missä kalastajat ?

olemme ns. saariston pääkaupunkissa missä pitäisi olla tuoretta kalaa kaupoissa ja torilla mutta eipä vaan ole näkynyt pitäiskö kaupunkin vuokrata virolaisia tai thaimaalaisia kalastajia että saatais tuoretta kalaa kuntalaisille . tai sitten laittaa tienvarsikyltti hessundin sillalle aja keskustan ohi ei täällä mitään oo .
6358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mietippä asiaa hieman tarkemmin.Paraisille ainoastaan kaksi markettia jotka ostavat kalaa valatkunnallisella sisäänosto sopimuksella.Siinä asiassa ei ole paikkakunnan kalan myyjillä markkinarakoa vaikka antaisivat kalat ilmaiseksi s-taikka k-kaupalle. Jos sattumalta kaupaksi saisi olisi kalatuote rainbow/pirkka nimella siellä jäissä.Kauppiaskadulla on kalakauppa jossa myydään tuoretta kalaa ja valmistettuna aterioiksi ja on tosi hyvää ja suosittua.

Äänestä

Mina ei myy kala suomi kielinen.

Äänestä
  • Ja mina ei osta ruåtsinkielisen kala,se kala ei ole terve.Se kala on sisäsiittoine.

    Äänestä

S- ja K-ketjuilla kalalle omat hankintakanavat. Ja taitaa olla jopa niin että kalastajalla pitäisi olla kalliit jäähdytyshuoneet kaloille EU:n vaatimuksesta., oli niille käyttöä tai ei. Eli kalastaja ei todellakaan käy Reimarin takaovella kauppaamassa tuotteitaan.

Summa summarum, ammattikalastus vaatii isto panostukset, millään pikkuvene-ajatuksella et itseäsi elätä.

Äänestä
  • Olen aivan oikeassa.Ei s-ja k-ketju osta pientuottajalta mitään.Eikä kannattaisi niille tarjota edes.Tomaatit tulevat Paraisten S-markettiin jostain Korppoon-Houtskarin kasvihuoneelta ja ovat jo tullessa pehmeitä. (vai ovatko esikeitettyjä?)

    Äänestä

kyllä reimari otti ainakin vuosi sitten kalaa yksityisiltä mutta ei maksanut juuri mitään . paremman hinnan sai kun vei turkuun torille tutun kalastajan kojuun myyntin .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ottaa päähän kirjoitti:

olemme ns. saariston pääkaupunkissa missä pitäisi olla tuoretta kalaa kaupoissa ja torilla mutta eipä vaan ole näkynyt pitäiskö kaupunkin vuokrata virolaisia tai thaimaalaisia kalastajia että saatais tuoretta kalaa kuntalaisille . tai sitten laittaa tienvarsikyltti hessundin sillalle aja keskustan ohi ei täällä mitään oo .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu