useamman kerran uudelleen käynnistysten jälkeen. Eli en päässyt siitä mihinkään etenemäään. Ikinä ennen mitään tällaista ei ole tapahtunut. Käynnistin sitten Windowsin vikatilassa ja käynnistyihän se alkeelliselle tasolle. Kun muuta ohjeistusta ei ruudulla ollut, päätin palauttaa järjestelmän eilen asennettua päivitystä edeltävään tilaan, Ja ihme, kaikki onnistui eikä mitään koneelta kadonnut. Kannettava toimii siis kuin ennenkin. Olikohan tuo päivitysjuttu joku haittaohjelma? Onko muilla kokemuksia tästä?
Meninköhän Windows-päivityksessä halpaan/haittaohjelmako
7
160
Vastaukset
Oliko ikkuna siis erilainen kuin normaali Windows updaten ikkuna?
- actionfig
Ihan näytti sellaiselta aidolta W:n ikkunalta eikä päivitystoimintokaan mitenkään kiinnittänyt huomiotani. Tosin touhusin siinä muutakin samalla.
- aloittaja-actionfig
Tuleekohan tämä kahteen kertaan, kun jo luulin yhden vastauksen lähettäneeni...
Siis normaalilta Windows-ikkunalta näytti eikä päivitystoimintokaan kiinnittänyt huomiotani mitenkään. Tosin touhusin siinä muutakin. Lisäksi järjestelmää palauttaessani tuo oli valikossa näkyvissä nimellä "Windowsin tärkeä päivitys".
Silloin kyseessä on todennäköisesti ollut oikea ilmoitus. Päivityshistoriasta voisi katsoa että näkyykö siellä tuota päivitystä. ( Ei välttämättä näy tuon palautuspisteeseen palautuksen jälkeen)
- 6787
Mistä päättelet, että ilmoitus on ollut oikea?
Sen ulkonäöstä. Ja yksi tärkeä päivitys tuli juuri Windows 7 versioon.
- actionfig
No jään sitten ihmettelemään, mistä oikein oli kysymys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741