Osta vain MTK-vapaata ruokaa

Miksi ostaa kallista ja huonolaatuista suomalaisen maajussin tuottamaa ruokaa?

Suomessa pelloille syydetään erilaisia mömmöjä ja myrkkyjä enemmän kuin missään muussa EU-maassa. Ei ihme, että Suomessa odotettavissa oleva elinikä on paljon matalampi kuin esim. Hollannissa tai Saksassa.

Onneksi nykyään kaupoissa on vaihtoehtoja. Kannattaa valita näitä vaihtoehtoisia tuotteita.
1882
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Suomessa pellelle syydetään erilaisia mömmöjä ja myrkkyjä enemmän kuin missään muussa EU-maassa. Ei ihme, että Suomessa odotettavissa oleva elinikä on paljon matalampi kuin esim. Hollannissa tai Saksassa.

Äänestä

Työllistän vain ulkomaailaisia työntekijöitä. Virolainen on ahkerampi, taitavampi, luotettavampi kuin suomalainen loisija ja palkkat ovat oikeassa suhteessa tehtyyn työhön.

Äänestä

http://www.suomi24.fi/yhteisö/sites/suomi24.fi.yhteisö/files/imagecache/mina-profile-big-160/dec/698/8a84afac83970c3e05c0541da4e561bd.JPG?29129100

Onhan aloittaja syöneen näköinen.

Äänestä

Jos sen junttihallituksen toimet alkavat rakentaa tuhon tietä Suomelle, minun ei tarvitse jäädä siitä kärsimään tai edes sitä katselemaan. Lähellä on Helsinki-Vantaan lentokenttä, josta tuon tuostakin olen lähtenyt mm. niille lämpimimmille maille joksikin aikaa, tarvittaessa voin lähteä sinne pitemmäksikin aikaa ja vaikka lopullisesti. Jääkööt tänne sitä tuhoa seuraamaan ne, jotka ovat sen halunneet saada.
http://www.suomi24.fi/yhteisö/sites/suomi24.fi.yhteisö/files/imagecache/mina-profile-full-490/dec/698/59e97ee1122e4ece073955d4be8813e1.JPG

Äänestä
  • Kapi on taas korkkannut uuden ginipullon, ja tullut pöljäilemään saitille kuva-albuminsa kera.
    No narsitisuus teettää tuollaista, ja sille ei tosiaankan mahdeta mitään.
    Niin ja itse pöljyykisiensä tekijänä ei pysty siihen vakuttamaan, kun se hulluutensa on sairaan päänsä tuottamaa, ja hallitsee kaikkia tekemisiä.

    Joillakin muillakin näkyy olevan oma kapinsa, ja sillehän ei mahda edes ylläpito mitään. Mutta kyllä kaposemme on sentään yliveto tuossakin porukassa. :)))
    Monestikohan kaponen on käynyt ylläpidonkin kimppuun itkuvirsineen, on vain arvailujen varassa.
    No ainakin kerran tuo "mies" on itkenyt kepun puoluetoimistoon, kun pelkäsi, että Hietanen voi päästä politiikassakin pidemmälle kuin hän demareiden parissa.
    Kapihan on nyt poliittisen uransa huipulla demutiltuna kepupalstalla.

    Saira on sairas, joten ymmärtäkäämme häntä.

    Äänestä

Äänestä joka päivä kaupassa. En osta mitään, joka liittyy mtk:n tukiaispummaukseen, jos vain on vaihtoehtoa tarjolla. Kannattaa maksaa myös hieman enemmän, kun saa tukiaisvapaata jankestävällä tavalla tuotettua tavaraa.

Äänestä
  • Vaikeuksissa olet. Suomi on EU:n maataloustukiaisten nettomaksaja. Mutta kai sitä jotain ruokaa saa Euroopan ulkopuoleltakin.

    Äänestä

Kepuelintarvikkeet pilaa vielä kepun hiihtoliitto, ei siellä dopingia ja hormoneja säästelty, mikä olisi muuten toisin kepun lihatuotannossa, talomiehet lyö myrkyt kannikkaan, ei kepulainen paskantuottaja.

Äänestä

MTK-vapaata ruokaa? Siis kaiketi tällaista?

https://www.google.fi/search?q=belgian blue bull&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=oCeaUvKDI4i8ygPikIHIAw&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1276&bih=603

Äänestä

kapi paa jo nukkuun.

Äänestä

Niin juu se onkin parempi antaa nekin rahat muulle Euroopalle.
Suomihan maksaa 700 milj. enempi kuin sieltä saa.
Kyllä sieltä Ruhrin pelloilta varmaan tulee puhtaampaa ruokaa.
Mahtaa vain Suomen lisälasku tulla kovin suureksi jos kaikki ruoka
ostetaan muualta eikä meiltä pystytä pian mitään viemään.

Monelle voi vielä tulla nälkä kun ei saada enää lainaa millä maksaa
tuontia,voi siinä vielä maajussi olla arvossaan täälläkin.
Osta vaan ulkolaista jollet pelkää kaiken maailman myrkkyjä.

Äänestä
  • Juuei, kyllä muualla Euroopassa ziljoonat ihmiset kuolee myrkylliseen ruokaan, kertoo Maaseudun Pravda. :)))

    Äänestä

mitä valitat homo

oo syömätik

kerro sit

Äänestä

MTK on terroristijärjestö ja kepu on sen poliittinen siipi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kovat keinot kirjoitti:

Miksi ostaa kallista ja huonolaatuista suomalaisen maajussin tuottamaa ruokaa?

Suomessa pelloille syydetään erilaisia mömmöjä ja myrkkyjä enemmän kuin missään muussa EU-maassa. Ei ihme, että Suomessa odotettavissa oleva elinikä on paljon matalampi kuin esim. Hollannissa tai Saksassa.

Onneksi nykyään kaupoissa on vaihtoehtoja. Kannattaa valita näitä vaihtoehtoisia tuotteita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu