Jakkupuku ja balleriinat

Ronski-Reetta

Siis miten on koiranäyttelyt menneet tuollaiseksi muotipelleilyksi? Koira pitäisi esittää pukeutuneena jakkupukuun ja jalassa matalat avokkaat ja tukka nutturalla? Saako tästä pukeutumisesta lisäbonusta? Pitääkö olla helmet kaulassa? Entäs miesten pukeutuminen?
Koiraharrastus on nuorten naisten laji ja näköjään ollaan ihan arvostelukyvyttömiä pukeutumisasioissa.

Ennen koiraharrastukseen liitettiin reippaus ja ulkoilmaelämä ja koiranomistajat edustivat tätä ihmistyyppiä. Nämä täti-ihmiset sitten puudeleitaan esittivät vähän eri tyylisinä. Mutta nyt, rotu kun rotu, esittäjä on kuin kocktailkutsuilta tulossa.
Nolottaa ja harmittaa, menee kyllä näyttelyhommasta kaikki uskottavuus ja mielenkiinto kun tollaseen pelleilyyn on lähdetty.

5

1660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • isoisoäiti

      Noin yleisesti pukeutuminen on asiallista. Ne kenellä on "vaara" joutua loppukilpailuihin ovat varustautuneet matkaan kahdella vaatekerralla, jotka vaihdetaan isoon kehään mennessä.

      Taidat tarkoittaa nuorisoa tuolla tyylilläsi, siitä ollaan yksimielisiä, siellä on ne kamalimmat asusteet, joista on yleisestikkin puhetta ollut, jopa maatamme edustamaan lähteneitä on opastettu asialliseen pukeutumiseen. Tyyli tosiaan on mini minihame ja liian pieni jakku, tyylikäs esittäminen kärsii niistä vaatteista ja ellei jännitykseltään muistakkaan varoa kyykistymisiään näkyy enemmän kuin olisi sopivaa.

      Ei se silti näyttelyiden uskottavuutta vie, se tyyli heillä on sellainen mitä äiti kotona voisi vähän ohjeistaa.

      • >>{{{{{{{{{````

        Ois upeeta kasvattaa koiria 44.5 v yhteensä 39 eri rotua ja pukeutua näin ( villapaita. Khakihousut. Armeijatyylisethousut. SMOKKI. NAHKATAKKI


      • ♥♥♥♥♥
        >>{{{{{{{{{```` kirjoitti:

        Ois upeeta kasvattaa koiria 44.5 v yhteensä 39 eri rotua ja pukeutua näin ( villapaita. Khakihousut. Armeijatyylisethousut. SMOKKI. NAHKATAKKI

        Ois upeeta kasvattaa koiria 44 5-49 eri rotua ja näyttelyasuina ukolla olisi villapaita.khakihousut. farkut. Villapaita. Smokki. Puvuntakki. Smokki. Nahkatakki ja 2 voittajanäyttelyssä nahkatakki. Seur snautseri p J a s


    • 2+15

      Mitä lyhyempi hame, sitä parempi mahdollisuus nuoren mimmin esittämällä koiralla on mennä läpi (hetero)miestuomarin seulasta ;)

    • Järkevää pukeutumist

      Niillä kokeilla avokkailla ei se juokseminen onnistuisi yhtä hyvin, siksi ne balleriinat.

      Hiukset nutturalla ovat vähemmän tiellä ja naamalla, se nuttura vaan on järkevämpi pitkähiuksisimmilla.

      Jakkupuku on järkevämpi kuin iltapuku tai minihame.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      126
      6121
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      561
      2167
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      30
      1443
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      112
      1278
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1143
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1025
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      991
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      61
      943
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      65
      941
    10. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      938
    Aihe