Etelä- Suomesta leikataan sekä kansallista 141-tukea, että EU:n rahoittamaa CAP-tukea. Näitä kaksinkertaisia tukileikkauksia maatalousministeri Jari Koskinen on ilmoittanut paikkaavansa luonnonhaittakorvaukseen tehtävällä korotuksella.
Kaiken tämän seurauksena maatalous saa 40 miljoonaa euroa vähemmän tukia vuonna 2015 kuin nyt. Tiedämme, etä elinkeino kärsii kannattavuusongelmista. Onko tämä sopimus maataloudelle hieno ja hyvä ratkaisu..
Kaiken tämän seurauksena maatalous saa 40 miljoonaa euroa vähemmän tukia vuonna 2015 kuin nyt. Tiedämme, etä elinkeino kärsii kannattavuusongelmista. Onko tämä sopimus maataloudelle hieno ja hyvä ratkaisu..
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ratkaisu on äärimmäisen huono maatalouden ja veronmaksajien kannalta. Tukiaiset tulee lopettaa kokonaan ja pysyvästi. Näin kuollut maatalous voisi elpyä. Suurmaanomistajat ovat jo kolme sukupolvea vapaamatkustaneet veronmaksajien rahoilla ja kerjäävät aina uutta jatkoa...
Minä ainakin olen saanut tukea ihan kivasti. Minulla on ollut parhaimmillaan neljä ilmaista työntekijää. Siis ilmaista, ei euroakaan liksaa tarvinnut maksaa.
Olen saanut erään tuotteen kehittämiseen ilmaista rahaa sen mitä viitsin pyytää, mitään takaisinmaksu tai jälkijuttuja ei ollut. Nyt on markkinoilla tuote ja tulot tulee vain mun firmalle.
Nyt lähden kehittämään vientiä eteenpäin tuotteelleni ja monesta paikasta on sanottu, että rahaa saa kyllä viennin aloittamiseen ja asiantuntija apua.
Aloittelemme keväällä kurssitusta, jossa yks koulutuslaitos antaa täsmäkoulutusta viidelle tyypille. Ne on puoli vuotta ilmaiseksi harjottelemassakin meillä (=töissä) sitten niistä kaikki kykenevät tulee meille töihin. Ihan ilmaiseksi saan koulutuksen noille.
Minua kyllä ainakin yhteiskynta tukee, ihan kivasti. Väitän toimintaolosuhteitteni olevan paljon paremmat kaikin puolin kuin kotitilallani veljelläni on, joka saa noita tukia.
En missään tapauksessa vaihtaisi hänen tilanteeseensa, jossa yhteiskunta määräisi tuotteideni hinnan alle tuotanto kustannusten ja sitten saisin tukea, armosta, juuri sen verran, että pysyn nippanappa hengissä.
Sinä voit vaihtaa farmariksi jos katsot siinä olevan paremmat toimintaedellytykset.
Ota kuitenkin huomioon, että maanviljelijänä et saa vähentää verotuksessa tärkeimmän ja kalleimman tuotantovälineesi hankintakulua, maan hinta pitää maksaa verotetuilla tuloilla.
Muista sekin vanha ohje, että jos haluaa kuolla katkerana, kannattaa aloittaa tyytymättömyydellä. Elämä on kaikilta osin itsestä kiinni.
On sympaattista kun tuki-einarit avautuvat ja kerotvat bisneksistään... Kyllä se siitä...
Moni menestyy yrityksessään ihan oikeasti ja ilman tukiaisia. Kepuliskojen on vain vaikeaa päästä tästä perinteestään, jonka ovat imeväisikäsestä lähtien oppineet.
Maataloustuet on työläisen sosiaalitukea,
Valtio euroopan unioni osallistuu dyynarin ruokakustannuksiin.
Se on metkaa sosiaalitukea kun se tulee kun käy kaupassa. Stä ei tarvitse hakea mistään erikseen.
harhainen sosialistinen käsitys että ruoka pitää olla ilmaista