Tuksu tuomitsi hel-vettiin isän, siskon, Arton, Hesyn, Jarnan,..

Tutkiva ryhmä raportoi 29.11.13 Tuksusta, sanankäytöstä ja langettavista päätöksistä:

”Julkisen Sanan Neuvosto (JSN)

On se kyllä kumma, ettei Julkisen sanan neuvosto (JSN), ota minkäänlaista kantaa siihen, miten Johannaa kohdellaan keskustelupalstoilla!

Ei, vaikka JSN:n tehtävänä on puolustaa sananvapautta, hyvää journalistista tapaa ja julkaisuvapautta, eikä sen toimivalta edes ulotu keskustelupalstoille. Johanna esittää pettymyksensä kyseistä instanssia kohtaan rakentavaa tapaansa seuraavasti:

"Julkisen sanan neuvosto, eikö vit-tu teistä ole mihinkään????
Vai rahakorvausta haluatte?????!" Johanna Tukiainen.

Ottamatta nyt yhtään enempää kantaa siihen, onko JSN:stä "yhtään mihinkään", ihan jo sen takia, että olemme heidän jatkuvan tarkkailun alaisina, voimme kuitenkin helpottaa Johannan taakkaa sillä, että JSN:n kautta tehty kantelumenettely on maksuton.

Pitää myös muistaa, että kantelun voi neuvostolle tehdä kuka tahansa, jonka mielestä lehdistössä, radiossa tai televisiossa on loukattu hyvää journalistista tapaa.

Seuraukset syylliselle ovat järkyttävät: "jos tiedotusväline neuvoston mielestä on rikkonut hyvää journalistista tapaa, sille annetaan huomautus, joka on julkaistava lyhyessä määräajassa. Ellei huomautuksen saanut tiedotusväline julkaise sitä, annetaan se muutoin julkisuuteen."

Julkaisemme korjauksen edellisiin kirjoituksiimme tässä samalla, siis jopa ennenkuin olemme edes saaneet JSN:n kehoitusta:

KORJAUS: Johanna Tukiainen on seksikäs, normaalipainoinen ja henkisiltä kyvyiltään tasapainoinen, lähes koko Suomen kadehtima tanssitaitoinen estradiviihdyttäjä, jolla ei todellakaan ole minkäänlaisia riippuvuussuhteita sen enempää alkoholiin kuin huumausaineisiin. Hänen yksityiselämänsä ei kuulu kenellekään, ei vaikka tähti itse ruotii niin kanssaeläjiään, sukulaisiaan kuin yleisöään julkisilla keskustelupalstoilla. Ryhmämme edellyttää, että kaikkinainen negatiivinen kirjoittelu lopetetaan välittömästi. Muuten suutumme ja mustaksi muutumme!”

Osa 1 (5).
44937
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 44

Vanhimmat

Jatkoa, osa 2 (5):

”Kas niin, nyt on Julkisen sanan neuvoston määräysvalta siis käsitelty.

Yhdymme Johannan ihmettelyyn siitä, että onko ao. neuvostosta oikeasti mihinkään. Yhdymme, vaikka keskustelupalstat eivät ihan suoranaisesti kuulukaan JSN:lle muuten kuin siten, että vastaava päätoimittaja, joka löytyy usein myös nettipalveluiden takaa, vastaa myös siitä, mitä niillä kirjoitellaan.

Siksi usea palsta on valjastanut palvelukseensa ns. "moden", joka eliminoi/piilottaa pahimmat kommentit.

Esimerkiksi Seiskan mode poistaa Johannan mukaan kaikki häntä ylistävät ja puolustavat kommentit, mikä sekään ei välttämättä ihan osu JSN:n päätäntävaltaan. Sitä sanotaan suomeksi tiedotusvälineen oikeudeksi valita ne uutiset, joista se haluaa kertoa. Olettaen siis, että ao. palstalle ikinä yhtään ylistävää/puolustavaa kommenttia tulee.

Katsellaanpa sitten vaikka ihan huviksemme nopeasti sitä, että mihin JSN olisi voinut puuttua, jos sen valta ihan oikeasti ulottuisi keskustelupalstoillekin. Aloitetaan vaikkapa nimeltä mainittujen henkilöiden kunniaan puuttumisella.

"Hintti (Joni) Virtanen raiskasi Julian ja sillä on HIV."

"Juha (Immonen) ehdotteli vielä jatkoja, mutta hän onkin sairas ja kleptomaani ja mahdollisesti tuhopolttaja ja Hesperiassa hoidossa tavaten näädän "jolla on koko käsivarret viillelty paksuille haavoille."

"Tahelleen sytytetty tulipalo! Kuollut Tanja!
Hesperiaan ei joudu masennuksesta." (Juha Immonen)

Edellä olevat lauseet ovat siis suoria lainauksia (copy-paste) Johannan julkisilta internet -seiniltä.

Seinät, joille Johanna voi/saa kirjoittaa tosin ovat viime aikoina käyneet aika vähiin, FC (niinkuin Julia sen muotoilee) on kaadettu, Glamour Dolls -päikky kaapattu, jne.

Päikyn palveluntuottaja tosin ilmoittaa, että domainia ei ole maksettu määräajassa, josta johtuen se suljettiin. Mutta tähänkin valheeseen tulemme aivan varmasti saamaan Julkisen sanan neuvoston langettavan päätöksen, kunhan Joel -veli vaan ehtii sellaisen väsätä.”

Osa 2 (5).

Äänestä

Jatkoa, osa 3 (5):

"Kun homot, joita Johannan mukaan myös presidentti Sauli Niinistö inhoaa,
on käsitelty, voidaankin siirtyä omaan henkilökuntaan.

Ensimmäisen aallon saa vastaanottaa ex-keikkamyyjä Mia Oksanen, joka sai kunnian vastaanottaa myös surullisen kuuluisan rottapostin.

"Tässä on nyt jotain hämärää.......jos ex-keikkamyyjäni Mia Oksanen Halsualta, joka oli törkykirjani takana, on vaikka mennyt lahjomaan tietyt henkilöt käräjäoikeudesta niin silloin tuollainen voi vaikka rapsahtaakin!!!!!! Siis joo, nyt mä sen tajusin!!!! Artolla ei ole penniäkään rahaa, Mia Oksanen on mennyt maksamaan käräjäoikeuteen jotta saan mahdollisimman kovan tuomion!!!!"

Noin, yhdessä kappaleessa syytetään ensinnäkin nimeltä mainiten henkilö siitä, että tämä on lahjonut käräjäoikeuden ja samalla syytetään Suomen oikeuslaitosta lahjoman vastaanotosta.

Mutta koska tämä on totuus asian tultua tietoisuuteen nimenomaan J. Tukiaisen kautta, tähän(kään) ei JSN:n tarvitse puuttua. Onneksi kuitenkin persaukinen Arto vapautetaan tästä synnistä, varmaankin siksi, että ao. herralle niitä syntejä saadaan ladatuksi muutenkin.

"Jokainen mieheni on ollut älykäs tähän asti paitsi Arto.
Mutta kiero hän on, siitä ei pääse mihinkään."

Kuitenkin Arto on ainoa, kenen kanssa tuli mentyä naimisiin...

"ARTO ON KURISTANUT LUKUSIA NAISIA VUOSIKAUSIEN AJAN EIKÄ KUKAAN NAINEN OLE USKALTANUT TEHDÄ SIITÄ ROTASTA RIKOSILMOITUSTA "KOSTON" PELOSSA!!!!!!!

Jos kuristaminen on jatkunut vuosikausien ajan, herää tietysti kysymys siitä, kuinka kovaa sitä on sitten kuristettu. Normaalisti, kuristamisen oppikirjan mukaan, lopputulokseen päästään jopa ihan muutamissa minuuteissa. Myös se väite, että syytetty olisi kuristanut "useita naisia" tod.näk. siis samaan aikaan, herättää kysymyksen siitä, että miten se käytännössä olisi mahdollista.

"Arto tietty kiisti kaiken ja valehteli kaiken. Ihan pokkana, kuten juuri psykopaatti tekeekin. Julia oli vielä todistamassa oikeudessa mun kuristamisestani, plus mulla oli ääninauhat, mutta ei auttanut. Tämä tarkoittaa sitä, että käräjäoikeuden sisällä päättäjissä on näätiä!!!"

Että vielä tämäkin, käräjäoikeuskin on miehitetty näädillä, jotka eivät erota totuutta selvästä valheesta, vaikka esillä on niin ääninauhoja kuin pilleripöllyssä oleva sisko. JSN HALOO! Teille olisi hommia! Johannahan ei koskaan valehtele, ei ainakaan ihan pokkana!”

Osa 3 (5).

Äänestä

Jatkoa 4 (5):

”Psykopaatti manipuloi kaikki kuten sanoin, Länsmanilla ilmainen oikeusavustaja ja minulla maksullinen juristi, jonka maksan ihan omilla työrahoillani!!!!! HAISTAKAA PAS-KAA SUOMEN "OIKEUSVALTIOVALTA" !!!!!!!!"

No, oikeudenkäyntipöytäkirjojen mukaan myös Johannan juristin maksoi valtio...

Sen sijaan Suomen oikeusvaltiovalta on vielä hieman hakusessa, mutta heti kun se löytyy, he ovat luvanneet haistaa kyseisen eritteen tuoksua välittömästi.

Tähän asti tunnettuja ovat olleet joko oikeus tai valtiovalta, mutta näiden yhdistelmä on jokin uusi laji/rotu, jota juuri tällä hetkellä kuumeisesti etsimme.

Eiköhän edellä mainitut riitä Artosta. Esimerkkejä olisi riittänyt vielä vaikka kuinka, mutta kuten aiemminkin todettu, internet on rajallinen, eikä sinne määrätöntä määrää tietoa mahdu.

Otetaan sen sijaan ehkä raskain lainaus, teksti, joka on johtanut jopa maalliseen tutkintapyyntöön. Taivaallisista tuomioista/tutkintapyynnöistä heti tämän jälkeen:

"Ensinnäkin ihana Elli, tulet maksamaan tästä ja kovat rahat!! Ensinnäkin juristini lähettämä kirje minulle kauttasi oli: "Etsimme koirille sijaisperheitä ja jos emme löydä niitä, joudumme lopettamaan kaikki koirat."

Ensinnäkin, minä lopetan sinut Elli Valtonen, ennenkuin sinä lopetat yhtäkään koiraani!!!!!

Laitan vaikka pommin koko Viikkiin, jossa vapautan myös häkeissä olevat eläimenne! Kukaan ämmä ei määrää tässä maassa että koirani otetaan huostaan ilman mitään kunnon syitä saati että uhkailet vielä heidän lopettamisellaan!!

Kuten sanoin jos en saa omia perheenjäseniäni takaisin niin uusi mieheni tulee lopettamaan sinut Elli! Ja onneksi mieheni sattuu olemaan turvallisuusalalla, kuten sanoin hän vaikka pippurisuuttaa sinut kuoliaaksi, ei voisi vähempää kiinnostaa saa-tanan akka!!!!!"

Turvallisuusalalla oleva mies on jo matkalla pippurisuuttaamaan Elli Valtosen, joka huostaanotti Johannan koirat ilman mitään kunnon syitä. Toki Viikissä saattaa poksahtaa myös pommi.

Tämä pikku purkaus on poliiseilla raskaassa tutkinnassa, sillä Elli sattuu olemaan viranomainen, johon kohdistuvat uhkaukset otetaan automaattisesti hieman tarkempaan syyniin kuin vaikka romani-homo-tuhopolttaja Virtaseen kohdistuvat.

Mutta siitä voitte olla varmoja, että kun tämä Elli-case jossain välissä pääsee tuomioistuimeen asti, syyllinen tähänkin on aivan joku muu kuin Johanna Tukiainen. Siksi Julkisen sanan neuvoston pitäisi puuttua tämänkin asian uutisointiin jo nyt, ja nopeasti.”

Osa 4 (5).

Äänestä

Lopuksi osa 5 (5):

Ja aivan lopuksi, Johannan itselleen kehittelemä vapauttava ajatus.
Johannahan inhoaa ihmisiä, jotka ovat uskossa ja hakkaavat kanssaihmisiä Raamatulla päähän. Itse ei neitokainen tähän sorru. Ei, vaikka kirjoittaakin:

"Jos minä en pysty kostamaan artolle, niin Jumala kostaa.
Olen vain lahkolaisuutta vastaan, sekä muiden tuomistemista hel-vettiin."

Tähän mennessä Johanna on tuominnut hel-vettiin vasta isänsä, siskonsa, Arton, melkoisen osan The Huojuvista Homoista, Helsingin Eläinsuojelun, Jarnan, osan Glamour Dolls -tanssijoista, enkelisiivoojan, käräjäoikeuden, Hymyn, Hymyn Lahtosen, Mia Oksasen, isänsä, Jasmine/an, Seiskan moden, Hymyn moden, näädät kaikki ne ihmiset, joita jollain lailla voi epäillä näädiksi, Metropolin kuvaajan, joka otti Herttoniemen rannassa kuvia, Joe Paskon, meidät, etc. etc.

Jollei muuta siis ole odotettavissa, niin tuolla porukalla siellä tulevassa hel-vetissä tulee olemaan ainakin hauskaa! Ja ryhmämme saa vihdoin sen oluttuopin, jonka Joe Pasko on meille velkaa.”

Osa 5 (5).

Blogiin: http://tutkinta.blogspot.fi/2013/11/julkisen-sanan-neuvosto-jsn.html

-ssss-

Äänestä

Loukataan ja haukutaan suku, omaiset ja läheiset ihmiset. Kerrotaan ihan kaikki. Lopuksi taas tuttu: jättäkää perheemme rauhaan!

Äänestä

Käristyy itte hel-vetissä, kun aika koittaa, possunsa pääsee ja
koirat taivaaseen, omistaja ei.

Äänestä

Blogitekstissä mainittu kaupungin eläinlääkäri Elli Valtosen tappouhkaus kuvana:

http://aijaa.com/FyM1rH

Edelleen, 21.8. aamuyöllä Tukiainen facebookitse uhkasi yhä tappaa Valtosen:

”Tapan sut Elli, pidät koiria häkeissä ilman omistajien lupaa!!!!!!!!"
”Elli kohta tulee pas-kaa niskaan!!!!!”
”Oon mielummin itse häkissä kuin viattomat koirat per-kele!!!!!!!!”

Äänestä
  • Kyllä huomaa että tietty elämänhallinta on hukassa.Toivotaan lemmikeille rauhaa jota tuskin saavat.Eläinsuojelija on vain tehnyt työnsä ja kyllähän niitä juttuja on netissä ollut miten niitä koiria on kohdeltu.Yksikin koira olisi työläs hoidettava Tukiaiselle niin miksi ihmeessä näitä eläimiä täytyy ottaa tällainen lauma.Sikakin on vaativa hoidettava.

    Äänestä

Tottakai Poliisi tutkii tällaiset viranomaiseen kohdistuvat uhkaukset.
Tuksulle tulee tuosta käräjäoikeuskeikka kovat rapsut.

Äänestä

Piikki pyllyyn ja lepositeisiin, koko tuksupuksu, lepäämään lataamoon

Äänestä

Oksasen Miaan on kohdistunut ainakin laittomia uhkauksia, joista Tuksu joutuu - tietenkin - edesvastuuseen. Mutta vielä ehtii paljon tapahtua, ennen kuin Tuksu on saatu vankilaan, mikä tietysti lisää vankilapäivien määrää...

Äänestä

Tässä on mukavasti edessä Itsenäisyyspäiväviikonlopun keikat, jolloin rytisee, sekä joulunaika, jolloin on aina tapahtunut Tukiaisilla kaikenlaista.
Niin nytkin tapahtuu.

Äänestä
  • Onko jossain tiedossa keikka päivänäätiä eiku määriä tai paikkoja?

    Äänestä

  • Gkgv kirjoitti:

    Onko jossain tiedossa keikka päivänäätiä eiku määriä tai paikkoja?

    Tuksulla ja Koomalla on kai keikka Itsenäisyyspäivän aattona to 5.12.Pohjanpojassa Helsingissä ja sitten lauantaina 7.12. Papillonissa Riihimäellä.

    Äänestä

  • Dolls-Sekosiskot kirjoitti:

    Tuksulla ja Koomalla on kai keikka Itsenäisyyspäivän aattona to 5.12.Pohjanpojassa Helsingissä ja sitten lauantaina 7.12. Papillonissa Riihimäellä.

    Nämä keikat ovat ilmeisesti vaakalaudalla tai peruuntuneet jo, koska Jarna on ponnistellut viime viikot peruuttamisten puolesta kaksin käsin.

    Äänestä

  • Peruuntuneetko? kirjoitti:

    Nämä keikat ovat ilmeisesti vaakalaudalla tai peruuntuneet jo, koska Jarna on ponnistellut viime viikot peruuttamisten puolesta kaksin käsin.

    Ne näkyvät vieläkin ravintoloiden omilla sivuilla.

    Äänestä

  • Saas nährä! kirjoitti:

    Ne näkyvät vieläkin ravintoloiden omilla sivuilla.

    Käsitykseni mukan tulevasta Dolls-viikonlopusta ei selvitä ilman väkivaltaa.

    Äänestä

  • Voi käydä kylmät kirjoitti:

    Käsitykseni mukan tulevasta Dolls-viikonlopusta ei selvitä ilman väkivaltaa.

    Toivottavasti selviämme viikonlopusta ilman ihmisuhreja.

    Äänestä

  • Ei raatoja, kiitti kirjoitti:

    Toivottavasti selviämme viikonlopusta ilman ihmisuhreja.

    Jänskättää... Tuksulla on niin paljon riitoja ja velkoja joka suuntaan...

    Äänestä

En voi käsittää että nimeltämainittuja henkilöitä voi parjata ja haukkua keskustelupalstoilla,minusta ilmanmuuta poliisiasia.Tämä on aivan uskomattoman sairasta ja törkeää.Voisiko joku lakialan henkilö ottaa tämän asiakseen.Poliisihan saa kyllä selville kirjoittelijat,sitten käräjille ja se ei todellakaan ole kirjoittelujen kohde joka maksaa korvauksia törkeästä kunnianloukkauksesta.

Äänestä
  • Ota ihan rauhallisesti. Kaikki on hyvin.... nooh, onko nyt jo parempi.

    Äänestä

  • Näitä ketjuja menee palstalla kaksi?

    Äänestä

9 tuntia, 34 minuuttia sitten | Johanna Tukiainen

Sekä myös heille jotka ovat minua vastaan rikkoneet. Päästä minut pahasta, sillä Sinun on kunnia, voima ja valta iänkaikkisesti. Suojele minut vihollisiltani ja vihaajiltani. Amen.

Äänestä
  • Jarnan kuitti 2.12.

    ”Tulin tänne vilkaisemaan mitä täällä tapahtuu, niin ekana viesti ´stalkkaaja Jarna jätä rauhaan´, no nii en ole missään vaiheessa nyt ottanyt yhteyttä, tuossa lauseessa annetaan ymmärtää että vaanisin jossain. Voi luoja! Äsken kyllä laitoin viestiä, että lopettaa musta puhumisen. Käytän energian muuhun kuin Johannaan, toivoisin hänenkin niin tekevän.”

    http://www.seiska.fi/Kayttajien-sisaltoja/No-jopas/1025233

    Äänestä

Immoskakin on saanut osansa hel-vetinlieskoista. Tuksun viesti 4.12. illalla:

”Mä huusin täyttä kurkkua eilen Juha Immoselle puhelimessa. Muisti mennyt, en muista edes, miksi, ja sitten sammuin, tosi upeaa!!!!! se soitti mulle humalassa itse. silläkin tosi paha alkoholi ongelma!!!"

Äänestä
  • Tuon viestin Tuku lähetti Julialle 25.10. illalla.

    Äänestä

  • Tuksu tuossa hieman jo tunnustaa, että hänellä on tosi paha alkoholiongelma."
    Miksei sitten tee asialle mitään?

    Äänestä

Tuksun viestittelyt ke 4.12. myöhään illalla ja to 5.12. ensihetkinä:

1) ”Huomenna (5.12.) menen tapaamaan isääni sairaalaan. Pahoille voimille kuten näädille ei saa antaa valtaa, hyvä on kuitenkin se joka voittaa loppupeleissä.”

Äänestä

Vieläköhän Pappamuratti on Auroran lataamossa ja Julia Meilahden sairaalassa?

Äänestä

Pappa on tiettävästi yhä Aurorassa, mutta mies taistelee urheasti ja itsensä likoon laittaen. Tekee kohta näyttävän paluun. Julia on päässyt pois Meilahden letkuista merinäköalahuoneestaan, mutta on vain päivien kysymys, kun ambulanssi palauttaa hänet sinne takaisin.

Äänestä

Tukiaisten perheessä nämä joulupyhät ovat tänäkin vuonna jännittävää aikaa. Seuraavaa glamourkäännettä odotellessa...

Äänestä

Tuksu aikoo oikeasti tehdä valituksen Julkisen sanan neuvostoon,
mikäli on uskominen hänen kirjoitustaan SeiskaLivessä 16.12.2013 illalla:

"Joni Virtanen ei ole ainoastaan romani ja homo.
Hän on myös kleptomaani, valehtelija ja naisten hakkaaja.
Teen valituksen julkisen sanan neuvostoon törkeästä "paljastuskirjasta",
en ole tuntenut koko Romania kuin vasta viikon."

Äänestä
  • Tuksu kirjoitti SeiskaLiveen 17.12. klo 10:50:

    "Ei vit-tu suoraan sanottuna miten Suomi on täynnä avohoitopotilaita mielisairaaloista!!!!! Onneksi sentään isäni pidetään sairaalassa!!!!!"

    Äänestä

Saattaa ihra tiristä ku Big-J lopulta joutuu manalan kautta helvetin ikikuumien liekkien nuoltavaksi. Tirrrirrirrirrirrrrr......

Äänestä
  • Tuksun tie todellakin vie hel-vetin liekoihin, syntitaakka on jo huomattava.

    Äänestä

Julian ainoa pelastus olisi ollut täydellinen ero Johannasta.

Siihen Markku-isä ja Marja-äiti yhdessä pyrkivät tänä syksynä aktiivisesti ja onnistuivatkin. Markun voimat kuitenkin uupuivat, mies joutui Auroran sairaalaan Isänpäivänä, ja tilannekontrolli pääsi hetkeksi herpaantumaan.

Julialla meni niin kauan hyvin, kun Johanna pidettiin kaukana hänestä.
Mutta Julian katkaisu ja loppuvaiheet menivät täysin pieleen siitä syystä, että Tuksu houkutteli hänet keikkakuvioihin, Poriin ja Harjavaltaan, kuukausi sitten.
Näin Isosisko Johanna manipuloi pikkusisko Julian mukaansa ja yhä huonompaan happeen. Julian lähtölaskenta vauhdittui dramaattisesti.

Nyt Tuksun Dolls Dancers -showbusiness on vaatinut veronsa: Julia on kuollut.

Äänestä

Iltasanomat raportoi 18.12.2013 aamulla:

”Johanna Tukiainen: "Äiti löysi Julian kuolleena sängystä”

Glamourtanssija Johanna Tukiainen on järkyttynyt Julia-siskonsa kohtalosta.
Johanna Tukiaisen 30-vuotias sisko Julia löydettiin Ilta-Sanomien saamien tietojen mukaan kuolleena sisarusten yhteisestä asunnosta Helsingin Laajasalosta maanantai-iltana. Kuolinsyystä ei tiistai-iltaan mennessä ollut tietoa. Helsingin poliisista vahvistettiin tiistai-iltana Ilta-Sanomille, ettei tapaukseen epäillä liittyvän rikosta.

Ilta-Sanomat tavoitti surun murtaman Johanna Tukiaisen tiistai-iltana.

- Julia oli yksin kotona monta päivää, kun minä olin keskustassa. Mulla oli koko ajan sellainen olo, ettei Julia saisi olla yksin, Johanna kertoi myöhemmin tiistai-iltana.

Johannan mukaan sisarusten äiti Marja Tukiainen löysi Julian kuolleena.

- Äiti lensi maanantaina Ruotsista Suomeen, mutta hän saapui liian myöhään. Julia löytyi kuolleena sängystä, Johanna Tukiainen kertoi.

Johanna Tukiaisen manageri Jarna Lahdenvuo puolestaan kertoi, ettei asunnosta löytynyt viitteitä alkoholinkäytöstä.

Artikkeli kuva: http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288633587190.html

Äänestä

Tuksu kertoi 18.12. iltapäivällä poistuvansa Helsingistä (... Jarna Lahdenvuon (Leskelän, Kervisen) luokse Nurmijärven Sorvankaareelle):

”Johanna Tukiainen: Julia halusi paratiisiin!

Johanna Tukiaisen sisko Julia Tukiainen löydettiin maanantaina 17. joulukuuta menehtyneenä kotoaan Helsingin Jollaksesta. Johanna näki Julian viimeisen kerran kaksi päivää ennen tämän kuolemaa.

- Julia sanoi, että hän haluaa Havaijille. Hänen suurin unelmansa oli päästä paratiisiin. Sanoin, että sinä pääset paratiisiin, Johanna sanoi Seiskalle tiistaina.

- Se oli hänen viimeinen lauseensa, jonka hän sanoi minulle: Julia haluaa paratiisiin, missä kaikki on hyvin ja onnellista. En voi uskoa tätä todeksi.

Johanna haki kriisiapua suruunsa tiistaina. Samana iltana hän kertoi Seiskalle vetäytyvänsä lepäämään ja rauhoittumaan Helsingin ulkopuolella asuvan ystävänsä luokse.”

http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Johanna-Tukiainen-Julia-halusi-paratiisiin/1027398

Äänestä
  • Toivottavasti Markku pääsee Julia-tyttärensä hautajaisiin.

    Äänestä


Julia pääsi Paratiisiin, 7L, 18.1.2014:

”Julia Tukiainen haudattiin: murtunut Johanna ei voi käsittää siskonsa kuolemaa

Joulukuussa menehtynyt Julia Tukiainen haudattiin tänään lauantaina. Julia laskettiin haudan lepoon vain lähipiirin läsnä ollessa. Intiimissä tilaisuudessa olivat paikalla Tukiaisten perhe ja muutamia lähimpiä ystäviä. Siskonsa menettänyt Johanna Tukiainen menetti myös parhaan ystävänsä.

- En ole vielä käsittänyt hänen kuolemaansa. Voin viime yönä todella pahoin, vatsaani särki. Se johtui stressistä, surun murtama Johanna kommentoi.

Julia menehtyi 17. joulukuuta vain 30-vuotiaana ja hänet haudattiin Malmin hautausmaalle.”

Artikkeli pari kuvaa: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Julia-Tukiainen-haudattiin-murtunut-Johanna-ei-voi-kasittaa-siskonsa-kuolemaa/1030284

Äänestä

Johanna Tukiainen mukiloi Markku-isänsä 23.1.14 illalla – Poliisi korjasi talteen! Selvää ja suoraa tekstiä Markulta tapahtumista (apukirjoittajan auttamana laadittu):

”Elämä ei aina ole helppoa ja tuskin sitä niin vanhaksi ja viisaaksi koskaan tulee, että osaisi aavistaa mitä uusi päivä tuo tullessaan. Tästä asiasta sain hetki sitten muistutuksen.

En enää tiedä mitä pitäisi ajatella, puhumattakaan, että osaisin arvioida mikä on järkevää. Perheemme asiat ovat joka tapauksessa niin julkisia, että Julian kuolema ja hautajaiset on pitänyt raportoida tarkasti kaikille, jotka korvansa kallistaa.

Ei kai tässä enää mitään pyhää ole, koko perheen voimin rakennetaan uraa puolin ja toisin. En enää pysty ymmärtämään missä ne rajat menee. Julian kuolemasta jäi viimeisiä sanoja viljeltäväksi, muistetaan kertoa mitä Julia olisi milloinkin halunnut. Mihinkään Julian kuolema ei tunnu vaikuttavan. Viimeiset sanat muistuvat mieleen, kun niillä voi omaa asiaa ajaa, mutta Julian kohtalo ei tunnu koskettavan, eikä siitä ole mitään opittu.

Sanon tämän äänen, koska olen vain niin umpikujassa ja tästäkin kirjoituksesta joka tapauksessa saan taas palautetta. Oletettavasti olen taas psykoosissa, dementoitunut ja minua käytetään hyväksi. Missään tapauksessa en voi olla uhri omassa kodissani. Minun pitäisi olla hiljaa, alistua ja antaa viisaampien hoitaa tiedottaminen. Nyt vaan riittää.

Annoin aikaisemmin haastattelun Hymylle ja nyt sain maksaa siitä.

Johanna saapui taksilla Jollakseen klo 21:30 (to 23.1.2014). Ulkoa kuului itkun sekaista sadattelua ja kohta alkoi ovikello soida. Tunnisti tyttäreni äänen, hän oli saapunut kutsumatta kylään. Minä olen tehnyt hänelle selväksi, että hän ei asu Jollaksessa, eikä hän ole tänne tervetullut öitään viettämään.

Mekastamisen kovetessa avasin kuitenkin oven, Johanna syöksyi sisään, meni eteisen lattialle selälleen makaamaan ja lopulta sekavasta selostuksesta ymmärsin, että Johanna oli vailla pankkikorttiani, muuten taksi vie vankilaan. Parkkipaikalla siis odotteli taksi rahojaan…”

Koko kertomus:

https://www.facebook.com/markku.tukiainen.5/posts/10202700080171998

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Torhohorvelo 1 kirjoitti:

Tutkiva ryhmä raportoi 29.11.13 Tuksusta, sanankäytöstä ja langettavista päätöksistä:

”Julkisen Sanan Neuvosto (JSN)

On se kyllä kumma, ettei Julkisen sanan neuvosto (JSN), ota minkäänlaista kantaa siihen, miten Johannaa kohdellaan keskustelupalstoilla!

Ei, vaikka JSN:n tehtävänä on puolustaa sananvapautta, hyvää journalistista tapaa ja julkaisuvapautta, eikä sen toimivalta edes ulotu keskustelupalstoille. Johanna esittää pettymyksensä kyseistä instanssia kohtaan rakentavaa tapaansa seuraavasti:

"Julkisen sanan neuvosto, eikö vit-tu teistä ole mihinkään????
Vai rahakorvausta haluatte?????!" Johanna Tukiainen.

Ottamatta nyt yhtään enempää kantaa siihen, onko JSN:stä "yhtään mihinkään", ihan jo sen takia, että olemme heidän jatkuvan tarkkailun alaisina, voimme kuitenkin helpottaa Johannan taakkaa sillä, että JSN:n kautta tehty kantelumenettely on maksuton.

Pitää myös muistaa, että kantelun voi neuvostolle tehdä kuka tahansa, jonka mielestä lehdistössä, radiossa tai televisiossa on loukattu hyvää journalistista tapaa.

Seuraukset syylliselle ovat järkyttävät: "jos tiedotusväline neuvoston mielestä on rikkonut hyvää journalistista tapaa, sille annetaan huomautus, joka on julkaistava lyhyessä määräajassa. Ellei huomautuksen saanut tiedotusväline julkaise sitä, annetaan se muutoin julkisuuteen."

Julkaisemme korjauksen edellisiin kirjoituksiimme tässä samalla, siis jopa ennenkuin olemme edes saaneet JSN:n kehoitusta:

KORJAUS: Johanna Tukiainen on seksikäs, normaalipainoinen ja henkisiltä kyvyiltään tasapainoinen, lähes koko Suomen kadehtima tanssitaitoinen estradiviihdyttäjä, jolla ei todellakaan ole minkäänlaisia riippuvuussuhteita sen enempää alkoholiin kuin huumausaineisiin. Hänen yksityiselämänsä ei kuulu kenellekään, ei vaikka tähti itse ruotii niin kanssaeläjiään, sukulaisiaan kuin yleisöään julkisilla keskustelupalstoilla. Ryhmämme edellyttää, että kaikkinainen negatiivinen kirjoittelu lopetetaan välittömästi. Muuten suutumme ja mustaksi muutumme!”

Osa 1 (5).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu