epäreilu turnaus...

kunnola

World cup oli epäreilu, joka suhteessa.
mm Amerikan lohkon pelit vaati vähemmän matkustamista Kanadalta.
Suomen oli matkustettava Kanadaan, matkarasitus, aikaero ja Kanadan kotikenttäetu. Finaali olisi pitänyt pelata puolueettomalla kentällä.
Siihen nähden suomelta hyvä suoritus,
vaikka Suomi olikin rehellisesti sanoen heikompi joukkue.;;)) joskus FINhärmä voittaakin, kun pelaajien taitotaso riittää kiekon kuljettamiseen ja syöttelyyn päätyyn roiskimisen sijasta. Eikö.. valopilkkuna Ruutu jo nyt..

3

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edi

      juuri näin, Suomi saa sen viimeisen rutistuksen aikaan suurvoittoja ajatellen kun henkilökohtainen taitotaso nousee vielä hiukan, että voidaan kontrolloida kiekkoa enemmän ja malttaa siten rakentaa peliä luovasti eikä vain lyödä kiekkoa reunojen kautta katsomattakaan ensin syöttömahdollisuuksia, mikään ei ärsytä enemmän kuin tuo järjetön räiskiminen...
      toisaalta USA- pelissä oli hyvää kontrollointia jo kuten pitää ollakin, Kanadaa vastaan ei onnistuttu siinä niin hyvin, toivottavasti jatkossa kontrollointi vain paranee niin saadaan niitä suuria voittoja vielä!

    • SELI

      Suomella oli kaikki nämä edut (kotikenttä, ei matkustelua, puolueellinen kotiyleisö) vuoden 2003 MM-kotikisoissaan, siltikään niitä ei ollut mitään apua, vaan turpiin tuli ja rankasti.

      • Niiinpä

        Ainahan finaalissa saa pelata kotiyleisön edessä, mikäli turnauksen isäntämaa sinne pääsee!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      19
      6368
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      164
      5753
    3. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      72
      5148
    4. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      92
      4719
    5. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      229
      4676
    6. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      191
      4603
    7. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4559
    8. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      66
      4424
    9. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      4009
    10. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      3977
    Aihe