TUKSULTA LEMMIKIT HUOSTAAN !!

Tuksu majailee pienessä Albertinkadun asunnossa neljän koiran ja yhden minipossun kanssa. Minun mielestä tämä ei ole missään tapauksessa oikea ja hyvä ratkaisu lemmikeille. Eläimet eivät ole mitään koriste-esineitä, joita raahataan keikoille näytille ja niillä yritetään pönkittää omistajan huonoa itsetuntoa.

Esimerkiksi koiria pitäisi käyttää ulkona (lenkillä) aikaisin aamulla, päivällä ja vielä illalla. Kertokaa miten sellainen onnistuu ihmiseltä, joka yleensä herää vasta iltapäivällä ja käyttää lemmikkejään ulkona, jos muistaa ????
551257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 55

Vanhimmat
  • Arto kertoi 20.5.2013 Facebookissa, kuinka järkyttävästi Viljolle kävi:

    Arto Länsman: "ok, julle otti Viljon syliin humalas ja yritti antaa pusua Viljolle, mutta Viljo huomas, että julle haisee viinalle ja hyppäs julle käsistä karkuu, julle yritti saada koiraa kiinni, mut koira lens vielä korkeemmalle ja putos kovalle parketille etujalat edellä, ja toinen jalka murtu kolmesta kohti, jatkanko?"

    Arto Länsman: "Tiina joka oli myyny koiran tuksulle maksoi leikkauksen ja sijoitti koiran espooseen ystävän luo."

    Arto Länsman: "niin en mä sille voi jos ihmiset myy koirii tuksulle, vaikka tietää miten se käsittelee koirii, jullelle ei kukaan myyny koiraa kun se tiedettii miten julle käyttäytyy, bonzokin on oikeesti jossun koira."

    Arto Länsman: "julle sai bonzon vain jossun ansiosta."

    --kkk--

    Julian Bonzo-koira on hankittu jonkun Anniinan nimiin, jostain syystä.
    Kuka on tuo Anniina, missä asuu, mitä tekee? Tietävätkö eläinsuojeluihmset hänet, -viranomaiset?

    Äänestä

Montako neliötä on Albertinkadun asunnossa?

Onko se oikea paikka neljälle koiralle ja yhdelle minipossulle ?????

Äänestä
  • Arviolta 50 neliömetriä. Se ei ole eläimistölle tarkoitettu alkuunkaan.

    Äänestä

  • Taloyhtiö rules kirjoitti:

    Arviolta 50 neliömetriä. Se ei ole eläimistölle tarkoitettu alkuunkaan.

    Eikö niitä koiria ja possua saada millään ilveellä pois tuolta eläinrääkkääjältä.kun todisteita on yllin kyllin miten se niitä kohtelee.Ja Tukiainenhan sanoi että possu sitten pidetään medialta piilossa MIKSI..

    Äänestä

  • Hymy 21.8.2013:

    "Tuksu uhkaili rankasti Helsingin eläinsuojelulääkäriä!

    Jo kolme vankeusrangaistusta ja useita muita tuomioita saaneen Johanna Tukiaisen vauhdikas elämä jatkuu. Eilen hän uhkaili rankoin sanakääntein Helsingin eläinsuojelulääkäriä, joka vei naiselta koirat huonon hoidon vuoksi.

    Tukiainen on erityisen suivaantunut koiriensa huostaanotosta kuultuaan, että koirat voivat joutua lopetusuhan alle, ellei niille löydetä sijaisperheitä.

    Tukiainen uhkasi puolestaan lopettaa eläinlääkärin."

    Äänestä

Kaverithan värvättiin kertomaan satuja eläinlääkärille, että elikot saatiin takaisin. Siitä on todisteet, jotka joku näätä on omien sanojensa mukaan laittanut eteenpäin. Tulevaisuuden varalle siis.

Mutta jos huhu pitää paikkansa, että seiska on possun johannalle ostanut, niin nin edesvastuutonta touhua, ettei paremmasta väliä.

Koirille ei riitä kolme ulkoilukertaa. Miettikääs itse, kunka kävisitte kusella vain 3 sti päivässä.
Johannalla noi ulkoilut jää muutenkin viikkotasolle.
Miettikääs nyt:
IHMINEN JOKA TKEE JULKISUUDESSA, ETTÄ ON NIIN MASENTUNUT, ETTEI PYSTY TEKEMÄÄN KOTITÖITÄ....I.E. SIIVOAMAAN, OLISI OIKEUTETTU HUOLEHTIMAAN MYÖS LEMMIKEISTÄ......

Ei mene mun jakeluuni, ei.

Ja johan se on jo nähty ja kuultu.....

Ollaan niin masentuneita, ettei koirien ulkoilustakaan tule mitään.........

Tuollainen hellvetin vätys, ei tarvitse kuin patterikoiria.......

Kohta katkeaa just suoni päästä, kun ottaa niin kpoliin, ton ämmän eläintenpidot.

Äänestä
  • Hymy 25.2.2013:

    ”Törkeää!” Tuksun viikonlopun esiintyminen sai yleisön raivoihinsa - katso kohuvideo!

    Johanna Tukiaisen esiintyminen viime viikonlopun keikalla aiheutti melkoisen kalabaliikin yleisössä. Kaikki sai alkunsa siitä, kun Tukiainen Julia-siskonsa kanssa marssitti esiintymislavalle pienet koiransa. Koirat näyttävät olevan peloissaan ja painautuneina emäntiänsä vasten, kun baarissa on kova melu, musiikinjytke ja Tuksu puhuu kovaäänisesti mikrofoniin.

    Äkkiä yleisössä alkaakin tapahtua. Sota otsikolla ”koirat eivät kuulu baariin” alkaa.

    Metropoli-verkkolehti on julkaissut sivuillaan videotaltioinnin keikkayleisön kohahduksesta ja paikalla äityvästä riidasta. Metropoli uutisoi myös, että Tukiaisen sisaruksia vastaan on ryhdytty keräämään eläinsuojeluaiheista addressia."

    Äänestä

  • Koirat pois baarista kirjoitti:

    Hymy 25.2.2013:

    ”Törkeää!” Tuksun viikonlopun esiintyminen sai yleisön raivoihinsa - katso kohuvideo!

    Johanna Tukiaisen esiintyminen viime viikonlopun keikalla aiheutti melkoisen kalabaliikin yleisössä. Kaikki sai alkunsa siitä, kun Tukiainen Julia-siskonsa kanssa marssitti esiintymislavalle pienet koiransa. Koirat näyttävät olevan peloissaan ja painautuneina emäntiänsä vasten, kun baarissa on kova melu, musiikinjytke ja Tuksu puhuu kovaäänisesti mikrofoniin.

    Äkkiä yleisössä alkaakin tapahtua. Sota otsikolla ”koirat eivät kuulu baariin” alkaa.

    Metropoli-verkkolehti on julkaissut sivuillaan videotaltioinnin keikkayleisön kohahduksesta ja paikalla äityvästä riidasta. Metropoli uutisoi myös, että Tukiaisen sisaruksia vastaan on ryhdytty keräämään eläinsuojeluaiheista addressia."

    Nyt vaan ihmiset adressia väsäämään.Ei paljon päätä pakota tuoda koiria keikalle.ja se että MUUT IHMISET huomaavat että koirat olivat peloissaan meluisassa baarissa,MUTTA TUKIAINEN ei ilmeiseti välitä koko asiasta.Vastuuntunnotonta lemmikkien hoitoa.

    Äänestä

Tuksu kommentoi netitse 27.11. eläinsuojeluasioita:

”Kun soitatte turhaan eläinsuojeluun, laitatte muhun kiintyneet eläimet pieniin häkkeihin joissa ne joutuvat lopetusuhan alle!!!!! Ettekö ymmärrä mitä teette????? Jättäkää perheemme rauhaan!”

Äänestä
  • Tuksu vetosi 28.11. aamuyön ensihetkinä esimerkkeihin, vaikka eläinten olosuhteet eivät ole verrannollisia keskenään:

    ”Duudsoneillakin on muuten oma possu nimeltä Britney, teetettekö kaikista eläinsuojeluilmoitukset...?!!! Entäs Tauski Peltosen chihuahuat?”

    Äänestä

  • Tuksu vetosi 28.11. kirjoitti:

    Tuksu vetosi 28.11. aamuyön ensihetkinä esimerkkeihin, vaikka eläinten olosuhteet eivät ole verrannollisia keskenään:

    ”Duudsoneillakin on muuten oma possu nimeltä Britney, teetettekö kaikista eläinsuojeluilmoitukset...?!!! Entäs Tauski Peltosen chihuahuat?”

    Jep.
    Paxu ei ymmärrä, että britney possu on ollut jo kuolleena tovin ja taukki sentään oitaa koiriaan...

    Lisäksi duudsonit eivät ole sekakäyttäjä, niinkuin tää itkuiikka.....joten eläinten hoito on muutoinkin paremmalla tolalla.......

    Äänestä

Tukiaisten narkkarisiskojen eläintilanne marraskuun 2013 lopussa:

* Tuksun koirat ovat Esmeralda, Nassu, Madeleine ja Hilma.
* Julian koira on Bonzo.
* Tuksulla on uusi eläin, mikropossu Paris Hilton.

Lemmikkieläimet ovat puolustuskyvyttömiä ja täysin riippuvaisia omistajastaan. Sekosiskojen riekkuessa kälyisissä kapakoissa iltaöisin ja viikonloppuisin viattomat, eläimet ulinoivat asunnolla ruuatta, juomatta.

-ooo-

Äänestä
  • Seiska raportoi 26.11. myöhään illalla:

    ”Tuksulle sataa vihaviestejä: Paris-possu halutaan vapauttaa!

    Kohublondi Johanna Tukiainen ja Paris Hilton -possu herättää kiivasta keskustelua sekä SeiskaLivessä että Suomi24-keskustelupalstalla. Johanna on jo saanut vihaisia viestejä, joissa toivotaan hänen luopuvan lemmikeistään. Usean mielestä Johanna ei pysty huolehtimaan eläimistään.

    Keskustelijat ovat huolissaan Paris-possun hyvinvoinnista.

    - Kuka hemmetti tolle luovuttui tuon eläimen? Täysin vastuuttomia nämä kasvattajat!! Livekäyttäjä15885 kirjoittaa SeiskaLivessä…”

    Koko artikkeli possun kuva: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Tuksulle-sataa-vihaviesteja-Paris-possu-halutaan-vapauttaa/1024626

    Äänestä

En ota sinänsä kantaa muuten ketjuun. Mutta eräs oli väärässä.

Aikuiselle koiralle riittää kolme ulkoilutuskertaa päivässä, mutta silloin vähintään kahden ulkoilutuksen pitää olla pitkiä (noin tunti). Koira pissaa, nartutkin, useasti lenkin aikana. Ihmisen rakko vetää painoon nähden huonommin nestettä, joten ei voi verrata itseen.

Olen kahden pikkukoiran emäntä ja tämä on fakta. Koirat ovat ulkona kaiken kaikkiaan keskimääräisesti kolme tuntia päivässä, muiden koirien kanssa leikkien tai rivakasti lenkkeillen.

Äänestä
  • Onkohan tukiaisen koirilla joku erikoinen systeemi joka varastoi pisut jonnekkin kun ei ulkoilemaan säännöllisesti pääse.No kissolla on sisällä hiekkalaatikot,nämä ressukkakoirat tekevät tarpeensa ilmeisesti sinne minne ei pitäisi.

    Äänestä

  • joo joo kirjoitti:

    Onkohan tukiaisen koirilla joku erikoinen systeemi joka varastoi pisut jonnekkin kun ei ulkoilemaan säännöllisesti pääse.No kissolla on sisällä hiekkalaatikot,nämä ressukkakoirat tekevät tarpeensa ilmeisesti sinne minne ei pitäisi.

    Suihkuhuoneen lattiakaivoa käyttää Suohirviö eteläkarjalaisilta usvarämeiltä.

    Äänestä

tukee huumeiden käyttöä,väkivaltaa ja eläintenrääkkääjiä. Pauli-Påska-Aivo maksaa tuksulle joka kuukausi jotta saisi skeida-lehteensä uutisia jotka myyvät sitten ja levikki kasvaa. Itse lopetin numerolehden tilauksen tämän takia. EN MAKSA TUKIAISTEN HUUMESEKOILUJA ENKÄ ELÄINTENRÄÄKKÄYSTÄ. Toivon että moni muukin ottaa osaa tähän asiaan. Harkitsen heti uudestaan lehden ostamista/tilaamista kunha tuksu on lempattu h e l v e t t i i n sieltä.

Äänestä
  • Totta, on aika ihmeellistä, että ehdottoman vankilatuomion saaneen henkilön annetaan roikkua SeiskaLivessä maksua vastaan.

    Äänestä

  • Rikollinen Seiskassa kirjoitti:

    Totta, on aika ihmeellistä, että ehdottoman vankilatuomion saaneen henkilön annetaan roikkua SeiskaLivessä maksua vastaan.

    Ja nyt keväällä 2014 ovat tulossa tuomiot törkeästä rattijuopumuksesta törkeästä ryöstöstä. Kaikesta muusta puhumattakaan (pahoinpitelyt, laittomat uhkaukset, näpistykset, ym.).

    Äänestä

  • Rikollinen Seiskassa kirjoitti:

    Totta, on aika ihmeellistä, että ehdottoman vankilatuomion saaneen henkilön annetaan roikkua SeiskaLivessä maksua vastaan.

    Tunne-elämän vammat ja vajavuudet johtavat vakaviin ongelmiin, mutta ovat hankalia, koska "sairaat" itse eivät ymmärrä ongelmaansa.

    Äänestä

Missä on Viljo?

Äänestä
  • Ja missäs tuo Nassu nyt on?
    Tokoillako?

    Äänestä

  • Vanha juttu......

    Äänestä

Hengitä välillä! Jospa yrittäisit hankkia siihen sun pieneen ja mitättömään elämään jotain mielenkiintoa :D

Äänestä
  • Fantasia ja fiktio heti pois vaan!

    Äänestä

Vanhoja Tuksu-viestejä, dialogi 27.8.2013:

Tuksu: ”Hilma ja Nassu myynnissä, ettei heitä lopeteta!!!!
Please osta jompikumpi!”

Salla D: ”Paljon Hilma maksaa??”

Tuksu: ”ostin sen 1500 eurolla mutta voin myydä sen 500 eurolla.”

Äänestä
  • Kukas tää S. Degerth oikein on?

    Äänestä

Tuksun Esmeraldalla on kuulemma poikaystävä. Sen nimi on Romeo. Kuva koirasta ilmestyi Tuksun SeiskaLiveen eilen illalla.

Äänestä

Jasmine Tukiainen etsi 19.12. illalla Facebookitse hoitajia parhaillaan sekaisin olevan Tuksun laiminlyömille eläimille:

”Tarvitsen jonkun joka voi pitää huolta yhdestä mini koirasta ja yhdestä mini-possusta NYT !!! Onko ketään ? Varsinkin mini possulle tarvitaan nyt hoitaja!
joku eläinrakas auttakaa.”

Äänestä
  • Nooh, missäs se Tuksu sitten on?
    Korjasiko hänet talteen sairaala- vaiko poliisilaitos?

    Äänestä

  • Albertin lähipaareissa itkenyt, kuinka possu ei olekaan niin kiva juttu.....eli pitäis päästä eroon....

    Jasmine sai elukoille oitajat ennen joulua.....sillä tiellä ovat edelleen.....
    Ja hyvä niin....

    Äänestä

Vääntöä lemmikeistä Tuksun Dolls diaryn (21.1.149 mukaan:

"... En pidä kaikkia eläimiäni jatkossa ihan sen takia että heitä on niin paljon, ja tottakai haluan jokaiselle rakastavan kodin. Mutta se pitää olla omistajan päätettävissä, mitä esim. tuollaiselle tilanteelle tehdään, eikä kenenkään muun!

Olen lukenut ihan kauhulla myös Suomessa tapahtuvia laittomia huostaanottoja viranomaisten puolesta. Huostaanottoja siis lasten osalta, jotka ehdottomasti kuuluvat vanhempiensa luokse, elleivät ole hengenvaarassa, pahoinpitelyn kohteita jne.

Ja minulle on turha tehdä kiusaa, että eläimiä yritettäisiin kokoajan viedä, sillä hankin sitämukaa kokoajan uusia. Mutta se on turhaa, sillä rakastan omia koiriani nyt, enkä heistä luovu..."

Äänestä
  • Mammamuratti on kai tarjonnut rahaa lemmikkieläimistä, jos Tuksu luopuisi niistä? Mitähän muuta diiliin sisältyy?

    Äänestä

  • Jotain neuvotellaan kirjoitti:

    Mammamuratti on kai tarjonnut rahaa lemmikkieläimistä, jos Tuksu luopuisi niistä? Mitähän muuta diiliin sisältyy?

    Tuskin on.
    Yrittänyt saada ESIKOIStyttärelleen vain järkeä päähän......siinä kuitenkaan onnistumatta.

    Paxu ei tunnusta mitään, koskaan.....ja uudet eläimet vanhojen menentettyjen tilalle...näin uhoaminen kuuluu.....

    Voisin kuvitella että on tajottu jollaksen kämppää, jos elukoita ei ole , eikä tule...mutta rahaa ei kukaan anna.

    Äänestä

Tunkki varmaan rakastaa lemmikkejään, mutta siitä huolimatta ei ole valmis heräämään joka aamu aikaisin ylös ja viemään niitä ulos.
Tunkkia ei nähdä koirapuistossa (selvinpäin) ulkoiluttamassa ja leikkimässä eläinten kanssa.

Äänestä
  • Velttous, laiskuus ja päiviensä rakennettomuus.

    Äänestä

Jarna hoiti viimeksi koirille kusetusrytmin.
Kuinka kävi?
Ohi oli opetus 3 viikossa ja ei näkynyt madamea enää koirapuistossa.

Uskon ihan täysin jarnan kertomuksiin koirista, koska jasmine on kirjoittanut ihan samaa.
2 ihmistä ei vain voi olla väärässä samasta asiasta.

Albertilla ryypätään ja nukutaan puoleenpäivään....minkään koiran rakko ei kestä tuollaista odottelua........ei minkään.

Äänestä

Jasminen postaus 22.1.14:

”Tervetuloa kotiin rakas Bonzo! Saparo suorana se juoksee äidin puudelin kanssa pihalla ja Bobby vahtii uljaan näköisenä :)

Äänestä
  • Jasmine 22.1.14:

    ”Bob is guarding the little ones while Mona & Bonzo is playing

    Äänestä

  • Bob, Mona & Bonzo kirjoitti:

    Jasmine 22.1.14:

    ”Bob is guarding the little ones while Mona & Bonzo is playing

    Ihana bobby....

    Kyllä jossua nyt vit.uttaa, kun bonzolla on asiat hyvin.......

    Äänestä

  • Bob, Mona & Bonzo kirjoitti:

    Jasmine 22.1.14:

    ”Bob is guarding the little ones while Mona & Bonzo is playing

    Tosta tuli kylä hyvä mieli :) Kuvassa näyttää koirilla olevan tilaa temmeltää, ja Jassun uskon olevan hyvä emäntä, sillä ison koiran kanssa lienee tottunut OIKEASTI ulkoiluttamaan koiria. :) Koira nauttii ulkouilusta, sitä ei voisi p*skaakaan kiinnostaa olla puettuna prinsessaröyhelöuihin tms turhaa, jota Tuksu hehkutteli...
    Ihme ettei Tuksu ole Bonzon puolesta onnellinen, tai siis ei ole ainakaan niin sanonut eikä tykännyt kuvasta.

    Äänestä

  • :) <3 kirjoitti:

    Tosta tuli kylä hyvä mieli :) Kuvassa näyttää koirilla olevan tilaa temmeltää, ja Jassun uskon olevan hyvä emäntä, sillä ison koiran kanssa lienee tottunut OIKEASTI ulkoiluttamaan koiria. :) Koira nauttii ulkouilusta, sitä ei voisi p*skaakaan kiinnostaa olla puettuna prinsessaröyhelöuihin tms turhaa, jota Tuksu hehkutteli...
    Ihme ettei Tuksu ole Bonzon puolesta onnellinen, tai siis ei ole ainakaan niin sanonut eikä tykännyt kuvasta.

    No ei kai se nyt voi millään kehua jotain semmosta, minkä Jasmine on saanut aikaan.

    On taatusti hiirenhiljaa koko jutusta, et Boo onki nyt Ruottin puolella, ettei sitä Jullen koiraa jätettykään Tunkkikselle. Tai siten voi harmitella ja hohoilla, että mitenhän Bonzon olot nyt ovat, kun Jasmine otti sen Ruottiin., siis vähän ku muka olis hualissaan,,, jos sitäkään.

    Äänestä

Netissä liikkuvien huhujen mukaan:

* Madeleine on ilmeisesti saanut uuden kodin
* Nassu lienee Joel Tokoin hallussa Kalliossa
* Hilma on myyty Salla Degerthille
* Esmeraldan kohtalosta ei ole selvyyttä
* Paris Hilton olisi palautunut kasvattajalle

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


4 koiraa ja possu kirjoitti:

Tuksu majailee pienessä Albertinkadun asunnossa neljän koiran ja yhden minipossun kanssa. Minun mielestä tämä ei ole missään tapauksessa oikea ja hyvä ratkaisu lemmikeille. Eläimet eivät ole mitään koriste-esineitä, joita raahataan keikoille näytille ja niillä yritetään pönkittää omistajan huonoa itsetuntoa.

Esimerkiksi koiria pitäisi käyttää ulkona (lenkillä) aikaisin aamulla, päivällä ja vielä illalla. Kertokaa miten sellainen onnistuu ihmiseltä, joka yleensä herää vasta iltapäivällä ja käyttää lemmikkejään ulkona, jos muistaa ????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu