Ääkköset hukassa!

Acer Aspire V5:ssä on 8:n tilalle asennettu aito MS:n 7 Home Premium ja siinä on yllättävä ongelma: komentorivi toimii kuten pitääkin mutta kun käynnistää jonkin DOS-ohjelman niin se ei tunnista suomalaista näppäimistöä vaan käyttää amerikkalaisia asetuksia - ääkköset ovat siis hukassa ja useimmat merkit väärissä paikoissa.

Vielä ihmeellisempää on se että Muistiolla kirjoitettujen komentojonojen ääkköset näkyvät näytöllä väärin. XP:n Muistiolla kirjoitetussa komentojonossa oleva Pause antaa näytölle lauseen "Paina mitë tahansa nëppëintë" jne, 7:n omalla Muistiolla vastaavasta ilmoituksesta tulee "Paina mitC tahansa nCppCintC" jne.

Olisiko DosBox tjs oikea ratkaisu? Saisikohan sen jopa vieläpä peräti toimimaan 640 x 480 -tilassa koko ruudun näytöllä? (Hiski Harjasusi ei haluaisi luopua Wordstar-kirjoituskone-emulaattoristaan jos kohta vanha XP:llinen konekin on vielä hengissä - ja mieli palaa myös pelaamaan Lion-"leijonasimulaattoria" joka ei 98:a uudemmissa Windowseissa toimi.)

Uuden koneen näppäimistö onneksi tuntuu sopivan hyvin pienille pehmeille kissantassuille.

12

553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hiski+naapurin.kissa

      Haloo...?

    • ihmettelen vaan

      Mitä järkeä on käyttää vanhoja ohjelmia, kun uudempia ja parempia on vaikka kuinka paljon?

      • Hiski+naapurin.kissa

        Et vastannut meidän kysymyksiimme mutta me vastaamme sinulle ottamalla esimerkin tekstinkäsittelypuolelta. Wordstarilla pystyy tekemään parilla napautuksella sellaisia temppuja jotka OpenOfficella ja Wordilla ovat työläitä tai täysin mahdottomia.

        Harjoitustehtävä: miten yhdistetään kaksi aakkostettua luetteloa yhdeksi kun tiedetään että ohjelman automaattinen aakkostus tuottaa vääränlaisen tuloksen?


      • Hiski+naapurin.kissa

        Ikävä kyllä ei onnistu noin. 7:stä ilmeisesti puuttuu DOS-ajalta periytyvä aikaisempien Windowsien keyb-asetus.


    • Hiski+naapurin.kissa

      Haloo...?

    • Onko mahdollista ettei kukaan tiedä?

    • maumaumau

      DOS on sen verran museo kamaa ettei kukaan enää muista miten se toimii. Googlettele, ehkä jostain löytyy jotain vinkkiä.

      • copy 1+1=2

        Itseasiassa DOS perustuu siihen samaan UNIXiin, mihin oikeastaan kaikki käyttikset eli komennot ovat pitkälti samoja tossa ihan perusmuodossaan.

        Eli se museo löytyy jokaisen kotoa.


    • Hiski+naapurin.kissa

      Teimme radikaalin ratkaisun ja ostimme halvalla vanhan XP:llisen koneen kun kohdalle sattui. Palataan asiaan kun se ja entinen lakkaavat toimimasta.

      • H+n.k.

        DOS-ajalta periytyvät komentojonot ovat muuten edelleen kätevin keino päivittäiseen varmuuskopiointiin.


      • KaikkeaSitäKuuleekin

        Kaikkea sitä kuuleekin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1127
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1087
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1070
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1009
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      922
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      847
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      810
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      729
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      713
    Aihe