MDMA ja tietyt lääkkeet..

Olen kuullut serotoniinisyndroomasta, joten ajattelin kysyä että kuuluvatko Seronil(SSRI) ja Ketipinor Seroquel Prolong(SNRI) näihin, jotka voivat aiheuttaa sen? Vai aiheuttaako pelkästään MAOI(en varma miten kirjoitetaan)tämän syndrooman? Onko kellään kokemuksia?
115555
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Vedin Ibizalla essoja 2-3 illassa viikon ajan muutama vuosi sitten ja mulla Cipramil Diapam lääkitys ja ei ollut mitään vaaratilanteita. Ainoastaan essot ei kolisseet niin hyvin kuin ennen lääkitystä

Äänestä

SSRI lääkkeistä ei sulle mitään hyötyä jos vedät essoja. eikä essot toimi odotetusti niden kanssa. Jos essot on sulla käytös useinkin niin varmaan siksi olet joutunut SSRI ja ketipinorit hommaamaan. Jos sä olosi haluat parantuvan ja haluat terveeksi niin hoida ensin kuntoon päihdeongelmasi. Mieleterveysngelmasi tulee vaan paheneen ja päihdeongelma syveneen jos et hlua irrottautua päihteistä. Mikään määrä lääkkeitä ei tule oleen ratkaisu aan se, että opit elämään tätä elämää selvinpäin. Ei ole mahdotonta. Onnistut lultavasti kaikessa paremin ku raitis elämän tapa vakiintuu ja löydät itsesi, itsetuntosi ja luottamuksen. Päihteillä muutat vaan kokemustasi todellisuudesta. Elät valhessa.

Äänestä
  • Niinpä niin. Mistä edes päättelet AP:n kärsivän "päihdeongelmasta"?
    Hänhän tiedusteli, voiko hänen lääkityksensä mahdollisesti aiheuttaa potentiaalisesti kuollettavankin serotoniinisyndrooman MDMA:n kanssa.

    On aivan tervettä jos nauttii satunnaisesti MDMA:n maailmaa kaunistavasta vaikutuksesta ja on suositeltavaa myös tietää voiko lääkityksellä olla negatiivinen vuorovaikutus aineen kanssa.

    Äänestä

harva Madamea käyttää, jolla ei olisi jo muutakin päihdekäyttöä taustalla ja /tai rinnalla. Mistä sinä tiedät, että aloittaja nauttisi "satunnaisesti":)? Satunnaisesti voi olla kaikkea päivittäisestä kerta kuuhun tai pari kertaa vuodessa. Mitä useammin sit maailmaa haluaa kaunistaa ( miksi olisi muuten siihen tarve ? Terveenä sietää maailman sellaisena ku se on )sen useammin tarjoilee selitykseksi satunnaista.. kokemus opettanut. Hyvä kyllä että kysyy lääkkeiden vaikutuksesta. On hyvä myös kysyä miksi käyttää ja mihin se voi johtaa ?Ja on uskallettava kysyä myös sitä kuinka paljon elämäni pyörii eri kemiallisten tuotteiden ympärillä ja tahdissa.se vasta onkin rohkeaa kun siihen itse vastaa.

Äänestä

En ole vielä essoja kokeillut mutta tällänen tarjous on eteen tullut ja aloin tosissani harkita asiaa.. tarkotus ei ole itseään lähteä tappamaan, vaan saada jotain piristystä elämään. Tiedän ettei huumeet järkevimmästä päästä, mutta essoista tällanen käsitys tullut että ei oo niin kovia aineita kuitenkaan..?

Äänestä

Musta riski koukuttua on juuri silloin iso, kun haluaa matalaa mielialaa kohentaa. Ei kukaan tuntemistani esson tai muun käyttäjistä ole alussa ollut kuin kokeilija. Essoissa ei ole fyysiset vieroitusoireet kovat, mutta henkisesti sitoo hyvänolon toisto tarpeeseen ja ihminen tavoittelee mielihyvää. Koostumus voi olla sekalaista, vaikea tietää mitä tabletit sisältää ja voimakkuudesta. Henkisesti käyttö jättää jälkensä, kyky tuottaa mielihyvää itse valinnoillaan ja tekemisillään luonnonmukaisesti heikkenee. Ei jaksa nähdä vaivaa. Ahdistus lisääntyy joillakin paniikit alkaa. Rasitat omia aivojasi kun tyhjäät essolla serotoniini varastot. estottomuuden lisäännyttyä voit toimia tavalla josta et ole ylpeä seuraavana päivänä. tulee lisää ikävää oloa johon äkisti hakee helpotusta kemiasta. Kyllä sulla varmaan on vielä muita keinoja piristää elämääsi. uskallusta yritykseen.

Äänestä

Älä kokeile, se on pilannut jo monen elämän kun jää heti koukkuun. Tulee kuulemma sen verran hyvä olo että se on heti tyyliin uusiksi etkä sen jälkee puhukkaan muusta kuin niistä.Monia tapauksia nähnyt.

Äänestä
  • Mdma on metamfetamiinin johdos. Että siis ihan yhtä turvallista on kuin kokeilla metaa. Essoissa on sit myös näitä muitakin aineita seassa ja se vaikutus on sit aika kova jos hyvä pilleri osuu kohdalle. Jokainen päättää tietysti itse, mutta jos kokeilee niin kokeilee sit semmoista mistä on jotain tietoa ja joku muu on jo kokeillut ja tietää sanoa siitä jotain. Joku voi olla sit yliherkkä jollekkin ainesosalle..

    Äänestä

  • Böaaa kirjoitti:

    Mdma on metamfetamiinin johdos. Että siis ihan yhtä turvallista on kuin kokeilla metaa. Essoissa on sit myös näitä muitakin aineita seassa ja se vaikutus on sit aika kova jos hyvä pilleri osuu kohdalle. Jokainen päättää tietysti itse, mutta jos kokeilee niin kokeilee sit semmoista mistä on jotain tietoa ja joku muu on jo kokeillut ja tietää sanoa siitä jotain. Joku voi olla sit yliherkkä jollekkin ainesosalle..

    Kannattaa varoa hiiltä, vetyä ja typpeä, metamfetamiini kun on niiden johdos!

    ...
    Idiootti, ei kemiallinen johdos tarkoita sitä että farmakologisesti olisi minkäänlaista yhteyttä. Metamfetamiinilla ja MDMA:lla on täysin eriävät pääasialliset vaikutusmekanismit, täysin eri välittäjäaineisiin ja reseptoreihin.

    Äänestä

Lyhyt vastaus: Jos käytät mainitsemiasi lääkkeitä, saat tuskin juuri mitään vaikutuksia MDMA:sta isollakaan annoksella, varsinkaan euforiaa. Serotoniinisyndrooman riski on silti olemassa.

Pidempi vastaus:

MAOI:t eli MAO-estäjät yhdessä aivojen serotoniinitasoa nostavien aineiden kuten SSRI-lääkkeiden tai MDMA:n kanssa tuottavat serotoniinisyndrooman kaikkein herkimmin, mutta kyllä myös MDMA:n ja SSRI-lääkkeen yhteiskäyttökin voi sen aiheuttaa. Yleensä ei kylläkään aiheuta, mutta eipä MDMA oikein mitään iloakaan tuota SSRI-kuurilla.

MDMA:n euforisoiva vaikutus perustuu siihen, että se vapauttaa lyhyessä ajassa suuret määrät serotoniinia sieltä, minne sitä on varastoituneena, ja matalaan/normaaliin serotoniinitasoon tottuneet serotoniinireseptorit ovat yllättäen suoranaisen serotoniinitulvan kohteena. SSRI-lääkkeet estävät vapautunutta serotoniinia palaamasta sinne sen varastoihin, jolloin serotoniinitaso on jatkuvasti koholla, mihin serotoniinireseptorit turtuvat nopeasti ja tehokkaasti. Näin ollen serotoniinijärjestelmä ei reagoi normaalilla herkkyydellä serotoniinitason nousuun, ja vaikka reagoisikin, niin sen nousu valmiiksi epänormaalin korkeasta vielä korkeammalle on kuitenkin eri asia kuin nousu matalalasta/normaalista ylös. Ja kun SSRI-lääkitys tosiaan estää serotoniinia palaamasta sinne varastoon, niin sen seurauksena sitä on siellä tietysti vähemmän vapautettavissa.

Ketipinorin ja Seroquelin vaikuttava aine ketiapiini ei muuten ole mikään SNRI (mikä tarkoittaa serotoniinin ja noradrenaliinin takaisinoton estäjää, sellaisia ovat Cymbalta, Efexor ja Ixel), vaan neurolepti eli antipsykootti. Sekin heikentää MDMA:n vaikutuksia, mutta se tekee sen estämällä osaa serotoniini- ja dopamiinireseptoreista toimimasta. Samalla sekin aiheuttaa niiden reseptorien alassäätelyä (eli turtumista, herkkyyden ja määrän vähenemistä), joihin se sitoutuu.

Äänestä

Onko muuten mitään vaikutuksia jos vetää SNRI- ja SSRI-lääkkeitä yhtä aikaa(esim. Ketipinor ja Efexor), miten vaikuttaa toisiinsa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pöllypää kirjoitti:

Olen kuullut serotoniinisyndroomasta, joten ajattelin kysyä että kuuluvatko Seronil(SSRI) ja Ketipinor Seroquel Prolong(SNRI) näihin, jotka voivat aiheuttaa sen? Vai aiheuttaako pelkästään MAOI(en varma miten kirjoitetaan)tämän syndrooman? Onko kellään kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu