10m pellinkiläinen moottorivene

Olen ajatellut hankkia tömmösen retkiveneeksi, kulkevat hyvin ja kovaa.
Onkohan se hyvä merivene, sellainen jossa on vain pieni ajohytti keulassa muutoin avoin?
10404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

En tiedä. en ole koskaan ollut edes sellaisen kyydissä tai enpä edes tiedä miltä tollanen laite näyttää.

Äänestä

Jokainen on tietysti yksilö. Yleensä aidot pellinkiläiset ovat hyviä veneitä.

Äänestä

Kunhan siinä on kunnolla voidellut ja laakeroidut männäntapit.

Äänestä
  • meikäläinen voitelee vain jarrulevyt

    Äänestä

Voi ehkä olla, kannattaa kokeilla.

Äänestä
  • Ei se o pole sua päästä sisään

    Äänestä

  • kokeilija2 kirjoitti:

    Ei se o pole sua päästä sisään

    Ei ne penaalin terävimmät kyllä tänne näemmä kirjoittele.
    Kuspäitä näyttää riittävän. :)

    Äänestä

Pellinkiläinen on hyvä. Mutta tsekkaa ekaksi mootorin kunto. Paras kone on Volgan moottori marinoituna. Vaikka takaosa on avoin, se ei tarkoita että meisseliä pitää jurrissa heilutella jokaiselle vastaantulijalle. Näitä näki tarpeeksi viimekesänä.

Myös avonainen takatila teki sen, että moni näki kun näiden paattien kanssa ajelijat leikkivät pippeleillään kilpaa. Pervoilivat ihan näkyvästi, eräskin otti poskeen kaveriltan kesken onkimisen ja molemmat olivat raavaita miehiä, ehkä viisikymppisiä. Jokin homojuttu noihin liittyy.

Ko.paatissa on myös yksi ongelma, se on saanut huonon maineen, juurikin tuon ed. mainitun vuoksi.

Äänestä
  • Sopi sitten mulle, tykkään poskeen ottamisesta ja samalla voi sitten antaakkin.
    Kirjoitteleppas mulle osoite niin poskeen sattuu varmasti tulemaan.

    Äänestä

  • Gulf of botnia kirjoitti:

    Sopi sitten mulle, tykkään poskeen ottamisesta ja samalla voi sitten antaakkin.
    Kirjoitteleppas mulle osoite niin poskeen sattuu varmasti tulemaan.

    Kannattais varmaa kirjoitella tonne, siellä kirjoitellaan omilla tunnuksilla, vastausten ollessa asiallisempia: http://www.puuvene.fi/keskustelu/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Gulf of botnia kirjoitti:

Olen ajatellut hankkia tömmösen retkiveneeksi, kulkevat hyvin ja kovaa.
Onkohan se hyvä merivene, sellainen jossa on vain pieni ajohytti keulassa muutoin avoin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu