pukitteleva poni

Milja

Minulla on n.130 cm korkea risteytysponi tamma, joka on ratsukoulutettu ja on hypännyt ja mennyt kouluakin, mutta ongelmana on se kun aina kun sillä ratsastaa se pukittelee eikä tottele kauheasti muutenkaan... Olen itse ratsastanut jo pitkään niin ei vian luulisi olevan ratsastajassakaan ainakaan kun se tekee sellaista ihan kaikilla jotka sen selkään menee... Olen koittanut tehdä niin että menen monipuolisesti kaikkea esim.maastoilen,mene koulua,esteitä tai ilman satulaa tai uitan, mutta ei ole siittäkään ollut hyötyä.

2

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Antaako se minkäänlaista ennakkovaroitusta siitä, että aikoo pukittaa? Useimmat painavat päätään alas kun alkavat valmistautua pukittamaan, joten estä se, niin sen ei ole yhtä helppo pukitella. Kun huomaat merkit siitä mitä se aikoo, järjestä sille muuta ajateltavaa. Tee (heti) pieni voltti, etuosakäännös tai pysähdys, peruutus... Mitä tahansa mikä vaatii siltä keskittymistä johonkin muuhun kuin pelleilyyn. Älä anna sille aikaa ajatella. Tee samoin joka kerta kun huomaat sen aikovan pukittaa, niin se kyllä loppuu jossain vaiheessa. Siis ei joka kerta samoja liikkeitä, mutta keskitä sen huomio johonkin tehtävään.

      En tiedä käytkö sen kanssa millään tunneilla, mutta jos et, niin kannattaa ehdottomasti aloittaa jos on mitenkään mahdollista. Ponisi näyttää saavan monipuolista liikuntaa, mutta se vaikuttaa vähän kurittomalta, ja valmennukset auttaisivat siihen varmasti.

      Mietin myös, paljonko se saa liikuntaa päivässä ja miten ruokit sitä? Jos se saa väkirehua, ne kannattaa jättää pois kokonaan tai ainakin vähentää puoleen. Ponillasi saattaa olla liikaa energiaa jota se purkaa pukitteluun. Liikunnan lisääminen ja väkirehun vähentäminen/pois jättäminen rauhoittaa useimpia hevosia. Kannattaa ainakin kokeilla.

    • lol4

      Omalla ponilla ei niinkään pukittelu ole ongelma mutta poni hyppii pystyyn aina turhautuessaa. Itse ratsastan ponin niin lyhyeksi ja alas kuin mahdollista niin hallintakin on helpompaa. Voisit kokeilla esim, sivuohjia koska hevonen tuskin saa yhtäpaljon voimaa pukkiin kun se ei pääse ns "mutkalle" :) itse en osaa neuvoa enempää :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      24
      2423
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1536
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      119
      1289
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1130
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      993
    6. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      251
      873
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      872
    8. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      19
      850
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      209
      840
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      795
    Aihe