polvessa nestettä

Aktiivinen mummu65v

Polveni nivelsiteet ovat jostakin syystä löysät. Oikeastaan muissakin nivelissä on samaa. Mikä aiheuttaa sellaista? Oikea polvi on oireillut sisäreunastaan kesästä lähtien ja lonksuu nyt yhä enemmän löysyyden vuoksi. Tukipohjallisten vuoksi se ei ole kovin kipeä. Se tuntuu kuitenkin jotenkin erilaiselta kuin toinen. Kävin magneettikuavauksessa, jossa selvisi, että sisempi nivelkierukka on revennyt ja nivelessä on nestettä.

Minulla on NHA-B27 positiivionen, Lähes jatkuvasti on jokin nivel kipeä tai jänteet tai nivelsiteet. Kipuilu ei ole kovin pahaa, mutta se vaihtuu nivelestä toiseen. Onko tämä nyt sitten reumaa? Onko oikea polveni sairastunut pahemmin reuman takia? En tiedä loukanneeni sitä. Minulla on nivelrikkoja vaikka missä, esimerkiksi peukaloissa on pahat nivelrikot, ne eivä ole jatkuvasti kipeitä.

Niveloireet liittynevät infektioihini. Minulla on krooniset infektiot poskiontelossa ja nielurisoissa. Olen juuri ollut kuukauden antibiootilla tuon nielurisatulehduksen vuoksi, joka paheni puoli vuotta sitten mutta lienee muhinut parikymmentä vuotta. Minulla on myös monta kertaa vuodessa kiertäviä infektioita, jotka alkavat suun limakalvolta. Punaisia kipeitä läikkiä tulee suuhun, ne vaihtavat paikkaa, sitten tulehtuu ruokatrorvi ja sitten mahalaukku ja lopulta suoli. Ylleensä minulla ei ole suoliston kanssa ongelmia, mutta ylävatsaongelmaa on useammin. Salppirakko on leikattu. Aineenvaihdunnallisia sairauksia on, esimerkiksi kalsium on koholla. Reumatekijää ei ole ollut joskus tutkittaessa. Sylkirauhastulehdusta on mutta ei Sjögrenin vasta-aineita. Yksi lääkäri heitti minulle viimeksi ajatuksen, että olisikohan minulla Crohnin tauti. Voiko sellainen olla, vaikka ei ole pahoja suolisto-ongelmia?

4

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rouva 42 v.

      Minulla on reaktiivinen niveltulehdus, joka aina pahenee minkä tahansa tulehdus- tai mahataudin jälkeen. Kuuluu taudin luonteeseen. Reumatekijää ei minullakan ole, kudostyyppi positiivinen. Mulla tuli taas flunssan jälkeen vettä polveen, jonka just kävin tyhjennyttämässä ja sain kortisonia tilalle. Nyt rupeaa paranemaan, että tällaista tämä on ollut jo 15 vuotta.

      Kannattaisi laittaa hakusanaksi "reuma-aapinen". Siellä on ylhäällä palkki, jossa teksti "Reumataudit". Sieltä löytyy tietoa eri reumataudeista, myös reaktiivisesta nivelreumasta, jolta sinun oireesi kovasti kuulostaa. Terveyskeskuslääkäri voi laittaa lähetteen reumalääkärille ja mielestäni se olisi paras vaihtoehto. Turhaa tuota on iankaiken miettiä, jos kyseessä reuma, olisi jatkon kannalta parasta aloittaa lääkitys nopeasti. Ai niin, reumaatikoilla on myös vatsavaivoja..

    • pienempi parempi

      Yliliikkuvilta noi sun oireet ainakin vaikuttaa.

      Kannattaisi perehtyä ravitsemukseen ja sen tuomiin terveyshyötyihin.

      Pääset jatkossa vähemmällä.

      Varaa aika reumalääkärille, niin hän diagnosoi sut.

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/reuma.htm

    • Rouva....

      Edelleen kehotan, ellei sitte ole rahaa niin että ranteita sattuu, aloittamaan homman terveyskeskuksesta. Lähetteellä erikoislääkärin vastaanotolle tulee hintaa about 27 e ja itse pakostakin aloitin tutkimusrumban sieltä. Reumaääkärini työskentelee yliopistosairaalassa ja ottaa vastaan myös yksityisesti. Hinta vaan riippuu vastaanottopaikasta.

    • Aktiivinen mummu65v

      Kiitos vastauksistanne. Raumalääkäri ehdotti sitä Crohnin tautia. Olen käynyt sitä varten labrakokeessa. Itse epäilen yliliikkuvuuden syyksi kilpirauhasvajaatoimintaa, jonka lääkitys ei mielestäni ole kohdallaan (lääkäri kehotti pudottamaan sen alkuvuonna.) Sisätautilääkäri arveli, että moninaisten oireitteni takana voisi olla jokin multippeli autoimmuunisairaus. Olen yksityislääkäreillä, koska en ole koskaan päässyt terveyskeskuksesta erikoislääkäreille. Siellä ei ole mitään suunnitelmaa hoidolleni, joten en käy siellä kuin vuositarkastuksessa, jossa kirjataan tapahtumat ylös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      198
      11773
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5549
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2857
    4. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      15
      2484
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2455
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      2023
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1949
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1911
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1727
    10. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      34
      1670
    Aihe