Ongelmien kasautuma. Taitaa olla sama yrityskaappauksen muoto kuin Nokian kännykkäteollisuudessa!
Talvivaara
roope af ankka
1065
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
1. Nokia.
Nokia oli pienoisessa kriisissä. Se oli menettänyt kännyköiden markkinaosuuksia.
Yhtiön talous oli silti vakavaraisella pohjalla.
Microsoft ujutti Nokian usalaisten osakkeenomistajien tuella yhtiöön oman miehen toimitusjohtajaksi. Niinpä sittemmin Nokia möi alehinnalla kännykkäteollisuuden Microsoftille.
2. Talvivaara
Talvivaara oli ja on tuottoisa kaivos. Maailmanmarkkinahintojen vaihtelusta riippumatta kaivos onn keskimääräistä tuottoisampi toimiessaan kunnolla.
Talvivaarassa oli teknisiä ongelmia. Sata tai kaksisataa milj euroa olisi riittänyt järjestämään tuotannossa tarvittavan kemiallisen "liemen" puhdistamiseen eli liotusaltaiden laadun ja määrän kohdalleen.
Belgialaispohjainen ylikansallinen kaivosyhtiö Nyrstar asetti Talvivaaraan tuotantojohtajaksi Darin Cooperin. Hän sai omakätistä tietoa liotusmenetelmästä, joka on käytössä Talvivaarassa toisena maailmassa. Uutta tekniikkaa. Nyrstar louhii mm. lyijyä ja on maailman suurimpia.
Parhaillaan Talvivaara hakee yrityssaneerausta. Jos se ei onnistu, tulee konkurssi. Yrityksen kassa on lähes tyhjä ja velkoja päällä sen takia, kun liotusaltaita ei rakennettu kunnolla eikä riittävästi.
Nyrstar on Talvivaaran suurin velkoja.
Tässä perustiedot. Lukija päättelee itse.
Nyrstar on Talvivaaran suurin velkoja. Se ei halua sijoittaa Talvivaaran pelastamiseen varoja mutta on arvioinut, että kaivos ja malminerotustehdas on tuottava.
Talvivaara on hyväksytty velkasaneeraukseen mutta Sotkamo Oy, osa konsernia, on vielä avoin tilanne.
Nyrstar voi ehkä odottaa konkurssia ja ostaa pesän halvalla. Kainuun ja ympäristön piensijoittajat, työläissääsätäjät, ovat joka tapauksessa menettämässä säästöosakesijoituksensa.
Pahalta näyttää.
http://yle.fi/uutiset/nyrstar_selventaa_talvivaara-kantaansa_tuemme_mutta_emme_rahallisesti/6958298
Kreikan valtio pumpattiin konkurssiin syytämällä sen kapitalisteille rahaa - Kreikan työläiset maksvat saks. ranskal. sijoitttajille viulut.
Suuri yritys sieppasi aika suurelta yritykseltä Nokialta tuotannon.
Nyrstar, suuryritys, on sieppaamassa Talvivaaran kaivoksen. - piensäästäjät ryövätään ohessa-
Muistakaa minun sanoneen, kun Talvivaara myöhemmin tahkoaa suuria voittoja, että yrityskaappaus tehtiin fiinisti.
Talvivaaran tilanteesta ei valtamedia näytä tietävän mitään tai ei halua tuoda faktoja esiin.
Osakekurssit laskee ja nousee. Se viittaa siihen, että saalistajat haaskalla pelaavat edullisia asemia.
Näkemykseni on, ettei Talvivaaran arvokas malmiesiintymä jää ottamatta. Pääomat käyvät keskinäistä sissisotaa ja odottavat miten paljon saisivat Suomen valtiota kupattua.
Kipsisakka-altaiden tyhjentäminen ja korjaaminen ei sentään ole iso asia. Myös uusia altaita tarvitaan koska nykyiset eivät riitä.
Kun homma ei toimi niin se ei toimi. Talvivaaran malmivarannot ovat suuret mutta liian laajalla alalla, liian köyhää malmia liuotuskasoille ja jätevesien käsittely alusta alkaen täysin kestämättömällä pohjalla. Kun ei moinen tuota niin kaivoksen perustajat jättivät ongelmanratkaisun "vähemmälle". Talvivaaran malmi on maaperässä kyllä mutta minun näkemykseni mukaan koko homma oli lähinnä pyramidihuijaus ja - näin maallikkona - olen antanut itseni ymmärtää, että bioliuotus toimii kyllä; suotuisissa oloissa ja rikkaammassa malmissa. Ei se; kolme-neljä kertaa olen minäkin tehnyt nappikauppoja TV:n osakkeilla vaikka kertanettoamiset pyörivät vain tuhansien, ei edes kymmenien tuhansien, hujakoilla miinus verot tietty. Että ei minulla TV:tä mitään sinänsä vastaan ole ja minusta nikkeli yms. varannot kannattaa hyödyntää. Mutta hallitusti ja kannattavasti. Ei noin kuten on tehty; mitä on jäänyt käteen? ainakin yksi kuolemantapaus, luonnon raiskaus ja valtavat velat. Yhteiskunta rakentanut infsraktuurin ja mitä on jäänyt käteen? Musta Pekka. Toki joku on tietenkin rahaakin saanut, eihän raha häviä.
JK: jossain oli hyvä juttu Suomen kaivospolitiikasta; se oli kuin aika villissä lännessä. Kehitysmaita lukuunottamatta mikään muu maa ei luovuta kansallisvarantoaan ulkomaisille kaivosyhtiöille niin halvalla kuin Suomi. Veloittavat monikymmenkertaisesti enemmän rahaa yhtiöiltä ja silti kaivokset perustetaan. Suomelle riittää kun joku kunta saa vähäksi aikaa sata työpaikkaa, pahimmillaan eivät verot koskaan maksa takaisin sitä summaa millä infraktuuraa on rakennettu. Älytöntä. Helmiä sioille.
"Talvivaaran malmi on maaperässä kyllä mutta minun näkemykseni mukaan koko homma oli lähinnä pyramidihuijaus"
En usko tuohon. Uskon että kapitalistit olivat tosissaan liikkeellä hankkimaan tuotannosta lisäarvoa. On näet jonkinlaista sisäpiirin tietoa. Sitä puoltaa sekin että yhtiö jakoi heti alussa bonuksia koko henkilöstölle.
Yhtiön vika oli ahneus. Lyhytnäköinen suurten pikavoittojen saalistus ja vain muutaman säästetyn euron tähden tuli romahdus.
Yhtiö rakensi muutamia prosessiin liittyviä saostusaltaita ja aloitti tuotannon. Kaikki ok tähän asti.
Muistatte kun eka sakka-allas vuoti. Syyksi asetettiin sää: Yllättäen Suomessa sataa vettä tai lunta joka muuttuu vedeksi ja siksi altaat täyttyivät. Lukija huomaa heti yhtiön hätävalheen.
Kun tuotanto alkoi, muutama hvyin rakennettu allas olisi riittänyt alkuun. Niitä olisi pitänyt rakentaa heti perään 10 -20 % enemmän kuin välitön tarve olisi ollut. Malmion alueella ei ollut maasta puutetta.
Toinen seikka: Altaiden alta rouhittiin kuoppa ja sakkavettä päälle ja maa petti. Käsitykseni mukaan 10 20 milj. alussa lisää altaisiin, kunnon pohjustus ja niitä riittävästi ja homma olisi toiminut. Prosessi olisi tuonut ylimääräistä voittoa perinteiseen metallin erotukseen nähden.
Altaiden takia on jo nyt tappioita tullut satoja miljoonia.
Pikavoiton tavoittelu kostautui. Voidaan kysyä myös paikallisten elyjen ja avien valvonnasta - mitä se oli.
Loppu tuli ennen loppua. Viikkoa ennen n. 500 koneyrittäjää matkasi monta päivää Sotkamosta yrittäjien kotiseuduille. Tiet olivat paikoitellen tukossa.
Koneurakoitsijat haistoivat jokaisen työpäivän olevan turha ja he menettäisivät saneerauksessa/konkurssissa saatavat. Nyrstar on suurin velkoja, eikä varat riitä sillekään
Toinen kysymys: Valtio suurimpana omistaja - ei tehnyt mitään vaikka heti alussa oli allasvajausta ja joka on perimmäinen syy.
Suurin velkoja, ylikansallinen yritys Nyrstar nappaa luultavasti alehinnalla Talvivaaran ja valtio, pienosakkaat sekä koneurakoitsijat menettävät.
"JK: jossain oli hyvä juttu Suomen kaivospolitiikasta; se oli kuin aika villissä lännessä. Kehitysmaita lukuunottamatta mikään muu maa ei luovuta kansallisvarantoaan ulkomaisille kaivosyhtiöille niin halvalla kuin Suomi."
Tämä näyttää toteutuvan Talvivaaran kohdalla täydellisesti.
Hallituksella olisi tuhannen taalan paikka antaa mennä Talvivaara konkurssiin ja ottaa sitten kaivos haltuunsa. Kaivos on tuottoisa. Malmeja tarvitaan. Miljardikaan valtionvelkaa lisää ei ole mitään tuottoihin verrattuna. Luulisin että paljon vähemmän tarvitaan uudelleenkäynnistykseen.
Talvivaara on korottanut kv-kaivosfirma Nyrstarista tulleen Darin Cooperin tuotantojohtajan toimesta kaivoksen johtajaksi.
Se viittaa siihen, että Nyrstar luottaa kaivoksen tuottoon. Nyrstar on palauttanut luottonsa yrityssaneeraukseen.
Kaikki viittaa siihen, että Nyrstar kaappaa Talvivaaran ja luultavasti Suomen valtiota suurena osakkeiden omistajana jymäytetään.
Tuotannon virheiden järjestely tuskin maksaa 100 milj enemmän ja se on pisara miljardeihin kohoavasta vuosituotosta, kun kaikki toimii. Kaivoksen ja malmin esierottelun järjestäminen ympäristöä tuhoamatta on mahdollinen mikäli vain Suomen viranomaiset ovat tiukkana.
Mikäli Nyrstar onnistuu kaappauksessa, Suomi ei ole Afrikan maita kummempi. Niissä kv-yhtiöt tekevät mitä tahtovat.
Kuinka tässä nyt sitten sijoittajille käy. Häviävätkö he rahansa vai rikastuvatko he. Olisiko sittenkin kannattanut ostaa Talvivaaran osakkeita?
Yleensä yritysten konkursseissa (saneerauksissa) piensijoittajat menettävät kaiken tai suuren osan. Piensijoittajilla tarkoitan palkkatyöläisiä, jotka olettavat saavansa säästöille suurempaa korkoa kuin pankissa.
Konkursseissa ja talouskriisien aikana pientuotantoa suistuu ja suuremmat yritykset nielaisevat pieniä tuottajia. Tapahtuu ns. monopolisoitumiskehitystä.
Talvivaaran kohdalla alueen piensijoittajat ovat vaarassa menettää kaiken.
Nyrstar on suuri kv-kaivosyritys ja suurin Talvivaaran velkoja. Se ei taatusti kumartele kainuulaisten ukkojen ja mammojen säästöjen perään.
Globaalien sääntöjen mukaan Suomen hallitus tekee mitä Nyrstar tahtoo. Markkinoiden vapaus ja ensisijaisuus valtion edusta piittaamatta. Pelkään pahoin, että Nyrstar ja EK Häkämiehen johdolla sanelevat hallitukselle ehdot.
Ulkolaiset kaivosyhtiöt eivät juurikaan Suomessa maksa veroa. Hallitukset eivät niin ole pyytäneetkään.
Hallituksella olisi mahdollisuus ottaa Talvivaara haltuun, sijoittaa sinne muutamia satoja miljoonia ja homma toimisi.