Venäläiset lisääntyneet Hua Hinissä 70 % vuoden aikana

Vasta palannut

Ja sitten jotkut väittävät ettei venäläisiä Hua Hinissä ole. Pääkieli kaduilla. Tuo 70 % oli erään britti baarin omistajan heitto, mutta sille se kyllä vaikutti, kiilamisia jonossa ym.

25

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vihta palamaton

      Jolemme antjamassa uudjen njimen tjalle kaupunkjille, tsehan on tjiejenkin Hua Hiinov! Me ljubljuu finskii paljon ja rakenjnamme koko suomikjylan jymparille iso Russkii kaupjunki, siellä elamme suomipoika kans jyhdessa!

    • Stalin

      Olen saannut kuulla että Pattayagradissa (ent. Pattaya) eläisi yhä pieni Thai yhteisö muuten täysin venäläisten valtaamassa kaupungissa.

      • Tsukashvili

        Minulla taas varmaa tietoa asiasta, että Hua Hiinovissa (ent. Hua Hii) majailisi edelleen joukko suomalaisia homppelipoikia - muuten meidän Georgian/ Moskvan/Odessan yhteistuumin ostamassamme pikkukylässä.


    • Njet Hua

      Olenpa minäkin tietoinen asiasta. Nimen pitäisi piakkoin muuttua HiiHuangradiksi ja pormestarina toimisi puskaradion mukaan, entinen lähetystövirkailija Huahiinovitsh, joka luopui lähetystötehtävistään saatuaan riittävästi lahjuksia loppuelämäkseen, isolta Venäläisomisteiselta, myös Huassa toimivalta rakennusfirmalta.
      Ne harvat Suomalaiset, jotka tämän ovat kuulleet, yrittävät epätoivon vimmalla saada myytyä ylihinnalla ostettuja talojaan, mutta huonolla menestyksellä.
      Igor oli kuulemma tarjonnut eräällekin jopa kymmenentuhatta €uroa talostaan ja hätäpäissään Suomipoika myynyt sitten tonnia suurempaan tarjoukseen tyytyen.
      Siellä Igor asustelee nyt Suomalaisten keskuudessa ja hieroo kauppoja toisista taloista.
      Igorin mukaan sinne onkin tekeillä suurin Euroopan ulkopuolinen Venäläisyhdyskunta.
      Onnea vain teille Hua Hinissä asuville, kuuleman mukaan siellä kouluihinkin otetaan jo varhaisesta vaiheesta pakolliseksi opiskelukieleksi venäjänkieli.
      Samoin käynee siellä asuville vanhoillekkin, asumisoikeuden jatkuvuuden takeeksi on suoritettava Venäjän kielen laatukoe, jonka Igor vastaanottaa nimellistä 5000€ korvausta vastaan.

      • säikky

        Uskallanko enää palata Helsinkiin, kun siellä on kuulemma paljon venäläisiä?
        Onko sen nimi jo muutettu Helsingradiksi?


    • Reissaaja

      Mikäli olet palaamassa Pietarista tai Moskovasta tai Hua hinistä, voinet turvallisesti palata, mutta Pattayalta ei kannata palata missään nimessä. Pattiksella nuo olosuhteet ovat erittäin hyvät pidempäänkin oleskeluun, tämä tietenkin on myös rahavarannostasi kiinni. Ilman riittävää rahavarantoa on jopa pakko palata tänne Suomen alkutalveen, mikäli matkapiletin vielä pystyt lunastamaan.

    • aalpereinsteiner

      " Tuo 70 % oli erään britti baarin omistajan heitto, mutta sille se kyllä vaikutti "

      tyypillist mutu mutu tietoa ja miten voi nähdä että jotain ihmisryhmää on 70 % prosenttia enemmän verrattuna... mihin ?

    • naurattaa

      Ajatellaan näin että jos on 1 venäläinen ja sitten on 2 niin lisäys on siis 100%....eikö? 70% ei ole edes yksi venäläinen vaan osa hänestä.

      • ajattele vaan

        Kysymys vaan kuuluu. Millä sinäkin ajattelet ? Paljonko on 70 % lisäys 3500. Osaatko laskea ?


      • täyttä puppua
        ajattele vaan kirjoitti:

        Kysymys vaan kuuluu. Millä sinäkin ajattelet ? Paljonko on 70 % lisäys 3500. Osaatko laskea ?

        kyllä osaan mutta mikä on tuo 3500 ja mikä on tuo70%...niitä minä en tajua eikä ne ainakaan venäläisiä ole mitä löytyy Hua Hinista. Minä en hevosmieten enkä baarinpitäjien juttuihin ole korvaani lohkaissut ja hyvin on mennyt muutenkin.


      • 3500
        täyttä puppua kirjoitti:

        kyllä osaan mutta mikä on tuo 3500 ja mikä on tuo70%...niitä minä en tajua eikä ne ainakaan venäläisiä ole mitä löytyy Hua Hinista. Minä en hevosmieten enkä baarinpitäjien juttuihin ole korvaani lohkaissut ja hyvin on mennyt muutenkin.

        tuo 3500 venäläistä/ viikossa löytyy thaimaan turistitilastoista, sen etsivä löytää.


      • älä höpötä
        3500 kirjoitti:

        tuo 3500 venäläistä/ viikossa löytyy thaimaan turistitilastoista, sen etsivä löytää.

        laitatko vinkin niin katsotaan porukalla. Pattayalla muuten sama luku on 50 000.


      • naurattaa jo
        3500 kirjoitti:

        tuo 3500 venäläistä/ viikossa löytyy thaimaan turistitilastoista, sen etsivä löytää.

        turistitilasto? Uskotko edes itse näihin sinun juttuihin. Hua HInissa on n. 60000 asukasta eli mitä merkitystä jos 3500 venäläistä on sen lisäksi?


      • ihme juttu
        naurattaa jo kirjoitti:

        turistitilasto? Uskotko edes itse näihin sinun juttuihin. Hua HInissa on n. 60000 asukasta eli mitä merkitystä jos 3500 venäläistä on sen lisäksi?

        Hua Hinissa voi olla joulun aikaan tilanne ettet 3 viikon aikana kuule eikä näe yhtään venäläistä. Minä en ainakaan ole heitä tavannut ja 12 viime joulua olen siellä ollut.


      • kirjoitin....
        älä höpötä kirjoitti:

        laitatko vinkin niin katsotaan porukalla. Pattayalla muuten sama luku on 50 000.

        Sen etsivä löytää. Uusavuton siis ei.


      • tulihan se
        naurattaa jo kirjoitti:

        turistitilasto? Uskotko edes itse näihin sinun juttuihin. Hua HInissa on n. 60000 asukasta eli mitä merkitystä jos 3500 venäläistä on sen lisäksi?

        Nyt se on todistettu että et ole koko thaimaassa edes käynyt. Jokainen matkaustaja joka saapuu thaimaahan täyttä maahantulo kortin jossa kysytään asuinpaikka thaimaassa. Tästä se tilasto tehdään joka on luettavissa netissä kun osaa katsoa.


      • laita linkki
        älä höpötä kirjoitti:

        laitatko vinkin niin katsotaan porukalla. Pattayalla muuten sama luku on 50 000.

        Laittaisitko linkin tuosta 50.000 väitteestäsi.


    • helpottaa jo tilanne

      Vuonna 2013 TOTn tilastojen mukaan Hua Hiniin saapui 3790 venäläistä joka viikko !!!! Suomalaisia alta 70 .Tämän vuoden tilastot eivät vielä ilmestyneet, mutta varmasti Venäjän talouden ja ruplan romahduksen myötä määrä on vähempi.

      • väestökato

        Tarkoitatko tuolla "venäläiset lisääntyneet" sitä, että ovat lisääntyneet keskenään
        tai thaikun kanssa.
        Onhan hyvä, että Venäjänkin asukasluku alkaa nousta.


    • Heloo laskutoimitus

      Kun kuitenkin tosiasiassa venäjän mafia on isossa roolissa Hua Hinin talouselämään
      pesiintynyt joten tarkoittanee venäläismatkailijoiden määrän lisääntyneen samassa
      suhteessa.
      Helppo huomata katukuvassa kauppojen ja baarien hinnastot venäjän
      kielellä.

      • vasta palannut

        Paikkaa ei meinannut enään erottaa Pietarista. Sama venäjän hölinä kuului joka paikasta. Pattaya tuntuu vetävän Venäläisiä turisteja!!!


    • ominaishajua on

      Onpa todellakin Huangrad muuttunut Pietariksi, asemakaava hieman eri, mutta tuttu kieli kaikaa kaukaa jo korviisi, lempeän tuulahduksen myötä voit aistia hapankaalin vienoon tuoksuun sekoittuneen aistikkaan paikan ominaishajun suoraan rannalta tuoreet hevonpyöryköiden tuoksut luovat vastustamattoman kokonaisuuden turistirysän nautinnoille!

    • Huassa on

      Mikäli haluat Thaimaassa tavata venäläisiä, on Hua Hin ainoa oikea matkohde.

    • ruplan kurssi

      Ystäväni lähetti terveiset Hua Hinistä ja kertoi venäjänkielen lisääntyneen sangen voimakkaasti katukuvassa.
      Toisin, kuin muualla Thaimaassa ovat venäläiset lisääntyneet Hua Hinissä.
      Ruplan jatkuvasti alenevasta kurssista johtuen, ovat monetkin sijoittaneet ruplansa Hua Hiniin, parempia aikoja toivoen.

    • eilenpalattu

      Totta venäläisten paikka. Muutenkin tylsä ja ladypoikia täynnä.

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      101
      5470
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      85
      4779
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      139
      4732
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2159
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      103
      1897
    6. 102
      1693
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1538
    8. 369
      1282
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1111
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1040
    Aihe